V USA začaly poslední velké primárky, důležité jsou zvláště pro Sanderse
Petr JedličkaPozorovatelé sledují pozorně zejména hlasování v Kalifornii. Kdyby se podařilo Sandersovi v tomto lidnatém státě vyhrát, mohl by si dle znalců vymoci na Clintonové značné politické ústupky.
Kalifornie, New Jersey, Montana, Nové Mexiko, Jižní a pro demokraty také Severní Dakota. Takto vypadá řada států, ve kterých vybírají stoupenci hlavních amerických stran v noci ze 7. na 8. června středoevropského času budoucího prezidentského nominanta. Takzvané kalifornské, nebo též poslední velké, primárky uzavírají řetězec hlasování v jednotlivých státech USA, který započal 2. února v Iowě. Celkoví vítězové jsou už u republikánů i u demokratů zřejmí, přesto právě až aktuální kolo primárek vyjasní jednu ze zbývajících hlavních neznámých — odpověď na otázku, s jakou silou budou moci tlačit lidé okolo levicovějšího z demokratických uchazečů Bernieho Sanderse na šampiónku strany Hillary Clintonovou, aby přizpůsobila své prezidentské vize jejich představám.
„To hlavní je už dnes jasné. I tak jde ale stále o hodně,“ hlásil do úterního vysílání BBC Jon Sopel, redaktor stanice, který se specializuje na dění v USA.
Podle znaleckých rozborů mohou během úterní noci nastat realisticky tři scénáře: za prvé, Bernie Sanders vyhraje výrazně, a to zvláště v Kalifornii, kde se rozhoduje o 546 hlasech delegátů na červencovém nominačním sjezdu. To je o ohromná síla — Clintonová ostatně vede nad Sandersem aktuálně v celkovém součtu jenom o 275 delegátů. Sandersovci by v takovém případě získali při vnitrostranických jednáních o prezidentském programu pouze o málo menší váhu, než budou mít lidé kolem Hillary Clintonové.
Druhý scénář počítá s tím, že Bernie Sanders v Kalifornii prohraje, ale jen o několik málo procent, a navíc uspěje v několika z dalších států. To by odpovídalo dosavadnímu trendu primárek, a sandersovci by si tak upevnili dosavadní pozici ne-rozhodující, ale mimořádně důležité, protože překvapivě silné, stranické skupiny.
A konečně do třetice se může stát, že Sanders celé kalifornské kolo výrazně prohraje. V takovém případě se podle znalců vliv jeho tábora relativně sníží a pro hlavní stranický proud bude důležité vyjednat pouze to, aby Sanders vítězku primárek jednoznačně uznal, podpořil a doporučil totéž svým stoupencům.
Šance, že by prezidentskou nominaci získal sám Sanders, je vzhledem k poměrnému systému volby v Demokratické straně USA spíše už jen teoretická. Podle znalecké shody by musel v Kalifornii zvítězit alespoň o dvacet procent a Clintonovou by musel zároveň dostihnout nějaký veleskandál. V posledních průzkumech přitom Clintonová vedla v Kalifornii o dvě procenta a v ostatních státech byl její náskok ještě výrazně větší.
Srovnání šancí
Jak už naznačeno výše, Clintonová byla i pro kalifornské kolo dlouho jasnou favoritkou, Sanders však začal v posledních týdnech její náskok stahovat. Podle znalců navíc může výsledky ovlivnit výrazněji ještě úterní oznámení agentury AP, a poté i kanálu NBC, dle jejichž propočtů má Clintonová jistou delegátskou většinu už nyní — tedy nezávisle na výsledku aktuálních primárek.
Podle relativní shody expertů na americké volební chování může uvedené sdělení část hlasujících odradit, aby se primárek účastnili. Stoupenci Bernieho Sanderse přitom dorazí spíše, jelikož větší část z nich hlasuje nyní už jenom kvůli perspektivní vyjednávací síle sandersovského tábora a zpráva o rozhodující převaze Clintonové pro ně není ničím novým.
Americká progresivní média navíc zaznamenala, že se ke kalifornským primárkám v posledních týdnech zaregistroval mimořádně vysoký počet nových voličů. To v minulosti předznamenávalo zpravidla úspěch Bernieho Sanderse.
U republikánů se jinak žádné drama neočekává. Konečný šampión americké pravice Donald Trump už nemá v nominačním klání soupeře. V posledních týdnech se tak zaměřoval především na jednání s perspektivními sponzory a vlivnými členy strany.
Ve vnitrostranických jednáních se přitom Trumpovi dařilo — podpořili ho nakonec jak předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, tak jeho dřívější soupeř z primárek Marco Rubio, oba oficiálně kvůli hrozbě, jakou by údajně pro USA bylo vítězství Hillary Clintonové.
V jednáních se sponzory byl Trump dle pozorovatelů úspěšný méně. Z velkých kalifornských firem mu odmítl přispět na kampaň jak Intel, tak Hewlett-Packard. Také tradičně prorepublikánská Coca-Cola slíbila tentokrát darovat jenom 55 tisíc dolarů — dvanáctkrát méně než při posledních volbách.
Co bude dále
Po kalifornském kole se budou konat ještě demokratické primárky v Kolumbijském okrsku, tedy v hlavním městě Washingtonu, a to 14. června. Tyto však budou už jen symbolicky důležité.
Štáby okolo obou šampionů se začnou hned 8. června připravovat na červencové nominační sjezdy, na nichž představí Trump a Clintonová svou volební a prezidentskou vizi a uzavřou klíčová vnitrostranická spojenectví.
Později v létě pak oznámí oba kandidáti jména spolukandidujících viceprezidentů a v září se rozběhne plná prezidentská kampaň s velkými televizními debatami. O novém prezidentovi rozhodnou Američané v úterý 8. listopadu 2016.
Další informace:
BBC News US election: Clinton set to cement hold on nomination
RealClearPolitics.com AP: Clinton Is Dems' Presumptive Nominee
AFP How Clinton finally bested Sanders
YTY Hillary Clinton’s Well-Oiled Attack Machine
CommonDreams.org In California and Beyond, Sanders Democrats and Independents Needed to Stop Trump
CommonDreams.org What Happens Next? People's Summit to Fortify Sanders' Political Revolution