Větší část Izraelců si přeje stále vládu pravice, ve volbách zvítězil Likud
Petr JedličkaNavzdory průzkumům i předpovědím expertů získala nejvíce hlasů opět strana premiéra Netanjahua. Za druhého vítěze označují pozorovatelé exministra Likudu Mošeho Kachlona, který prorazil s vlastním uskupením.
Větší část izraelských voličů si přeje stále pokračování vlády pravice. Ukázaly to výsledky úterních voleb. Navzdory průzkumům i velkým protivládním protestům v poslední době zvítězila opět strana Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Čerstvě zvednutý práh pro vstup do parlamentu přitom překonali i její přirození koaliční partneři.
„Je to velké vítězství pro Likud, pro národovecký tábor jím vedený, pro náš lid. Jsem hrdý na izraelský národ, jenž rozpoznal, co je důležité (...) Skutečná bezpečnost, fungující hospodářství, sociální stát, to jsou cíle, k nimž budeme směřovat naši politiku,“ řekl Netanjahu před shromážděnými stoupenci krátce po úterní půlnoci.
Dosud tři období sloužícího premiéra teď čeká sestavování nové vlády, která by měla být soudržnější než předešlá. Ve volbách roku 2013 totiž Likud oslabil, a i když získal díky tehdejšímu volebnímu spojení se stranou Jisrael bejtenu (Izrael, náš domov) nakonec nejvíce hlasů, musel vládnout v rámci ideologicky nesourodé koalice.
Nyní má naproti tomu šanci vytvořit klasický pravicově-národovecký kabinet, v němž Likud doplní strany krajní, osadnické a náboženská pravice. Jediným problémem bude dle pozorovatelů pro Netanjahua nezbytnost uzavření dohody s novu středopravicovou stranou Kulanu (My všichni), jíž si založil loni na podzim bývalý Netanjahuův ministr Moše Kachlon.
Mezi Kachlonem, Netanjahuem a několika dalšími členy Likudu nepanují od Kachlonova „zběhnutí“ dobré vztahy. Pozorovatelé však připomínají, že se Netanjahu dokázal v minulosti nejen domluvit, ale i efektivně spolupracovat například s Naftalim Benetem ze strany HaBajit HaJehudi (Židovský domov), jehož a Netanjahuova rodina se do té doby otevřeně nenáviděly.
Pokud by navíc pokus se sestavením čistě pravicové koalice nevyšel (což je nepravděpodobné), může Netanjahu vládnout dál například ve velké koalici.
Pravicové zastoupení
Právě zmíněný Moše Kachlon a jeho Kulanu jsou pozorovateli označováni za druhé vítěze voleb. Zatímco Likud a Netanjahu slibovali v kampani především rozhodnost, stabilitu a bezpečnost, Kachlon a Kulanu zdůrazňovali potřebu dostupného bydlení, tlumení sociálních rozdílů a důsledného řízení státu.
Likud získal 30 mandátů ze 120, což je o dvanáct mandátů více než při předchozích volbách. Kulanu bude mít v novém Knessetu deset mandátů, přičemž doposud neměla žádné doplněné o jednoho menšího partnera.
V nejpravděpodobnější pravicové koalici by se měly dále objevit již zmíněná osadnická strana Židovský domov Naftaliho Beneta, která získala osm mandátů, a Jisrael bejtenu Avigdora Liebermana, jíž volí tradičně krajně pravicově smýšlející Židé původem z bývalého Sovětského svazu. Jisrael bejtenu bude mít v Knessetu šest mandátů.
Novou koalici pak doplní ještě nejspíše náboženská pravice: ultraortodoxní strana Šas (Sefardští strážci Tóry) Arji Deriho, která se orientuje na Židy původem z orientálních zemí, a to se sedmi mandáty, a šestimandátový rovněž ultrortodoxní blok Jahadut Tora Meuchedet (Sjednocený judaismus Tóry) rabínů Jakova Licmana a Mošeho Gafniho, který se zaměřuje naopak na Židy aškenázské, tedy původem z Evropy.
Celkově vypadá zastoupení nejpravděpodobnější pravicové koalice v Knessetu a zisky či ztráty jednotlivých uskupení takto:
- Likud 30 mandátů za 23,3 procenta hlasů (+12 mandátů oproti volbám 2013)
- Kulanu 10 mandátů za 7,4 procenta hlasů (nová strana)
- Židovský domov 8 mandátů za 6,4 procenta hlasů (-4 oproti 2013)
- Šas 7 mandátů za 5,8 procenta hlasů (-4)
- Sjednocený judaismus Tóry 6 mandátů za 5,2 procenta hlasů (-1)
- Jisrael bejtenu 6 mandátů za 5,2 procenta hlasů (-7)
Výsledky levice
Tradiční opozici by měly v novém období izraelského Knessetu tvořit opět Strana práce vedená dosud Jicchakem Herzogem, důsledně levicový Merec (doslova Verva) v čele Zavahou Galonovou (která však oznámila ve středu ráno záměr podat demisi) a čtyři veskrze rovněž levicové strany izraelských Arabů, které letos kandidovaly společně pod názvem Sjednocená kandidátka.
Novými stranami v opozici pak budou centristické Ješ atid (Budoucnost existuje) Jaira Lapida a HaTnua (Hnutí) Cipi Livniové. Obě vstoupily po minulých volbách do Netanjahuovy koalice, obě z ní byly loni na podzim vytlačeny a obě ve volbách ztratily. Hnutí Cipi Livniové přitom tentokrát kandidovalo spolu se Stranou práce v takzvaném Sionistickém svazu.
Celkově bude vypadat opoziční zastoupení v novém v Knessetu takto:
- Sionistický svaz (Strana práce a HaTnua) 24 mandátů za 18,7 procenta hlasů (dohromady o dva mandáty více oproti volbám 2013)
- Sjednocená (arabská) kandidátka 14 mandátů za 11,0 procenta hlasů (+3 mandáty oproti 2013)
- Ješ atid 11 mandátů za 8,8 procenta hlasů (-8)
- Merec 4 mandáty za 3,9 procenta hlasů (-2)
Letošní volby byly zároveň prvními s nově zvednutým prahem pro vstup do parlamentu — dle nových pravidel musí mít každý parlamentní subjekt alespoň čtyři křesla, což odpovídá přibližnému volebnímu zisku 3,25 procenta.
Jak vidno z popsaného, počet stran v parlamentu zatím reforma příliš neomezila. Její zastánci si však od ní slibují, že zmírní obvyklé povolební přeběhlictví, respektive v Izraeli časté štěpení zvolených stran.
Další informace:
Haarec LIVE BLOG: Final results: Netanyahu's Likud scores decisive victory in Israeli election
Jerusalem Post Analysis: Kahlon’s centrist strategy payoff
Jerusalem Post Analysis: Moses at the Red Sea
BBC News Israel election: Netanyahu's Likud storms to victory
The Guardian Israel election: Binyamin Netanyahu rules out Palestinian state if he wins
K tématu rovněž v DR komentáře Petra Jedličky a Filipa Outraty.