Experti: Stát vystavuje uprchlíky nelidským podmínkám

Občanské organizace vyzvaly ministerstva, aby přestala porušovat mezinárodní právo a nastavila podmínky pro bezpečné a humánních zacházení s migranty, kteří se ocitají na území České republiky.

(jb)

16.09.2015 17:44

Hlavn_n_dra_

Pomoc státu ve vztahu k uprchlíkům v současné době suplují neziskové organizace a dobrovolníci. Někteří představitelé státu jsou naopak hrdí na to, že se uprchlíci přes Českou republiku bojí cestovat. Foto Anežka Polášková

Občanské organizace, mezi které patří například Organizace pro pomoc uprchlíkům, Liga lidských práv, občanská iniciativa pomáhající uprchlíkům na hlavním vlakovém nádraží v Praze či Autonomní sociální centrum Klinika, na středeční tiskové konferenci poukázaly na naprosto nevyhovující podmínky, které panují v českých zajišťovacích zařízeních pro uprchlíky.

Organizace proto vyzvaly Ministerstvo vnitra, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, aby spolu s odborníky a odbornicemi z nevládního sektoru vydala společnou instrukci k nastavení bezpečných a humánních podmínek ve všech fázích kontaktu s migranty, kteří se ocitají na území České republiky.

„K největším prohřeškům patří protiprávní zbavování osobní svobody migrantů a migrantek, omezování v pohybu a také v nakládání s vlastními finančními prostředky či nucený pobyt v nehumánních a ponižujících podmínkách,“ popisuje přístup státních institucí k uprchlíkům Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.


Podle zástupců občanských organizací je současný stav více než tristní. Stát v pomoci uprchlíkům nejenom selhává, ale dokonce jim i aktivně škodí. Podmínky v zajišťovacích zařízeních jsou nastavené silně represivně a pokud u sebe migranti mají nějaké finanční prostředky, pobyt, který je stojí 250 korun za den, je o většinu z nich připraví. 

Neziskové organizace poukázaly na alarmující přístup státních institucí k uprchlíkům. Foto Anežka Holeňová

Popsané problémy se týkají i rodin s dětmi. Česká republika není schopna zajistit odpovídající ochranu ani jim. Alarmující situace může v některých případech vyústit až v mučení a nelidské či ponižující zacházení.

„Jakékoli umisťování dětí-migrantů a rodin s dětmi do detenčních zařízení přitom hrubě odporuje nejlepšímu zájmu dítěte a jeho právu na příznivý vývoj a v konečném důsledku může vyústit až v nelidské či ponižující zacházení. Česká republika je za tuto praxi dlouhodobě kritizovaná, a to i Výborem OSN pro práva dítěte, přesto v ní stále pokračuje,“ zdůrazňuje Anna Hofschneiderová, právnička Ligy lidských práv.

Pomoc státu ve vztahu k uprchlíkům v současné době suplují neziskové organizace a dobrovolníci, jak ale popsala Monika Horáková z občanské iniciativa působící na hlavním vlakovém nádraží v Praze, přestože se do pomoci zapojilo více než dvě stě lidí, jedná se o velmi náročnou práci a dobrovolníkům už dochází síly.

„Na hlavním nádraží v Praze opakovaně potkáváme psychicky vyčerpané migranty propuštěné nejčastěji ze zařízení ve Vyšních Lhotách, kteří mají na sobě jen letní oblečení a v kapse kromě příkazu k opuštění republiky do určitého dne už vůbec nic. Nabízíme jim nocleh ve svých bytech a suplujeme tak roli státu a města. To je neudržitelná situace, protože počet potřebných neklesá. Spíš naopak,“ popsala zkušenosti z praxe Monika Horáková.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.