Agentura Nová Čína k Charlie Hebdo: Svoboda projevu má své meze

Čínská vládní tisková agentura využila případ Charlie Hebdo k volání po dalším omezování svobody slova.

O útocích na redakci časopisu Charlie Hebdo a na kosher obchod v Paříži se psalo i v čínském tisku. Z perspektivy čínských zahraničních zpravodajů i domácích komentátorů se jedná o méně důležitou věc než o konflikt na Ukrajině a zejména pak o sankce EU proti Rusku, o jejichž prospěšnosti se v ČLR pochybuje. Dopisovatel agentury Nová Čína v Paříži Jing Čchiang o událostech napsal, že „otřásly Francií, Evropou ba celým západním světem“ a odsoudil násilí.

Vzápětí však namířil kritické ostří proti Charlie Hebdo. Časopis charakterizoval citací z blíže neurčeného zdroje jako „vulgární, bezcitný a záludně napadající“, který nedal na varování a dál pokračoval ve svém bezohledném útoku na city věřících. „Ani je nenapadlo,“ pokračuje Jing Čchiang, „že vzhledem k rozmanitosti světa není úplná svoboda tisku možná.“

V návaznosti na to se zastal světových náboženství, která mají „své posvátné modly a svá duchovní tabu“, které je třeba ctít v zájmu světového mírového soužití. (Čtenáři zde vytane na mysli, že v Sin-ťiangu jsou Ujgurům vyznávajícím islám zakazovány plnovousy a ženám šátky a vládní orgány systematicky ničí ujgurské kulturní dědictví, ale o tom samozřejmě článek nic neříká.)

Jing Čchiang si nakonec všímá západních sdělovacích prostředků, zdůrazňuje, že v otázce „neomezené svobody slova“ nepanuje „v mainstreamových médiích“ na Západě jednotný názor. Krátký článek pak uzavírá výzva k „toleranci, vzájemnému porozumění a vzájemné úctě“, tedy k hodnotám, které podle autorova názoru Charlie Hebdo hrubě pošlapal.

Vzpomínkového shromáždění v Paříži na památku obětí útoku se zúčastnil také velvyslanec ČLR ve Francii a tvářil se, jako že se plně ztotožňuje s postojem evropských politiků. Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí na pravidelné tiskové konferenci se proto snažil článek bagatelizovat absurdním tvrzením, že se jedná o „soukromý názor“ (vládní) agentury. Pravdivější bude, že představitelé ČLR se chovají příslovečně pragmaticky a v zahraniční politice, pokud se to jeví taktické, se přihlásí k hodnotám, které doma naopak potlačují.

Po nástupu prezidenta a generálního tajemníka ÚV KS Číny v jedné osobě Si Ťin-pchinga se v Číně systematicky zpřísňuje kontrola médií; za poslední rok byly desítky, možná stovky novinářů zatčeny. Na indexu Reportérů bez hranic zaujala Čína v roce 2014 sto sedmdesáté páté místo ze sto osmdesáti.

Kdo by to byl řekl, ale vládní agentura Nová Čína nemá pro politické karikatury příliš pochopení. Kresba Daryl Cagle

Zpráva Reportérů také konstatuje, že od roku 2008, kdy proběhly Olympijské hry, o nichž mnozí věřili, že přispějí k uvolnění poměrů v Číně, se situace neustále zhoršuje. Případ Charlie Hebdo a debaty o případnosti jeho humoru tak v ČLR získávají nový rozměr – argument ve prospěch vládní politiky omezování svobody médií, po které ostatně, alespoň podle citovaného článku, na Západě volají sami novináři.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.