Saúdsko-íránská roztržka se prohlubuje, rizika jsou ohromná, varují analytikové

Saúdská poprava šíitského klerika podnítila v Íránu protesty, během nichž vtrhl dav na saúdský konzulát. Saúdská Arábie a její klienti následně přerušili s Íránem vztahy a nově i spojení. Podle analytiků se může konflikt ještě stupňovat.

(pjed)

04.01.2016 17:32

Aktualizováno: 17:52

B3

Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán vedou v oblasti řadu nepřímých válek. Repro IranReview.org

Vztahy Saúdské Arábie a Íránu byly napjaté po řadu let, s počátkem roku 2016 však ochladly takřka nebývale. Stalo se tak i navzdory tomu, že rizika dalšího možného vyhrocení zůstávají ohromná – a obě strany to nepochybně vědí. Těmito a podobnými slovy komentují analytikové v relativní shodě v pondělních zprávách vývoj, kterým prochází saúdsko-íránská koexistence v aktuální roztržce. 

Spor mezi nejvýznamnějšími blízkovýchodními mocnostmi se vyhrotil zvláště během soboty 3. ledna, kdy Saúdská Arábie nechala popravit celkem 47 osob – nejvíce za jeden den od roku 1980. Jedním z popravených byl přitom i vlivný šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr.

V Íránu se ještě týž den konaly protestní demonstrace, přičemž účastníci té v Mašhadu – druhém největším městě země – vtrhli na saúdskoarabský konzulát a z části jej zdemolovali. Saúdským diplomatům se podařilo včas utéci, země však v reakci přerušila s Íránem veškeré diplomatické vztahy.

V pondělí následovaly příkladu Saúdské Arábie její klientské režimy v Súdánu a Bahrajnu a sama Arábie zrušila ještě přímé letecké spojení. Spojené arabské emiráty pak vyhlásily, že počet autorizovaných íránských diplomatů v zemi sníží.

„Úplné přerušení vztahů je silný kalibr. Znamená vypovězení všech diplomatů dané země a stažení vlastního personálu, to vše do osmačtyřiceti hodin,“ hlásil do pondělního vysílání BBC Jonathan Marcus, stálý zpravodaj stanice odpovědný za diplomatické záležitosti, a pokračoval:

„Nepřítomnost zástupců daného státu v konkurenční zemi komplikuje smírné řešení nejrůznějších sporů a incidentů a zvyšuje pravděpodobnost dalšího vyhrocení. Daleko spíše se tak v diplomacii sahá k pohrůžce přerušením vztahů či takzvanému odvolání velvyslance na konzultace. Tyto kroky se ale rozhodla Saúdská Arábie se spojenci přeskočit.“

Velká rizika
Bohaté saúdskouarabské království a íránská islámská republika spolu tradičně soupeří o vliv v regionu. Saúdská Arábie má svoje klienty zejména v sunnitských státech, Írán vystupuje jako ochránce šíitů i dalších oponentů tradičních blízkovýchodních režimů. V posledních letech si Saúdská Arábie dokázala úzce připoutat zejména státy, jejichž režimy oslabily protesty během Arabského jara. Írán zas sehrával dominantní roli v Iráku.

Po roce 2012 se stala hlavním ohniskem otevřeného střetu mocností Sýrie. Loni se rozšířil horký konflikt i do Jemenu.

Současná roztržka přitom dle analytiků oslabuje vyhlídky na mír v obou těchto oblastech, a navíc hrozí ještě dalšími důsledky – v Íránu se totiž mají v únoru konat parlamentní volby, od nichž si dosud většina pozorovatelů slibovala posílení umírněného tábora. V USA i v Íránu se navíc měly postupně implementovat závazky z dohody o budoucnosti íránského jaderného programu, což mohlo Írán otevřít ještě více.

Náhlé vyhrocení situace nahrává v blízkovýchodních podmínkách zpravidla vždycky zastáncům tvrdé linie, a to na všech stranách. A když se zároveň jedná o střet mezi reprezentanty dvou hlavních větví islámu, následují nezřídka další násilné incidenty typů výbuchů lidového hněvu či napadání duchovních z druhé strany, varují analytikové.

Pře mezi pozorovateli se jinak v současnosti vede zejména nad motivací saúdského postupu – íránský prezident Hasan Rúhání totiž útok na konzulát odsoudil, přislíbil vylepšit ochranu diplomatických misí a také íránská policie se zavázala odpovědné osoby stíhat. Saúdská strana ovšem svůj krok odůvodnila i snahou Íránu vyvolávat v sunnitských monarchiích chaos a šířit terorismus, což je obvinění, které lze v nezbytném rozsahu těžko obratem prokázat nebo vyvrátit.


Další informace:
BBC News Saudi Arabia's allies Bahrain, Sudan and UAE act against Iran
BBC News Iran-Saudi crisis 'most dangerous for decades'
ForeignPolicy.com Saudi-Iran Rift Threatens Syria Diplomacy
RT Bahrain, Sudan sever ties with Iran, UAE reduces number of diplomats
Al-Džazíra Iran and Saudi Arabia: The art of Islamic tolerance


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Pondělí, 4.Ledna 2016, 21:46:33

Saúdská Arábie oznámila v pondělí večer také přerušení obchodních styků s Íránem.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace 2 Úterý, 5.Ledna 2016, 11:18:51

Dnes ráno odvolal svého ambasadora z Íránu také Kuvajt.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.