Španělé půjdou znovu k volbám, Podemos mohou i posílit

V zemi vypršela lhůta pro sestavení vlády. Žádný z pokusů přitom nezískal dostatečnou podporu. Rozhořčení Podemos ztratili od zimy část své podpory, nyní však budují velkou levicovou koalici, která jim může přinést i volební vítězství.

(pjed)

03.05.2016 11:15

A1

Lídři čtyř hlavních španělských stran. Zleva: Mariano Rajoy z PP, Pedro Sánchez z PSOE, Pablo Iglesias z Podemos a Albert Rivera z Ciudadanos. Repro SpanishNewsToday.com

Ani za čtyři měsíce, jež uplynuly od posledních voleb, se španělským politickým stranám nepodařilo dospět k dohodě o nové stabilní vládě. V souladu s ústavním pořádkem proto král rozpustí 2. května parlament zvolený loni 20. prosince a budou vypsány nové volby. Znovu hlasovat půjdou Španělé 26. června.

Z opakování voleb viní většina pozorovatelů neústupné Podemos, mladou stranu španělských rozhořčených, která se dostala v prosinci poprvé do parlamentu a jež nechtěla přistoupit na koaliční podmínky tradiční sociálnědemokratické strany PSOE a jiného nového, tentokrát liberálního uskupení Ciudadanos.

Znalci však upozorňují, že na věc se lze dívat i z druhé strany: PSOE a Ciudadanos nechtěli přistoupit na koaliční podmínky Podemos. A podobně neústupní se ukázali být i pravicoví lidovci z Partido Popular (PP) přesluhujícího premiéra Mariana Rajoye, kteří prosincové volby vyhráli, ale nechtěli vstoupit do žádné koalice, jíž by nevedl jejich předseda.

„Žádná z rozhodujících stran nechtěla ustoupit v míře, jakou požadovali její potenciální partneři,“ shrnul analytik a novinář Francesco Manetto v pondělní v listu El País.

Prognózy výsledku
Dosavadní průzkumy přisuzují vítězství v nových volbách opět pravicovým lidovcům z PP, znovu by ale neměli mít sami většinu, a budou tak potřebovat koalici. Současný lídr sociálnědemokratické PSOE Pedro Sánchez v minulých dnech zopakoval, že nepočítá s velkou koalicí – programy PSOE a PP jsou podle něj příliš odlišné. Pokud by tedy volby dopadly dle současných průzkumů, vládla by Španělsku nejspíše středopravicová koalice PP a Ciudadanos.

Podemos, kteří v minulých měsících ztratili část své někdejší podpory, se nicméně pokoušejí vytvořit velkou levicovou koalici s malými regionalistickými a důsledně levicovými stranami. A znalci se shodují, že pokud by takové velké volební uskupení vzniklo, získalo by zřejmě větší parlamentní zastoupení než všechna příslušná uskupení v prosinci dohromady.

Vývoj podpory španělských stran v posledních měsících: PP modrou, PSOE červenou, Podemos fialovou, Ciudadanos oranžovou. Krátká tmavá vlnovka nad preferencemi PSOE označuje podporu nové levicové koalice. Repro WmC

Znalí španělští novináři dále upozorňují, že mezi Podemos a PSOE jsou už od minulého týdne vedeny neoficiální rozhovory o programu případné levicové vlády – obě strany se snaží zjevně předejít opakovaní situace z minulých měsíců i po dalších volbách.

A pokud se navíc připočte schopnost Podemos mobilizovat voliče živými kampaněmi, zůstává vývoj po červnových volbách naprosto otevřený.


Další informace:
The Guardian Spain's left must unite to steer country on road to recovery
TypicallySpanish.com Podemos is trying to unite all the left-wing parties behind the PSOE
El País New June election will benefit PP, poll confirms
El País Candidates play blame game as deadline for new election approaches
El País Socialists-Ciudadanos agreement clashes with Podemos’s program


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.