Argumenty a transparenty: pařížská inspirace občanského aktivismu
Josef PatočkaAčkoli se v Paříži nesmí během klimatické konference protestovat, občanské iniciativy zákaz tvořivě obcházejí. A protestují zejména tam, kde je to nezbytné: například když se největší ničitelé klimatu chtějí vydávat za jeho ochránce.
Přes prezidentem Hollandem vyhlášený výjimečný stav se občanské společnosti daří upozorňovat na nepřijatelný vliv velkých znečišťovatelů na pařížském klimatickém summitu. Nejkřiklavějším příkladem greenwashingu — lakování ničení přírody nazeleno — je právě probíhající čtyřdenní výstava „Solutions COP21“, která má být přehlídkou technologií a firem nabízejících možná východiska z klimatické krize.
Firmy — a velké občanské organizace jako WWF nebo Conservancy International — musely zaplatit za prostor pro sebeprezentaci v prestižní výstavní síni Grand Palais čtvrt milionu euro. Účastní se jí i pochybní sponzoři klimatického summitu z řad aktivních znečišťovatelů atmosféry oxidem uhličitým — firmy jako uhelný investor Engie, Suez, Veolia proslulá privatizací zdrojů vody, velkoobchodník s hnojivy Avril, automobilky Renault a Nissan.
Přes masivní policejní opatření se několika občanským organizacím v čele s Corporate Europe Observatory podařilo nákladnou párty pokazit a obrátit pozornost k hříchům falešných zachránců klimatu. Dosáhli toho akcí, která patří do učebnic občanské iniciativy a jíž jsem měl potěšení se účastnit.
Plán, do nějž se zapojilo na tři sta lidí, byl prostý — pěkně se obléct a dostat se nepozorovaně dovnitř. Tam pak měla na smluvený signál započít speciální „prohlídka“ prezentací jednotlivých korporací, již měli vést přímo lidé postižení jejich aktivitami.
Do řeči se mi podařilo dát s Australankou Sam. Přijela povídat o tom, jak sponzor summitu Engie v její domovině zafinancoval jeden z největších povrchových uhelných dolů, v němž následně propukl požár trvající pětačtyřicet dní. Firma, která se teď chce tvářit jako „součást řešení“ se za pochybení neomluvila a místní lidi, kteří žili po několik týdnů v dýmu a trpí dodnes respiračními chorobami, odmítá odškodnit.