Horká informační válka o Ukrajinu a jak ji přežít
Filip OutrataJádrem horkého informačního konfliktu o Ukrajinu je střet dvojího strachu; vyostřený názorový konflikt v české společnosti ukazuje potřebu hledat minimální demokratický konsensus, jakési společné minimum hodnot a přesvědčení o tom, co je základní a podstatné.
22. února zveřejnil nejstarší izraelský denik Haaretz zprávu o tom, že vrchní ukrajinský rabín vyzval Židy v Kyjevě, aby opustili město a pokud možno i zemi, protože by se mohli stát obětí antisemitských útoků. Zpráva se rozletěla a byla hojně sdílena jako doklad toho, že na Ukrajině hrozí antisemitismus spojený s radikální částí Majdanu.
Ještě téhož dne byla zpráva na stránkách Haaretzu opravena. Nešlo o hlavního ukrajinského rabína, ale o jednoho ze dvou rabínů stojících v opozici vůči vrchnímu rabínovi v Kyjevě. Vrchní rabín Jákob Dov Bleich naopak o několik dní později spolu s dalšími představiteli ukrajinských církví a náboženských společností vydal prohlášení odsuzující ruskou agresi a odmítající, že by na Ukrajině docházelo k diskriminaci na základě jazyka, národnosti či náboženského vyznání.
Výmluvná ukázka informační války, která se ve věci Ukrajiny rozhořela. Protichůdné zprávy, stanoviska, hodnocení mohou přicházet z nečekaných zdrojů, pravděpodobnost zkreslení či prostě omylu je velká. Stejně tak velké je pokušení přijmout za svůj pouze jeden pohled na věc a vše, co se s ním neshoduje, jednoduše „ze zásady“ odmítat.
Realita je přitom, jako vždy, někde mezi názorovými krajnostmi. Ne uprostřed, ale někde mezi. Zůstaneme-li u zvoleného příkladu, skutečnost je velmi pravděpodobně taková, že se mnozí ukrajinští Židé skutečně cítí ohroženi současnou situací v zemi.
V této části Evropy je antisemitismus, bohužel, trvale přítomný jako rub odedávna silné přítomnosti židovské, a příliš nezáleží na vládnoucím režimu. Při jakémkoli otřesu stávající vlády se zcela přirozeně zvyšuje pravděpodobnost antisemitských, stejně jako jakýchkoli jiných násilností.
Nejvyšší představitel židovské komunity v zemi se pak, opět zcela pochopitelně, snaží strach mírnit a uklidňovat situaci, což je velmi potřeba. To ovšem neznamená, že neexistuje žádné ohrožení, a už vůbec ne, že nemůže být pociťováno.
Ohroženi se v situaci mocenské změny a nestability mohou cítit i představitelé jiných menšin, například někteří volyňští Češi. A vlastně všichni obyvatelé; jedinou stávající jistotou na Ukrajině je totiž nejistota ohledně budoucnosti.
Mezi dvěma strachy
Jádrem horkého informačního konfliktu o Ukrajinu je střet dvojího strachu: z fašismu a neonacismu na jedné straně, z putinovského expanzivního režimu (v pozadí se stále přítomným stínem sovětského impéria) na straně druhé. Strach je vždy něčím reálným, bez ohledu na to, zda a nakolik jeho příčiny odpovídají skutečnosti. Reálné jsou propagandistické motivace k „využití“ strachu. A velmi reálné jsou důsledky tohoto strachu.
Strach z fašismu a obnovení ukrajinského banderovského nacionalismu je dnes nepochybně nejsilnější v Rusku, kde oficiální média vykreslují dění na Ukrajině jako fašistický převrat řízený ze Západu. Před referendem na Krymu jsme mohli vidět sugestivní plakát s dvojí podobou poloostrova — rudočernou s hákovým křížem, nebo v barvách ruské vlajky.
Důležitou okolností je to, že právě v této době dochází v Rusku k dalšímu omezování svobody a plurality médií. Stav „informační války“ je v režimu s autoritářskými prvky vítanou příležitostí k dalšímu utáhnutí šroubů. Je totiž možné jasně označit nepřítele a zakročit proti němu.
Vnitřním nepřítelem se stává v podstatě každý, kdo jakýmkoli způsobem kritizuje postup ruské vlády, jako třeba významný historik (a spoluautor sociální nauky ruské pravoslavné církve) profesor Andrej Zubov, který po své kritice ruské anexe Krymu čelil hrozbě vyhazovu z elitní moskevské univerzity MGIMO.
Varování před alarmismem
Postavení ukrajinské krajní pravice v dnešní kyjevské vládě je výsledkem mimořádné situace. Jak Pravý sektor Dmytra Jaroše, tak strana Svoboda Olega Ťahnyboka vytěžily maximum z poslední, vyostřené fáze majdanského převratu.
Obrazně řečeno — kdyby před kyjevským parlamentem nestáli radikální příslušníci Majdanu, aby si pohlídali poslance a zabránili jakýmkoli ústupkům vzhledem k Janukovyčovi a dohodě s ním, radikálové by dnes v žádných postech pravděpodobně nebyli.
