Liberecká ČSSD po korupčním skandálu: místo změn nasadí doktora
Jaroslav BicanV Libereckém kraji se z viditelných funkcí stáhla dlouholetá nejvýraznější postava zdejší ČSSD Robert Dušek, který je od letošního června trestně stíhán. Ví liberecká sociální demokracie jak dál? Dokáže se od Duška skutečně odstřihnout?
Letos v červnu rezignoval na členství v předsednictvu sociální demokracie bývalý předseda ČSSD v Libereckém kraji a bývalý europoslanec Robert Dušek poté, co s ním bylo zahájeno trestní stíhání týkající se čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku. V médiích se následně objevily úryvky z jeho notýsku, kam si měl zapisovat korupční platby v souvislosti s veřejnými zakázkami a který má sloužit jako jeden z důkazů proti němu.
Nejedná se o první případ, v němž se jméno Roberta Duška objevuje v nepříznivých souvislostech. Už v roce 2010 byly zveřejněné dva roky staré odposlechy, ve kterých Dušek úkoloval tehdejšího libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka. Ten měl zjistit, zda budoucího náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa (ČSSD) vyšetřuje policie, kdo případ vede, kdo ho otevřel a další podrobnosti.
Robert Dušek byl předsedou sociální demokracie v Libereckém kraji od ledna 2009 do ledna 2015, kdy mu vypršel mandát. Ze strany ale neodešel, vyloučen nebyl. Zůstává členem hospodářské komise ČSSD v Libereckém kraji a jako host může navštěvovat jednání krajského výkonného výboru. Nakolik zůstává určující postavou liberecké ČSSD?
Když vládne Robert
Robert Dušek se stal vůdčí postavou sociální demokracie v Libereckém kraji po Michalu Krausovi, kterého proslavila tak zvaná kakaová aféra. Místopředseda liberecké okresního organizace Milan Šír přistupuje k problému mocensky a technicky. Robertu Duškovi přičítá podíl na sjednocení a vzestupu liberecké ČSSD v rámci kraje.
„Když jsme začali dávat libereckou organizaci dohromady, Liberec byl šíleně rozhádaný a těžil z toho venkov. Ten měl poslance, zástupce v tehdejším severočeském krajském výboru, svého zástupce v ústředí atd. A my jsme řekli, kolik voličů je kde?“ připisuje Duškovi Milan Šír zásluhu na vzestupu vlivu liberecké organizace v rámci kraje.
Podobně vidí Duškovu roli také Ivan Langr, náměstek libereckého primátora za Změnu pro Liberec, bývalý novinář a člen Strany zelených. „Robertu Duškovi se podařilo zdejší sociální demokracii vnitřně sjednotit svojí organizační schopností. Dokázal potlačit souboj křídel, který vždycky měl i své mediální dozvuky,“ popisuje Ivan Langr.
Když ČSSD byla na radnici v Liberci v koalici s ODS, podařila se podle Milana Šíra řada dobrých věcí a město bylo v pořádku. Foto Jaroslav Bican
Podle bývalé členky ČSSD v Liberci Marie Pavlové je Robert Dušek v současné době jediným samovládcem zdejší sociální demokracie. Pavlová tvrdí, že členové strany, kteří byli vůči Duškovi v opozici, postupně odešli nebo „byli odejiti“: „Oldřich Němec, který byl za nás poslancem, to nevydržel, potom odešel inženýr Josef Ježek, ale ona jich odešla spousta,“ vypočítává Pavlová.
Prvním z těch, kteří stranu opustili, byl podle ní bývalý náměstek libereckého primátora pro ekonomiku Jiří Němec. Odešel poté, co se ocitl na 39. místě na kandidátní listině.
Sama Marie Pavlová z ČSSD odešla poté, co jí už podruhé chtěla liberecká sociální demokracie vyloučit, nejprve kvůli tomu, že se i přes zákaz libereckého vedení zúčastnila protikorupční debaty, podruhé kvůli otevřenému dopisu, který ČSSD napsala.
Marie Pavlová byla členkou ČSSD v letech 1995-2013, za tuto stranu byla také dlouholetou libereckou zastupitelkou, nyní v zastupitelstvu města působí za Změnu pro Liberec. Stále však o sobě říká, že je naturelem sociální demokratka, ale když nemohla pro občany pracovat v ČSSD, pracuje pro ně za hnutí Změna. „Od nástupu party Dušek, Kašparová, Šír a Eichler ztratila sociální demokracie absolutně kredit slušné strany,“ zdůrazňuje Pavlová.