Vatýrovaná nuzota

Ondřej Vaculík

Když se člověk ujme kotěte, postará se, aby v přiměřené péči dospělo a mělo šanci naplnit svůj život. To je i případ kocoura, který přebývá u Ondřeje Vaculíka. Ujaly se ho jejich dvě kočky a Rour vůbec nezkoumal, jestli to snad nejsou lesby.

Pořídiv si novou postel, lehl jsem si do ní, a ihned zalitoval, že jsem tak neučinil už mnohem dříve. Už několik let jsem spal na dvojlůžku, jemuž se říkávalo v době růžových telenovel „letiště“, které tu zůstalo po mé dceři, když se rozhodla opustit rodičovský příbytek a s ním vše nepohodlné a život otravující.

Když si tehdy ono letiště pořizovala, a já byl silně proti, bylo pro ni naopak symbolem pohodlí, ba vzpoury proti nepohodlí života, které jsem jí představoval kostnatým životním stylem já spolu s kotlem, v němž se denně musí zatápět.

Po letech si musím dát za pravdu: konstrukce toho, nezlobte se, až lascivně očalouněného nábytku včetně vatýrovaného čela, spočívající na rokokově bambulovitých nohách, je ve skutečnosti tvořena dřevotřískovými deskami, různě vzájemně pospojovanými sponami jako by z velké kancelářské sešívačky. Vyzývavé vatýrovaní celé konstrukce jen zakrývalo strašnou truhlářskou fušeřinu, ba nuzotu, možná i mravní.

A jak jsem vykopával dřevotřískové desky a kolem lítaly cucky vaty, měl jsem vztek, že to vatýrované monstrum u nás těch patnáct let vůbec bylo a já na tom dokonce dobrovolně spal, spíše podklesávaje únavou se každého dne bezmocně řítil do zrádného polstrování, z něhož se tak špatně vstávalo s hlavou bolavou. Samým pohodlím ani nebylo o co se opřít, jen se člověk dále propadal, a propadaje se malomyslněl.

×
Diskuse
March 3, 2015 v 23.47
Jste měl nabídnout to letiště za odvoz na některém z těch webů typu Nevyhazujto.cz, kde se inzerují věci zadarmo. Já řešil v létě podobný problém s takovou tou obyvákovou stěnou ze 70. let, jež je podle všech bazarů v Brně dnes již neprodejná. Dal jsem to tam, protivného nábytku se bez námahy zbavil a ještě se potkal s tak pestrou směsicí lidí, jakou jsem zažil naposledy, když jsem jezdíval autostopem.
JV
March 4, 2015 v 6.51
Likvidace nábytku jako poučení
On každý způsob likvidace má něco do sebe. Kdybyste se, pane Jedličko, s tou stěnou rozebíral, tak byste zjistil, že ta stěna ze sedmdesátých let, kterou jsme v těch letech považovali za komunistický šmejd, byla ve srovnání s postelí pan Vaculíka z doby rozvinutého tržního hospodářství poctivá truhlářská práce. To tenkrát ještě hlavním nástrojem při výrobě nábytku nebyla kancelářská sešívačka. Inu, poučili jsme se, že?
PM
March 4, 2015 v 10.51
A co polemiky s tatínkem
když noviny - noční spočinutí Roura - zmizely v propadlišti dějin.
.........o ty bych měl obavy.
JN
March 4, 2015 v 11.13
Likvidace musí být důsledná
Myslím, že nestačí zlikvidovat jen staré postele, je třeba také spálit některé knihy:
"Motivace, které jsou ještě nevědomé, mají osobní a obecnou povahu. Jsou to především motivy, které pocházejí z rodičovského vlivu. V tomto smyslu je pro mladého muže určující určující vztah k matce a pro dívku vztah k otci. V první řadě je to stupeň sounáležitosti s rodiči, jenž nevědomě ovlivňuje, podporuje nebo znesnadňuje volbu manžela. Vědomá láska k otci a matce podporuje volbu manžela podobného otci nebo matce. Nevědomá sounáležitost (která se vůbec nemusí vědomě projevovat jako láska) naproti tomu takovou volbu ztěžuje... " (C. G. Jung: Duše moderního člověka, str. 83, Atlantis 1994).
PM
March 4, 2015 v 11.45
Spalování knih je tvrdým ořechem pane Nusharte
Nakousl jste sic trochu ožehavým způsobem velmi zajímavé téma - ženy Ondřeje Vaculíka a pozadí jejich volby, což vlastně se záměrem autora - fatálnost erotického založení jedince a schopnost akceptace jeho projevů úzce souvisí.......bych mínil.