Rozsáhlá skupina ukrajinských i mezinárodních odborníků na nacionalismus a krajní pravici na Ukrajině zveřejnila stanovisko varující před jednostranným zdůrazňováním krajně pravicových skupin v rámci majdanských demonstrantů. Zdůrazňují, že jak nenásilná, tak i násilná část kyjevského protestního hnutí zahrnuje širokou škálu postojů, včetně těch krajně pravicových a levicových.
Dále tito odborníci varují zvláště levicové komentátory před přehnaným zdůrazňováním ukrajinského nacionalismu a krajní pravice. Tento „alarmismus“ podle nich jen pomáhá dirigentům ruského imperiálního ultranacionalismu typu Alexandra Dugina, ideologa Putinovy Eurasijské unie.
Rusko, jehož oficiální propaganda tak hojně využívá obviňování druhých z fašismu, má paradoxně dnes k fašismu samo hodně blízko a představuje pro sociální spravedlnost, práva menšin a politickou svobodu na Ukrajině mnohem větší hrozbu než celá ukrajinská krajně pravicová scéna dohromady.
Zajímavé na prohlášení expertů na ukrajinskou radikální pravici je to, že nebezpečí radikalizace na Ukrajině a vzrůstu extrémismu a nacionalismu stejně jako postupného posilování radikální složky protestního hnutí nepodceňují. To vše je podle nich ale především důsledkem křehkosti a nestability Ukrajiny jako státu ve stavu přerodu, s nejasným národním vymezením a s obrovskými sociálními a hospodářskými problémy.
Jak přežít horkou informační válku
V České republice má horká informační válka podobu vyostřování postojů. Na jedné straně se objevuje jakýsi až mobilizační duch, ruské nebezpečí je vnímáno tak silně, jakoby se Rusové hned nazítří chystali pod záminkou ochrany vlastního obyvatelstva anektovat Karlovy Vary. Mluví se o české zbabělosti a na druhé straně o nevykořenitelném ruském sklonu k despocii. Posilují se předsudky a jednostranné vnímání skutečnosti.
Na druhé straně přibývá postojů téměř vzývajících Putinovo Rusko jako zachránce buď před fašismem, dekadentní demokracií, stejně dekadentní a zároveň totalitní Evropskou unií či imperialistickými Spojenými státy. Nejde přitom jen o veřejně známé osobnosti, jako je bývalý senátor Jiří Vyvadil, zakládající skupinu Přátelé Ruska. Stačí si projít diskuse pod články k tématu na některých serverech a z ojedinělých postojů se rázem staně silný proud.
Názorový konflikt není sám o sobě ničím negativním. Vlastně se bez něj svobodná společnost neobejde. Potíž ale nastává, pokud mezi protikladnými názory nelze najít pojítko, jakési společné minimum hodnot a přesvědčení o tom, co je základní a podstatné. Pokud tomu tak není, skutečně hrozí „řetězová štěpná reakce“ a rozpad společnosti do vzájemně nekomunikujících znepřátelených názorových skupin.
Hledání základního konsensu, jakéhosi demokratického minima, na němž se přes všechny názorové rozdíly může shodnout ne-li celá společnost, pak alespoň její velká většina, se neobejde bez námahy. Ta je dokonce dvojí: budování vlastního postoje stálou konfrontací vlastních názorů s pluralitou informačních zdrojů, a velká představivost a schopnost vcítění při setkávání s názory a postoji odlišnými.
Zřejmě jen tato dvojí námaha může zabránit tomu, aby se názorové extrémy nebo nekritické přejímání předsudků a zjednodušených pohledů staly většinovým. To by totiž znamenalo, že jsme v horké informační válce neobstáli, a hlavně že jsme neobstáli jako svobodná společnost. Následky by byly dalekosáhlé.
Člověk napíše pár pochvalných slov o Putinově rétorickém umění...........
........... a hned je obviněn z toho, že je jeho "obdivovatel".
(((jde o naprostou prkotinu)))
- - - a to pak just přitvrdím i já...........................................
A ztrácí schopnost preciznější formulace či smyslu pro drobné odstíny skutečnosti.
Zůstává už jen jsi s námi, nebo proti nám.
Z
Že neslyšíte hlas např. pana Ševčíka ".....demokraté musí zásadně být proti všem pučům a převratům proti demokraticky zvoleným vládám? Že toto je zásadní a vše další se od toho pak jen odvíjí? Levice v Evropě už hodně zbastardovala a je načase ji vrátit ke kořenům. Tímto by měla začít! Tlačit pány k tomu, aby začali brát vážně základní demokratické principy. K tomu přihodit práci pro ty sociálně slabé a byla by světě zase skutečná sociálně demokratická strana. Taková, která by si pořád za pány na ledě nelámala nohy. Za třicet stříbrných. " je jen škoda.
