Volby v USA po New Hampshire: bude to zajímavější, než se čekalo
Petr JedličkaPoslední vítězství Donalda Trumpa a Bernieho Sanderse bylo větší, než se na první pohled zdá. Ve výhledu do dalších prezidentských primárek se teď objevuje hned několik nových možných scénářů.
Druhé ze série primárek, v nichž si stoupenci hlavních amerických stran vybírají republikánského, respektive demokratického nominanta na prezidenta USA, vyhráli prostořeký až hulvátský magnát Donald Trump a pokrokářský až sociálnědemokratický senátor Bernie Sanders. Byla to očekávaná výhra, neboť oba uchazeči v průzkumech v New Hampshire dlouhodobě vedli. Co však očekávané nebylo, byl charakter obou vítězství.
Donald Trump získal v New Hampshire celkem 35,3 procenta hlasů, což je o 2,2 procenta více, než kolik měl získat podle průměru z průzkumů, a o obřích 19,4 procenta více, než kolik získal další republikán v pořadí.
Pro Trumpa jako pro kandidáta, o němž se po předchozím hlasování v Iowě soudilo, že počet jeho stoupenců v průzkumech převyšuje výrazně počet jeho reálných voličů, a pro politika, jenž si sám konstruuje obraz věčného a celoživotního vítěze, je to dokonalý výsledek.
Bernieho Sanderse podpořilo celkem 60,4 procenta hlasujících (!), což je o 8,7 více, než kolik předpokládaly průzkumy, a o drtivých 22,4 procenta více, než získal další demokrat (respektive demokratka). I pro Sanderse jako pro kandidáta, který v celoamerických šetřeních zaostává asi o třináct procent za favoritkou, tak bylo hlasování v New Hampshire prvním volebním triumfem.
Sanders i Trump navíc popřeli v noci z úterý na středu i další stereotypy: Donald Trump ten, že ho nebudou volit středoví republikáni — měl u nich ještě větší úspěch než u konzervativců —, a Bernie Sanders ten, že v souboji s Clintonovou nemůže získat na svou stranu ženy.
Jak upozornily newyorské Timesy, Sanders dostal v New Hampshire více hlasů od žen i od mužů, od vysokoškoláků i nevystudovaných, od liberálů i středových demokratů, od vlastníků zbraní i odpůrců jejich držení.
Hlavní Sandersova soupeřka v boji o nominaci — ona naznačená celoamerická favoritka Hillary Clintonová — získala v Hampshire 38,0 procenta hlasů. Více než Sanderse ji přitom volili pouze lidé starší pětašedesáti let a lidé z rodin majících roční příjem větší než 200 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 4,8 milionu korun.
Sanders i Trump tedy v New Hampshire potvrdili, že nejsou pro voliče kandidáty nechtěných extrémů, třebaže Trump se na okraj představitelného staví sám opakovaně svým jazykem a sliby a Sanders je na něj vystrkován v masmediálním výkladu. Celkově vzato je ovšem New Hampshire větším vítězstvím pro Trumpa, a to dle shody analytiků od důsledně levičáckého Nationu po Washington Post — s ohledem na celé primárky je totiž třeba vidět všechno v kontextu toho, jak se úterní hlasování vydařilo soupeřům obou vítězů, a toho, co bude následovat.
Síla Clintonové a krach republikánů
Jak už naznačeno výše, Sandersově hlavní soupeřce mezi demokraty — Hillary Clintonové — se nevedlo v New Hampshire dobře. Jednak však v uplynulém týdnu nelenila a sháněla podporu od známých političek a dalších významných amerických žen, a to úspěšně — jenom z New Hampshire ji jako žádoucí „první prezidentku USA“ podpořily už všechny superdelegátky, tedy zvláštní osobnosti Demokratické strany, které mají právo mluvit do výběru nominanta nezávisle na výsledcích primárek — a jednak: Clintonová si mohla tuto prohru dovolit.
Demokratické primárky budou nyní pokračovat 20. února v Nevadě, a poté v Jižní Karolíně, kde měla Hillary Clintonová v posledních šetřeních náskok dvacet, respektive třicet procent. Bernie Sanders zde bude muset teprve dokazovat, že dokáže oslovit i voliče z pouštního západu a jihu USA — z oblastí s vyšším zastoupením latinoamerických a afroamerických občanů a zcela jinými problémy než novoanglický New Hampshire či zemědělská Iowa.
Donald Trump má — na druhou stranu — cestu teď dokonale umetenu. Nejde ani tak o to, že v Karolíně i Nevadě vede už dlouho sám průzkumy, a to o spolehlivých šestnáct, respektive třináct procent. Hlavní výhodou pro magnáta je, že Marco Rubio, to jest mladý floridský senátor, který se po Iowě jevil jako hlavní kandidát republikánského establishmentu, v New Hampshire propadl a nikdo jiný ho zatím nenahradil.
Ne nadarmo uvádějí ve shodě středoproudé newyorské Timesy a pokrokářský AlterNet, že primárky v Hampshire dopadly z pohledu republikánského vedení nejhorším možným výsledkem. Druhý za Trumpem totiž skončil guvernér Ohia John Kasich, se kterým se už moc nepočítalo, a třetí floridský Jeb Bush, který se v nastávajícím hlasování střetne o voliče právě se jmenovaným Marcem Rubiem.
