Republikánské primárky po Nevadě: lze Trumpa ještě zastavit?

Petr Jedlička

Petr Jedlička komentuje výsledky dosavadních prezidentských primárek amerických republikánů, rozebírá úspěchy magnáta Trumpa a přibližuje, co bude následovat nyní.

Série primárek, z nichž vzejde prezidentský nominant Republikánské strany USA, spěje pozvolna k rozhodujícímu okamžiku a konzervativní analytiky začíná jímat zděšení: je vskutku možné, že se oficiálním kandidátem tradiční americké pravice stane šaškující hulvátský magnát s relativně liberálními názory a populistickým programem? Zdá se to čím dál pravděpodobnější.

Stoupenci republikánů hlasovali zatím jen ve čtyřech státech, a tak má Trump jistých sotva 81 hlasů na červencovém nominačním konventu. K zisku nominace jich potřebuje 1237. Avšak povaha každého z dosavadních Trumpových vítězství odhaluje podporu tak širokou a pestrou, že dle znaleckých propočtů předznamenává vskutku mimořádnou šanci na úspěch.

V pátek 26. února navíc Trumpa podpořil i první z prvořadých soupeřů odstoupivší z republikánského nominačního klání — oblíbený guvernér státu New Jersey Chris Christie. Magnát tak přišel o další část nálepky „nežádoucí“ .   

Sám Donald Trump nyní přirozeně září optimismem: „Vítězíme, vítězíme, vítězíme,“ zopakoval před jásajícími davy po oznámení výsledků posledních volebních shromáždění v Nevadě v noci z úterý na středu.

Donald Trump je zatím spokojený. Foto NA, Twitter

Již v primárkách v New Hampshire 9. února se Trump exemplárně vypořádal s názorem, že má tak velkou podporu pouze v průzkumech, ale ne v realitě. Psali jsme o tom ostatně dopodrobna už zde. Po Hampshire ovšem proběhly ještě primárky v Jižní Karolíně (v sobotu 20. února) a nyní v úterý právě volební shromáždění v Nevadě. I tato dvě hlasování dokázal Trump vyhrát a v obou případech opět i překvapit.

Z hlediska celkového vyznění je pro republikány podstatná zejména Nevada. Primárky v Jižní Karolíně byly sledované především kvůli informaci, jak silnou podporu dokážou zmobilizovat Marco Rubio, John Kasich a Jeb Bush, jak s magnátovými preferencemi pohne kritika vpádu do Iráku i katolického papeže Františka a jak se povede v hodnotových otázkách liberálnímu Trumpovi v jednom z typicky jižanských států s velkým podílem afroamerické a silně věřící populace.

×
Diskuse
Když jsem četl tenhle text, vzpomněl jsem si na americký film "In the Valley of Elah".

Říká se, že v USA je teď "blbá nálada", deziluze, vysoká kritičnost vůči establishmentu........ to že je ten proud, který možná vynese Trumpa do prezidentského křesla.

A o tom je tenhle film, o pocitu zmaru americké střední třídy, o tom, že se to celé nějak "šeredně posralo".

Prvoplánově vyšetřování kriminálního činu v Bradfordu, městečku na silnici 219 někde na severozápadě Pennsylvanie, v celku sugestivní výpověď o Spojených státech současnosti
Jestli je v Americe skutečně taková atmosféra, jak ji ukazuje tenhle film.......................... tak bude Trump prezidentem.
February 27, 2016 v 20.30
Špatná z tohoto hlediska není ani temná detektivkářská série True Detective (v ČR tuším Temný případ).
Clintonová se blýskla a možná se brzy ukáže, že je s přehledem nejsilnější demokratický kandidát.

Takže skutečně "paní Hillary" vs. "The Donald" ???

