Chorvatsko nechalo běžence projít, o kvótách bude jasněji ve středu

Vlády v Záhřebu a Budapešti pustily přes své území o víkendu dalších více než 20 tisíc uprchlíků. Maďarsko chce ale hranici opět zavřít. Pozorovatelé teď bedlivě sledují, co změní aktuálně chystané schůze na úrovni EU.

(pjed)

21.09.2015 12:40

A2

Blízkovýchodní uprchlíci čekají na vlak na chorvatském nádraží. Foto archiv RNZ

Ani ne den vydržela Chorvatsku snaha zastavit tisíce běženců putujících po takzvané balkánské cestě do západní Evropy – snaha zastavit proud, který se stočil k chorvatským hranicím po uzavření maďarských hranic v minulém týdnu.

Již v pátek odpoledne konstatovali chorvatští ministři, že možnosti země na zachycení výraznějšího počtu migrantů nestačí a že je nucena větší část z nich nechat projít.

Během víkendu pak přešlo přes Chorvatsko na 27 tisíc běženců. Většina z nich zamířila ihned k maďarsko-chorvatské hranici, která není doposud chráněna plotem jako maďarsko-srbské hranice. Výrazně menší část běženců – asi 1500 osob – přešla do Slovinska.

„Maďarská policie, respektive armáda, zostřeně hlídá zatím jen hranici se Srbskem, a tak nechala značnou část uprchlíků z chorvatské strany projít. Organizovaně je naložila do autobusů a převezla k přechodu do Rakouska,“ hlásila do víkendového vysílání BBC Jasmine Colemanová, odpovědná redaktorka stanice.

Rakouské úřady uvádějí, že do země vstoupilo v sobotu deset tisíc a v neděli jedenáct tisíc uprchlíků. V pondělí mají dorazit další.

„Maďarsko nyní dostavuje plot i na chorvatské hranici a očekává se, že v příštích dnech současnou cestu zavře. Proud uprchlíků se pak nejspíše stočí k rumunské hranici, u níž teď nechává rumunská vláda budovat narychlo dva záchytné tábory (...) Zásadně ovlivnit však může vývoj ještě úterní schůzka ministrů vnitra EU či středeční summit hlav států a vlád téže organizace,“ uvedla Colemanová na BBC dále.

Program Rady a summitu
Úterní schůzka ministrů vnitra ve formátu Rady EU a středeční summit prezidentů a premiéru mají na programu především otázku přerozdělení 120 tisíc uprchlíků, kteří byli v posledních měsících zachycení v Maďarsku, Řecku a Itálii. Vyřešit by se měl zejména spor mezi jádrem Unie a státy V4, které odmítají povinné kvóty.

Podle odhadů většiny pozorovatelů dopadnou jednání oboustranným kompromisem. Větší neznámou je nyní, jaká další opatření ke ztlumení uprchlické krize ministři, respektive hlavy států a vlád, přijmou.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes hovoří o „výraznější roli“ a „výrazném navýšení rozpočtu“ agentury Frontex strážící vnější hranice EU. Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk zase vypustil v pondělí zprávu o potřebě „pomoci syrským uprchlíkům k lepšímu životu blíže k hranicím jejích domoviny“.

Přípravu Rady i summitu přitom doprovázejí intenzivní zákulisní rozhovory a řada nečekaných i zjevně záměrných úniku. Znalejší pozorovatelé tak radí počkat přeci jen na středu, po níž by mělo být ve věci posunu unijního přístupu k uprchlické krizi jasněji.


Další informace:
BBC News Migrant crisis: Thousands arrive in Austria with EU talks due
BBC News Croatia sends refugees to Hungary
Reuters East European leaders in war of words as migrants pour across borders
MTI Orbán: construction of fence started along Croatian border
EurActiv.com Refugee crisis intensifies as thousands pour into Austria
EUObserver.com Anti-migrant quota EU states meet in Prague
EUObserver.com Frontex to get budget hike after refugee failures


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.