Česká advokátní komora bude prověřovat i asistenta a školitele poslance Stupčuka
Jaroslav BicanDR upozornil na podezření, že poslanec Stupčuk zfalšoval část své koncipientské praxe. Podle České advokátní komory by měl koncipient, který je uvolněným funkcionářem, prokázat, kdy praxi vykonával. Komora prověří i další okolnosti případu.
Deník Referendum přinesl před třemi týdny informace o podezření, že poslanec a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Štěpán Stupčuk praxi advokátního koncipienta vykonával jen formálně, protože souběžně s ní více než dva a půl roku pracoval jako uvolněný místostarosta na Praze 6 a později si k tomu ještě na dva měsíce přidal práci poslance a řadu funkcí ve Sněmovně. Praxi přerušil až po té, kdy někdo podal podnět k prošetření souběhu funkcí České advokátní komoře.
DR komoru, která sdružuje české advokáty a vykonává jejich samosprávu, požádal o vyjádření, zda se Stupčukovým případem bude dále zabývat. Tisková mluvčí komory Iva Chaloupková na dotaz DR sice uvedla, že Česká advokátní komora nepovažuje výkon volené veřejné funkce za překážku při výkonu praxe advokátního koncipienta, ale současně potvrdila, že koncipient musí splňovat podmínky stanovené zákonem a tedy vykonávat práci v rozsahu čtyřiceti hodin týdně.
„Pokud je advokátní koncipient uvolněným, placeným, funkcionářem, měl by zároveň České advokátní komoře prokázat, kdy, v jaké době v průběhu dne, vykonával praxi u advokáta,“ zdůraznila Chaloupková. Podle tiskové mluvčí Česká advokátní komora zkoumá splnění podmínky praxe koncipienta zpravidla v souvislosti se žádostí o zápis do seznamu advokátů: „Pochybení při vykazování praxe advokátního koncipienta by komora mohla postihnout až jako kárné provinění, pokud od tohoto provinění neuplynula doba delší než dva roky,“ uvedla.
Štěpán Stupčuk aktuálně není advokátním koncipientem. Ze seznamu advokátních koncipientů se nechal vyškrtnout k 1. 1. 2014. „Nemůže být proto ani advokátem. Nemá splněny podmínky pro složení advokátních zkoušek,“ poznamenala Chaloupková.