Silná slova, slabé ruce
Filip OutrataObnovená studená válka se ve světle horkého konfliktu na Ukrajině zdá být neodvratnou skutečností; ze strany představitelů západních zemí zaznívají silná slova, která však zakrývají slabé ruce.
Ani pro člověka, který si nepotrpí na emotivní výkřiky a slova o páté koloně českých putinofašistů v něm vzbuzují víc než co jiného udivené pokývání hlavou, není v těchto dnech jednoduché zachovat chladnou hlavu. Zvláštní náznaky, jakési reminiscence minulé doby, navrtávají povznesený nadhled, naordinovaný pro zachování duševní rovnováhy.
Ve vagonu pražského metra, na místě, kde před volbami pravidelně visí plakáty KSČM, se objevila nabídka kursů ruštiny. Tentýž den v teletextu probleskne zpráva, že tisková agentura Ruské federace ITAR-TASS se vrací k někdejšímu názvu ze sovětské éry TASS. V pozadí vystupuje tvář ruského prezidenta, který nevzrušeným hlasem připomíná světu — nu ano, máme jaderné zbraně. A máme jich opravdu hodně.
Strach je špatný rádce. Vyhnout se strachu je v těchto dnech prakticky nemožné. Asi i proto je tak těžké věcně a realisticky uvažovat o situaci na Ukrajině, vztahu Ruska a Evropy, sankcích Západu proti Rusku a Ruska proti Západu i o postoji, jaký by měla v tom všem zaujmout Česká republika.
Co jsme zapomněli říct Ukrajině
Dění na Ukrajině se dá asi nejjednodušším způsobem shrnout takto: Rusko, které po krátkém mezidobí rozpadu Sovětského svazu a jelcinovského chaosu znovu povstalo ke své obvyklé roli imperiální mocnosti, považuje Ukrajinu, přinejmenším její východní část, za svou sféru vlivu. Ukrajina, která fázi chaosu v podstatě nikdy nepřekonala, je snadnou obětí: je zemí rozdělenou nejen jazykově, ale i mentálně, se slabou a podfinancovanou armádou.
Je v troskách.
Když se podíváme na dvě bitvy, kterých se letos zúčastnila, bude obrázek lepší.
1/ Krym
Důvod ruského vstupu na Krym je jasný - Sevastopol.
Sevastopol je pro Rusko strategický přístav. Je součásti definice velikosti Ruska. Je to jeho jihozápadní brána.
A přitom byl jeho status dost nejistý - měli ho v pronájmu.
Letos ruské silové struktury evidentně usoudily, že se Ukrajina začíná natolik obracet proti Rusku, že se ten statut mění z dost nejistého na velmi nejistý.
A bylo rozhodnuto nenechat věci zajít mimo kontrolu a zakročit, dokud je čas.
Jak z tohoto vyšla ukrajinská armáda na Krymu není třeba připomínat - zhroutila se jako domeček z karet.
Většina vojáků přešla na ruskou stranu.
Nepadl ani jeden výstřel.
2/ ATO, Donbas
Do Ruska se valí statisíce uprchlíků z východní Ukrajiny, z měst, kde probíhají boje s použitím těžké bojové techniky.
Rusko se opět rozhoduje zakročit a pomoci povstalcům opravdu organizovanou a vycvičenou, i když nevelkou, vojenskou silou.
Výsledek?
Antiteroristická operace se okamžitě začíná hroutit, ukrajinské jednotky, nedávno téměř vítězící, jsou najednou drceny a rozprašovány. Klidně by je mohli masakrovat po tisících..............
Tolik k ukrajinské "armádě" - uvozovky jsou namístě.
Je to jak řekl Putin - kdyby chtěl, sedí dnes v Kyjevě ruský protektor.
Nikdo by tomu nedokázal zabránit.
Že budou základny NATO v Pobaltí a Polsku je naprostá tutovka.
Že by noha ruského vojáka vstoupila na území Polska mi příjde úplně mimo. Poláci by proti nim šli jako jeden muž, oni jsou schopní jít se šavlema proti tankům, Rusy nic takového ani nenapadne.
Na druhé straně jsou samozřejmě historické zkušenosti a já jejich požadavek vidím jako plně oprávněný. Oni tam ty základny chtějí mít, mají k tomu své důvody, takže tam budou.
Dokonce jsem přesvědčen, že ruské vojsko oficiálně, ve větším rozměru - nebo jak to říct - nevstoupí ani na Ukrajinu. Že ji Putin nechce ovládnout silou.
Nicméně je hluboce přesvědčen, že Rusko, Bělorusko a Ukrajina patří k sobě, je to podle něj přirozené spojenectví.
(samozřejmě pod vedením Ruska)
---------------------------
Jen nevím, co z toho vyplývá.
"Why the Ukraine Crisis Is the West’s Fault
The Liberal Delusions That Provoked Putin"
By John J. Mearsheimer
Foreign Affairs, SEPTEMBER/OCTOBER 2014
http://www.foreignaffairs.com/articles/141769/john-j-mearsheimer/why-the-ukraine-crisis-is-the-wests-fault?cid=nlc-foreign_affairs_this_week-090414-why_the_ukraine_crisis_is_the_5-090414&sp_mid=46900441&sp_rid=bHVkZWtyQGJ0aW50ZXJuZXQuY29tS0
Nebo též: "I když Putin bezpochyby má autokratické tendence, žádné důkazy nepodporují obvinění, že je duševně nevyrovnaný. Naopak: je prvotřídní stratég, který by měl být obávaný a respektovaný v náročné zahraniční politice." Můj Bože, už vidím jak se při čtení takových textů určití programátoři v Mníchově kácí na zem. Vždyť tohle jim likviduje jejich celoživotní přesvědčení!
Přes fajfky by ale měli dostat ti, kteří s hrají s lidmi ty své oblbující hry.
Stejně totiž nakonec asi bude přijato " vytvoření prosperující, ale neutrální Ukrajiny,která neohrožuje Rusko a umožňuje Západu opravit své vztahy s Moskvou. S tímto přístupem, všechny strany vyhrají." Jen ty "vedlejší" škody, které mezitím vzniknou. Kdopak je asi zaplatí?
Marjanovič na iDnes požaduje, aby NATO dodalo ukrajinské armádě "pořádné zbraně":
http://zpravy.idnes.cz/komentar-teodora-marjanovice-d20-/domaci.aspx?c=A140906_2096954_domaci_neh
Joch na České pozici tyhle "pořádné zbraně" ještě více specifikuje - Západ by měl Ukrajině dodat jaderný arzenál.
http://ceskapozice.lidovky.cz/co-by-nato-melo-udelat-ale-asi-neudela-dsz-/tema.aspx?c=A140903_151942_pozice-tema_lube
Ale problém ukrajinské armády přece není primárně ve výzbroji.
S tím co mají, i kdyby museli vyřadit polovinu, by pořád měli konflikt donbaského rozsahu v pohodě zvládnout.
Problém ukrajinské armády spočívá zčásti v nedostatečném výcviku vojáků.
A hlavně - v kvalitě důstojnického zboru. A to od polních velitelů, zcela běžně nechávajících své jednotky napospas, po zkorumpovanou a neschopnou generalitu.
Tady žádné "pořádné zbraně" nepomůžou.
Akorát bychom asi mohli se zájmem tipovat, jak dlouho bude ISIL trvat, než někde koupí atomovku.
Je to od obou takové klouzání po povrchu.