Martin Konvička je obžalován z podněcování k nenávisti na internetu

Na předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku byla podána žaloba z podněcování k nenávisti vůči islámu. Konvičkovi hrozí až tři roky vězení. Výsledek soudního procesu by měl být znám během několika měsíců.

(jb)

08.04.2016 15:46

Státní zástupce obžaloval předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvička je obžalován, že se dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Jedná se především o jeho výroky proti muslimům, které Martin Konvička napsal na Facebooku.

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička v minulosti psal například o namletí muslimů do masokostní moučky či o koncentračních táborech pro muslimy. Martin Konvička se brání, že jeho výroky byly vytržené k kontextu.

Pokud soud nerozhodne jinak, mělo by se konat hlavní líčení u okresního soudu v Českých Budějovicích. Martinu Konvičkovi hrozí až tříleté vězení. „Byly tam výroky vysloveně dehonestující, někdy až vyzývající k určitému násilí nebo demonstrující určitou možnost násilí,“ vysvětlil pro Český rozhlas okresní státní zástupce v Českých Budějovicích Josef Richtr, proč Martina Konvičku obžaloval. Podle něho by měl být výsledek soudního procesu znám během několika měsíců.


Pokud soud nerozhodne jinak, mělo by se s Martinem Konvičkou konat hlavní líčení u okresního soudu v Českých Budějovicích. Foto Ondřej Mazura, DR.

Trestní stíhání s Martinem Konvičkou bylo zahájeno 18. listopadu na podnět, který vzešel od severočeské státní zástupkyně Věry Novákové. „V únoru 2015 jsem na základě poznatků získaných od několika svých přátel z úřední povinnosti státního zástupce stíhat všechny činy, o nichž se dozví, sepsala záznam o podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ uvedla pro Deník Referendum státní zástupkyně Věra Nováková.

A dodala, že Martin Konvička se těchto činů mohl dopustit ještě coby pedagog na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. „Tento poznatek jsem postoupila dle místní příslušnosti s ohledem na místo pravděpodobného spáchání Okresnímu státnímu zastupitelství v Českých Budějovicích. Další postup ve věci mi nebyl a ani nemohl být znám,“ zdůraznila Nováková. Policie podnět ke Konvičkovu stíhání prověřovala celý rok.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Politicke procesy nejsou dobrym zacatkem 21. stoleti. Úterý, 12.Dubna 2016, 18:43:26

To ze se k zadnemu statnimu zastupci jeste nedoneslo hanobeni ruskeho naroda napr. Machackem a Putnou snad dostatecne prokazuje uroven vnimani zakonnosti v Cechach.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.