Volby ve Španělsku vyhráli znovu lidovci, vládnout by chtěli s podporou PSOE

Nižší účast a politická nejistota pomohly nakonec tradičním stranám. PSOE a Podemos nezískali ani společnou sněmovní většinu. Vládu tak bude sestavovat opět pravice.

(pjed)

27.06.2016 17:50

A1

Předseda pravicových lidovců Mariano Rajoy je premiérem od prosince 2011. Foto ZM/EPP

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku, které se konaly pouhých šest měsíců po předchozích, neboť si žádná ze stran ani koalic nebyla schopna zajistit parlamentní většinu, vyhráli pravicoví lidovci z Partido Popular (PP). Strana premiéra Mariana Rajoye získala 33 procent hlasů, tedy dokonce o 4,3 procenta více než loni v prosinci. V nové 350členné dolní komoře parlamentu obsadí 137 míst.

Druhé místo udrželi nakonec sociální demokraté (PSOE), a to i přesto že dle průzkumů měli skončit s odstupem třetí. Získali 22,7 procenta hlasů, tedy o 0,7 více než při minulých volbách, vinou nastavení španělského volebního systému a rozložení jejich podpory, obsadí ale jen 85 parlamentních míst – o pět méně něž loni.

Třetí skončilo levicové volební uskupení Unidos Podemos s regionálními spojenci, jež získalo 21,3 procenta hlasů (-3,3 procenta oproti loňským volbám) a po sečtení mandátů všech zapojených stran a bude mít stejné sněmovní zastoupení jako doposud – 71 křesel.

Čtvrtí protikorupční liberálové Ciudadanos ztratili ve srovnání s minulými volbami nejvíce: získali sice 13 procent hlasů, což je toliko 0,9procentní ztráta, avšak obsadí jen 32 míst, tedy o osm méně než po loňském prosinci.

Zbylých 25 míst ve sněmovně si rozdělí dvě malé strany katalánských separatistů, dvě strany z Baskicka a kanárská koalice. Malé strany v letošních volbách v zásadě ani neposílily, ani neoslabily.

Srovnání skladby španělské sněmovny po minulých a nynějších volbách v grafice El País. Repro DR

Analytikové si v prvních povolebních rozborech vysvětlují výsledek zejména únavou Španělů z dlouhé politické nejistoty a upřednostněním stability před změnami, které nabízeli Podemos. Ciudadanos pak dle pozorovatelů doplatili zejména na jarní pokus vytvořit vládu s PSOE, po němž je opustila ta část stoupenců, která k této straně přešla v minulosti od lidovců.

Podpůrnými faktory byly pak podle analytiků rovněž obavy způsobené čtvrtečním britským referendem a nízká volební účast – ta sice dosáhla 69,8 procenta, což je zdánlivě o 0,1 procenta více než při minulých volbách, příslušný údaj se ale ve Španělsku vztahuje jen k těm občanům s volebním právem, kteří se k volbám zaregistrovali, a těch bylo tentokrát o milion méně než v prosinci.

Pro srovnání: strany koalice Unidos Podemos dostali celkově pět milionů hlasů. Při minulých volbách to bylo o 6,2 milionu.

Vláda prý bude
Vzhledem k tomu, že PSOE a Podemos nezískali dohromady nakonec ani polovinu sněmovních křesel, mohou novou vládu sestavit pouze lidovci. Nemají sice opět jednobarevnou většinu, vzhledem k napjaté situaci po britském referendu, únavě španělské společnosti a posílení pozice PP však očekávají pozorovatelé rychlejší průběh jednání než loni v zimě.

Premiér a předseda PP Rajoy už oznámil, že začne přednostně vyjednávat o podpoře s PSOE. Sociální demokraté přitom už v neděli v noci odmítli účast ve velké koalici s Rajoyem v čele; uvedli ovšem též, že jednání o podpoře lidovecké vlády podstoupí.

Jiné možnosti, než vládu PP podporovanou či tolerovanou PSOE volební výsledek nenabízí. Logické alianci PP a Ciudadanost by chybělo k většině sedm hlasů, kdyby se připojila ještě Baskická národní strana a kanárská koalice tak dva. Další strany jsou pak už buďto separatistické, nebo se profilující na odporu právě k politice lidovců.

Rajoy nicméně slíbil, že povede v první fázi jednání se všemi stranami. A předseda Ciudadanos Albert Rivera uvedl, že pokud by chtěli lidovci z PP a sociální demokraté z PSOE vytvořit širokou koalici „hájící zájmy všech Španělů“, je se jeho strana ochotna účastnit.


Další informace:
El País Rajoy says goal is to secure Socialists’ support to form a government in July
El País The PP has won the election, but who will help it into government?
El País PP picks up new seats in election re-run win, while PSOE hangs on in second
AFP Rajoy claims right to form government after poll win
AFP Groundhog Day: PSOE refuse to back Rajoy after repeat poll
CommonDreams.org No Change in Spain: New Vote Reflects a Still Divided Electorate
The Local – Spain Spanish general election: What the papers say


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.