Všichni tak nějak očekávali, že Iowa a New Hampshire skupinu republikánských uchazečů pročistí, že jeden nebo dva kandidáti posbírají hlasy středových republikánů, a pak se postaví takto posíleni Trumpovi. Hlasy středových republikánů ovšem teď sbírá Trump a začíná být krajně nejisté, že stoupenci vypadlých uchazečů budou hlasovat automaticky proti Trumpovi, soudí například známý analytik z CNN Ryan Lizza ve středečním New Yorkeru.
V souhrnu tedy platí: Trump je teď po New Hampshire v lepší pozici než kdy dříve — stačí mu vyhrát s alespoň čtyř- nebo pětiprocentním náskokem ve dvou následujících státech, a pak si zorganizovat štáby před 1. březnem, to jest před superúterým, kdy se hlasuje ve čtrnácti státech současně. Vítězství by pak měl mít na dohled... pokud se ovšem nestane něco nečekaného, ale možného, například že se po Karolíně Jeb Bush, Marco Rubio a John Kasich domluví nebo že v Nevadě uspěje výrazněji ultrakonzervativec Ted Cruz.
Sanders je — naproti tomu — pouze o něco blíže Clintonové. Aby neztratil dotyk a reálnou šanci vyhrát celkově, musí překvapit v Nevadě i Jižní Karolíně, tedy alespoň prohrát o výrazně méně, než kolik předpovídají průzkumy.
Analytikové očekávají, že preference Clintonové poklesnou nyní o pět až šest procent, protože Sanders ztratil v New Hampshire stigma outsidera, a to znamená u středových voličů demokratů mnoho. Pokud chce ale myslet vermontský senátor na celkové vítězství, musí mířit až za tento limit — právě někam ke tří- nebo čtyřprocentnímu celoamerickému rozdílu namísto současného třináctiprocentního.
Jak na Clintonovou nejlépe radí teď Berniemu Sandersovi každý, dle jádra jeho nejskalnějších stoupenců však musí přednostně získat vlivnou senátorku z Massachusetts Elizabeth Warrenovou. Něco takového by byl z hlediska levice takřka sluneční scénář — s pokrokářkou ještě známější, než je sám Sanders, by mohl senátor jednak oslabit ženský tah Clintonové a jednak dát ještě nerozhodnutým symbolicky najevo, že i prostředí dnešních USA je zásadní změna možná. Ale ještě uvidíme...
Současně platí, že ani Hillary Clintonová, ani tradiční struktury republikánů nejsou jen statickými figurami, a to v dobrém i zlém. Exministryni zahraničí může ještě dostihnout emailový skandál, který se po zahájení vyšetřování FBI vrací do zájmu médií, a potom — vlastní volby jsou až na podzim a není nemožné, že se v případě Trumpova triumfu a krachu Clintonové zapojí ještě další kandidáti. Michael Bloomberg už vydal několik tematických prohlášení... letošní prezidentské primárky zkrátka budou na každý pád zajímavější, než se ještě minulý týden čekalo.
Další informace:
The Washington Post For Trump and Sanders, new challenges loom after victory in N.H.
The Guardian New Hampshire results: resounding wins for Trump and Sanders
The Guardian The insurgent candidates won New Hampshire. Still, this is no 2008 rerun
The Independent 2 charts that explain exactly why Donald Trump and Bernie Sanders won
BBC News US election 2016: Trump and Sanders win New Hampshire
BBC News All aboard the Super Tuesday train: New Hampshire winners and losers
CommonDreams.org What New Hampshire Tells Us
CommonDreams.org Hillary Clinton’s Very Bad Night
The Washington Post How New Hampshire turned into a nightmare for the Republican establishment
The Nation New Hampshire Chooses the Worst Possible Outcome for the GOP
AlterNet.org Sanders and Trump Steamroll the Establishment in New Hampshire: Major Implications for the Contest Ahead
Nominace Sanderse by dávala naději Trumpovi na to, že se stane presidentem.
Registrovaní republikáni a demokraté, kteří hlasují v primárkách jsou politicky vyhraněnější a radikálnější než voliči ve vlastních volbách. Clintonová by pravděpodobně Trumpa porazila. Sanders ji ale oslabuje už teď.
http://www.realclearpolitics.com/epolls/2016/president/us/general_election_trump_vs_sanders-5565.html
http://www.realclearpolitics.com/epolls/2016/president/us/general_election_trump_vs_clinton-5491.html
Nicméně:
Výzkumy veřejného mínění v této fázi presidentské kampaně mají myslím velmi malou prediktivní hodnotu, protože:
a) Respondenti říkají, jak by reagovali v hypotetické situaci, která možná ani nenastane a kterou si možná ani nepředstaví moc jasně.
b) Před nominací se kampaň - zejména ta negativní - vede hlavně mezi kandidáty republikánů na jedné straně, demokratů na druhé. V boji mezi nominovanými kandidáty budou hrát roli jiné věci a příslušné týmy si strategii teprve vytvoří. Co se bude používat proti Clintonové je asi jasnější než to, co vytáhnou na Sanderse.
c) Protože to historická zkušenost potvrzuje, viz např. http://www.pewresearch.org/2007/02/14/how-reliable-are-the-early-presidential-polls/
Drtivou prohru McGoverna průzkumy veřejného mínění předpověděly až PO jeho nominaci.
Uvidíme po definitivních volbách.