Bernie Sanders po volebním superúterý
Pavel ŠandaPublicista a příznivec Bernieho Sanderse polemizuje s tezí, že Hillary Clintonová má v aktuálních demokratických primárkách už drtivě navrch. Dle Pavla Šandy je třeba vidět nejen to, že během superúterý získala více hlasů, ale i to kde a jak.
Všechny hlasy z úterních velkých primárních voleb ještě nejsou sečteny, ale média se již plní analýzami a předpověďmi. Na straně demokratů Hillary Clintonová s přehledem zvítězila v šesti státech, Bernie Sanders ve čtyřech a ve státě Massachusetts lze hovořit o remíze. Podle komentátorů z hlavního proudu je tedy Clintonová už jasnou vítězkou i celkově.
Rozdělování delegátů na letní nominační konvent Demokratické strany USA ovšem neprobíhá ani v jednom ze států, kde se konaly v průběhu takzvaného superúterý volby, systémem vítěz bere vše, ale je více méně proporcionální podle podílu získaných hlasů. Hillary Clintonová tak sice získala náskok v počtu delegátů, ale vyhráno ještě nemá.
Komentátoři z velkých tiskovin či mediálních domů navíc připočítávají k aktuálnímu počtu delegátů, kteří jsou vázáni hlasovat pro jednoho či druhého kandidáta, často i takzvané superdelegáty, což jsou současní i bývalí vysocí představitelé Demokratické strany USA, guvernéři, kongresmani a senátoři.
Ti tvoří asi šestinu všech delegátů nominačního konventu a více než čtyři stovky z nich již vyjádřily svou podporu Hillary Clintonové. Bernieho Sanderse podpořilo zatím jen dvaadvacet z nich.
Mnozí z komentátorů si ale neuvědomují či nechtějí připustit, že superdelegáti mohou změnit názor. A s tím také kalkuluje kampaň Bernieho Sanderse. Jejím cílem při úterních primárkách bylo udržet Bernieho ve hře. Vzhledem k tomu, jak obrovskou a vlivnou politickou mašinérií Hillary Clintonová disponuje, je i pouhá skutečnost, že ani po superúterý nebyla schopna politického outsidera Sanderse vyřadit z boje o nominaci, varovným signálem špičkám Demokratické strany.
Jak dobrou kandidátkou je Hillary Clintonová, když s ní dokáže držet krok donedávna celostátně prakticky neznámý politik z malého státu v Nové Anglii, který odmítá přijímat peníze od velkých dárců, jakými jsou velké korporace, wallstreetské finanční instituce a bohaté zájmové skupiny? Jak pak má v prezidentských volbách porazit svého republikánského rivala?
Tyto otázky si budou muset položit i superdelegáti, pokud si je nekladou už nyní. A je to také přesně ta otázka, kterou pro ně chtěla nastolit a stále chce nastolovat kampaň Bernieho Sanderse.
Je to trapné. Trapné a smutné. Bernie má vcelku sympatický program. Nezaslouží si ty fanoušky co má.