Člověk ani neví, jestli se má smát anebo brečet.....
IH
February 28, 2016 v 10.37
Vyvolení
Myslím, že D. Trump se republikánským kandidátem na prezidenta stane. Bude to ovšem doklad jisté degradace strany, ale zapomene se na to. Dovolil bych si tipnout, že tak žádoucí "big story" voleb vyhraje H. Clintonová. Bude to americký boj dobra se zlem, a lidé se budou zaujatě přít o to, kdo zastupuje dobro a kdo zlo. Nevšimnou si přitom, že po "dobru" bude v klání nejspíš jen prázdná židle. Nakonec nebude výsledek asi nijak zvlášť jasný (proti tomu, jak by "měl správně" být). Nicméně USA to dokážou, po prvním černošském prezidentu přijde první žena v Bílém domě. Hodno sfilmování. A naznačený "velký příběh" dá aspoň na chvíli zapomenout na pochyby o americké demokracii.
Republikáni se snad touto anabází už nabaží role přece jen stafážisty a budou napříště usilovat o to, aby byli skutečnými rivaly demokratů. Nejen hlasy ve většinovém systému, ale také osobnostmi, které dokáží vybrat. Tak jsem si, výjimečně, zkusil roli prognostika.
Apropos, v této souvislosti mě napadá ještě jedna poznámka. Zamířím jí do "domácích vod". Novináři pomohli M. Zemanovi, když dlouho před volbami, kdy ještě nikdo nehlásil prezidentskou kandidaturu, dali publicitu průzkumům, v nichž si lidé z ryze teoretických kandidátů vybírali logicky "důchodce z Vysočiny", jehož znali nejlépe. Další "kandidáti" byli vybráni tak, aby si konkurovali. Takhle se Zeman "odpíchl". Získat "první kosmickou rychlost" stojí přitom nejvíc energie. Ne vždy však vlastní. Něco trochu podobného se stalo asi i v USA. Trocha senzacechtivosti, možná i škodolibost, a máme ohledně republikánské kandidatury skoro "vymalováno".
JP
March 2, 2016 v 15.53
Ano, podle všech předpovědí by Clintonová měla Trumpa porazit s předstihem. - Ovšem, jak známo, veškeré předpovědi mohou být velice ošidné; před zahájením volební kampaně Trumpovi nebyly přisuzovány vůbec žádné šance ani v rámci republikánů - a najednou je naprosto jednoznačným lídrem. Ono je to nakonec ale stejně jako prašť nebo uhoď - v pořadí druhý kandidát je reprezentatnem ultrakonzervativní, obskurní "Tea party". Zdá se, že americká republikánská strana se v současné době brodí močálem svého vlastního konzervatismu či anti-modernismu; a nezdá se, že by z toho močálu mohla v dohledné době vybřednout.
IH
March 2, 2016 v 16.46
Dětská mentalita
Dneska jsem si přečetl na Novinkách, že v anketě "koho byste volili" ze zúčastněných hlasovalo pro D. Trumpa 58% a pro H. Clintonovou 42%. Z jiného hlasování, oněmž bylo referováno, zase vyplynulo 59% pro Zemana. Škoda, že se neptali ještě na Putina...
Mám pocit, že se nám tu rozmohla motivace těch, co zanechávají na zdech, které jim nepatří, své tagy. Našli klíč a je jím naschvál.

LV
March 2, 2016 v 17.00
Nejsem si jistá, že je to dětská mentalita.
Struktura pracovního trhu se mění.

K mání jsou špatně placená nekvalifikováná místa - obracení hamburgrů bývala dříve brigáda pro studenty - ne zaměstnání pro otce rodiny.

a nebo pracovní místa, která vyžadují velmi vysokou kvalifkaci.
Ta se těžko získává už proto, že něco stojí.

Střed (soustružník, účetní,...), který zajišťoval slušnou obživu mizí.

Poprvé po dvouset či kolika letech se zdá, že mladá generace bude mít nižší životní úroveň než jejich rodiče.

Věci se mění překotným tempem, sociální síť je hodně děravá, nejistota roste, elity to nezajímá. Ty jsou "za vodou".


Ze života Donalda::

Zhruba před 30 minutami přistál se svou helikoptérou s obrovským nápisem TRUMP ve svém golfovém resortu Trump National Doral v Miami na Floridě, kde se koná prestižní turnaj WGC - Cadillac Championship dorovaný částkou 9,5 mil USD.
Jedná se o 4 plnohodnotná (18ti jamková) golfová hřiště té nejvyšší světové kvality, obklopená luxusními rezidencemi. Cena bratru miliarda dolarů.
V přímém přenosu jsme sledovali jeho přílet, jak řídí golfový vozík, jak se prodírá nadšenými davy fanoušků, či jak si potřásl rukou s některými z největších hvězd, které se připravují na start finálového kola - s Dustinem Johnsonem a Rorym McIlroyem.

The Show Must Go On...