Ruka v rukávu

Všechno, co pánové Chovanec a Babiš v posledních měsících činí, působí značně účelově. Které politické síle zatím jejich handrkování nahrává, zdá se evidentní: ČSSD hledí na Babišovo ANO na záda s dvanáctiprocentním odstupem.

„Kočárky do kočárkárny, nocležníci do noclehárny,“ zpívá se v jednom z dokonalých rýmů mé oblíbené Mňágy. Zkrátka každá ruka si nakonec svůj rukáv najde, napadlo mě, když jsem se dozvěděl o nástupu Roberta Šlachty do vedení generálního ředitelství Celní správy ČR.

Aby bylo jasno - ne po oficiálním oznámení kroků, které teprve budou vykonány. Je ostatně zajímavé vědět, že Šlachta bude náměstkem, aniž by bylo zohledněno, že o toto služební místo může být více uchazečů. Inu, už je rozhodnuto. Ruka v rukávu.

Jenže ona zpráva proběhla pražskými kuloáry již před několika týdny. Prostě Babiš se o Šlachtu, jehož práce se zastává i na předvolebních billboardech, postaral. Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec má „pod kontrolou“ policii a Generální inspekci bezpečnostních sborů, šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš zase celníky a údajně i BIS. Šušká se, že nový ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka je „jeho člověk“. Relevantnost tohoto sdělení se ovšem těžko ověřuje, poněvadž v Koudelkův prospěch vypovídá, že o něm nejsou mediální záznamy a už vůbec se veřejně neví o jeho politických postojích.

První smutné zjištění je, že nepěkná hra na sféry vlivu v naší zemi pokračuje. Účast ČSSD v ní nepřekvapuje. Někdo by dokonce mohl tvrdit, že ona dělba vlivu drží stát a jeho struktury pohromadě. Pozoruhodné však je, jak se do aktivit typických pro „staré“ strany zapojili i „noví“ babišovci. A pak že jsou nezkušení a nedokáží politikařit!

Druhé smutné zjištění se týká pokračující přetahované mezi ČSSD a ANO. Má svoji logiku: jde o dvě nejsilnější formace, navíc se překrývají množiny jejich potenciálních voličů. Jenže součástí, ba předmětem her jsou instituce, jejichž klíčovým posláním je dodržovat zákonnost v zemi.

Každá ruka si nakonec svůj rukáv najde. Třeba jako v případě nástupu Roberta Šlachty do vedení generálního ředitelství
Celní správy ČR. Foto Archiv redakce


Týká se to i leckdy přehlížených celníků. Když mne na počátku týdne v osobním voze u Mohelnice stavěli a šmátrali v mých taškách, včetně té s denní kosmetikou, zda nepřevážím drogy, pašovaný alkohol či jiný závadný proviant, došlo mi, jak značný dopad mají jejich pravomoci. Navíc k celním a daňovým podvodům v této zemi od nepaměti dochází v mimořádném rozsahu. Robert Šlachta bude mít v čele pátračů co dělat.

Neslábne ale ani handrkování o samotnou policii. Překotnou reorganizaci, kvaltování s níž dodnes nebylo logicky vysvětleno, si veřejnost natolik spojila s ministrem Chovancem a premiérem Sobotkou, že sociální demokracie v posledním průzkumu preferencí TNS AISA hledí hnutí ANO na záda s dvanáctiprocentním odstupem. Stačilo, aby se Babiš plukovníka Šlachty, jehož protimafiánský útvar se v nové struktuře rozpustil, zastal a spojil jeho vyšetřování a svůj protikorupční étos. Věřte-nevěřte, lidé to Babišovi dál baští, i po nesčetných kauzách jeho a dalších figur ANO. Zároveň už dříve sociologové zjistili, že mezi sympatizanty levice je populární jak Šlachta, tak jeho odhodlání jít po krku všem těm, kteří jsou byť jen podezřelí z konfliktu se zákonem.

V očích veřejného mínění stojí Šlachta nad policejním prezidentem Tuhým a Babiš nad Chovancem. Reorganizace jen nahnala vodu na Babišův mlýn, který se už už zadrhával. Dál jen můžeme čekat, kdy do médií začnou unikat šťavnaté informace. Ať již ze sněmovní vyšetřovací komise, nebo od policistů, kteří jsou také pouze lidé a mohou mít tendenci se svým náčelníkům mstít.

Buďme si jisti, že bývalí Šlachtovi spolupracovníci toho vědí hodně. Přinejmenším z odposlechů a drbů mezi galerkou. Na stíhání politiků to nejspíš nebude, na jejich možné poškození a oslabení ovšem ano.

Novým Chovancovým protitahem vůči Babišovi se zdá být avizované obnovení Finanční policie. Její konkurování celním vyšetřovatelům a takzvané Daňové Kobře je zjevné. Kdykoli jindy by obnovení Finanční policie, pravděpodobně pro nepohodlnost rozmetané, tedy, pardon, „zreorganizované“ za legendárního občanskodemokratického ministra Langra, bylo důvodem k oslavě. Proč ale zrovna nyní? Proč ne už po minulých volbách? A proč mimo nedávno oznámené a dosud sporné reorganizační schéma?

Všechno, co pánové Chovanec a Babiš v posledních měsících činí, působí značně účelově. Lze samozřejmě říci, že je to normální a politicky vysvětlitelné. Volební aritmetiku to ale může výrazně ovlivnit. V čím prospěch, je zatím nabíledni. Už jen proto, že marketing ANO je s tím sociálnědemokratickým nesrovnatelný. O skutečném rozdělení vlivu tak nakonec stejně příští rok rozhodnou občané.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Čtvrtek, 11.Srpna 2016, 21:00:18

Už se objevily vtipné glosy, jestli by Ištván neměl začít vyšetřovat Šlachtu s Babišem jako svého času Fuksu, Tlučhoře a Šnajdra kvůli korupci.

Ovšem škody na ČSSD jsou značné a všichni začínají tušit, že Chovanec na Sobotku něco má.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.