Nás mozek už to přestává umět:
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/skryta-hrozba-cteni-on-line-meni-mozky-lidi-na-digitalni_304644.html#.U1LS5qJ9nZ4
Když k tomu připočteme, že většina současného umění je založená na "dotváření publikem", jak napsal někde Slačálek (uměním je facka nebo prkno s dírou - neboli: nic se neuchová),
tak mi z toho vychází, že jednou budou 21.století nazývat dobou temna...
Sdílet
nu a pokud jde o svobodnou vůli Litvy - a třeba Českém republiky, tak to je černý humor. Vzpomeňme třeba na prosazování radaru (a realizovanému podpisu smlouvy) přes odpor většiny naší veřejnosti. Pokud jde o Litvu, vzpomeňme na nerovná práva Rusů v Litvě atd... Co je však ještě jasnější - kdyby třeba Kuba prosila o pakt s Ruskem včetně umístění protiraketovému sytému nebo instalace raket jaderných, co by asi řekly Spojené státy? V roce 1962 to vypadalo, že jen z obavy před takovou instalací zahájí jadernou válku proti tisíce kilometrů vzdálenému Sovětskému svazu. Co by řekly USA dnes? Těžko říci. Co by asi řekly USA na stovky organizací od "zelených" po antikorupční a hlídače demokracie - placených ovšem Ruskem, Iránem, Severní Koreou, Čínou atd.
Možná, že by se cítily trochu znepokojeni, zvláště po takových demokratických zákonech jako je tzv. vlastecký zákon, který američtí zákonodárci schválili, aniž by jej ovšem četli.
Sdílet
Spise nez v necteni knih je chyba v nevyucovani ekzaktnich ved a matematiky. Tam se clovek o chybach a casovych a technickych moznostech pro jejich eliminaci dovi urcite vic nez na filozoficke fakulte.
za druhé - osobně jsem se tady v diskuzi už od začátku stavěl za "neutralitu" Ukrajiny. Taky jsem upozorňoval na problematickou tvář "revoluce". Jen jsem chtěl ukázat, že i Vy nevidíte určité věci, protože se Vám nehodí do krámu.
za třetí - Váš povýšený tón je otravný.
Stejně jako machrování pana Letka, že sem může dát "celou řadu" odkazů na dohody, které prokážou smluvní závazek o nerozšiřování NATO na východ, jenže je sem nedá, abych nezlenivěl.
Stačil by jeden jediný.
Připusťme, že padl jakýsi slib při těch dávných rozhovorech na konci studené války. Ústní smlouva či "dané slovo" určitě má svou váhu.
V politice ovšem zase až tak moc ne. Bohužel.
Je dost pravděpodobné, že kdybychom si u libovolného déle sloužícího politika pečlivě prošli jeho jednotlivá vyjádření k nějakému problému, našli bychom na časové ose v mnoha případech i několikrát protichůdné stanovisko.
Jedna, radikální či extremistická možnost, je vyvodit z toho závěr, že daný politik je notorický obraceč kabátů, kam vítr, tam plášť, v horším případě, že je to prodejný parchant a takoví jsou všichni.
Nicméně v životě se stává, že na něco změníme názor - a to jak z důvodů vnitřních, tak i vnějších. Stane se, že si uvědomíme, že jsme byli zaslepení kvůli emocím, nebo jsme získli nové neznámé informace, které ukáží nové souvislosti.
Také se stává, že se změní vnější okoilnosti a to co bylo supr najednou tak happy není............................................
Zkrátka - porušení mezinárodní smlouvy, vyjednané nejvyššími představiteli významných zemí, dotýkající se územní celistvosti jedné z nich a jaderných zbraní - to je prostě jiný kalibr, ať se na to díváte jak chcete.
Ale jde to říct i jednodušeji, když na to příjde - to ukrajinští oligarchové tlačili zemi směrem na západ, zatímco ji zároveň giganticky dojili. Putin by jim zastřihl křidélka jedna dvě.
Janukovyč obrátil až v okamžiku, když pohlédl do tváře státního bankrotu.
((( Jak to Putin dělá bylo dobře vidět v dokumentárním filmu Putinovy hry - například převzetí sjezdařských svahů, nebo výstavba čtyřproudové rychlostní silnice ----- když se celkové výdaje ze státního rozpočtu na celou stavbu přepočetly na náklady na 1 km, vyšlo nám pro někoho jistě báječné, pro normálního evropana ovšem šokantní číslo 150 000 000 USD/1km cesty. Tomu říkám slušnej oddíl.
Prostě u příležitosti olympiády skrze státní firmy při budování olympijského areálu vyprali a "znárodnili" naruby gigantické hromady peněz, které do státního rozpočtu přišly za prodané nerosty a uhlovodíky.
http://www.youtube.com/watch?v=otSbTXYd2iY )))
Neznámým lesem
cesta je dlouhá
a snadno se ztratit...
Smlouvy obsahují velmi často(možná vždy když o něco jde) veřejnou a neveřejnou část. Co tedy bylo součástí smluv ústních i písemných přesně nevíme. Mám na mysli smlouvy - výsledky setkání Reagan - Gorbačov a později Jelcin -Clinton. Máme k dispozici však svědectví - můžete zkusit třeba tohle : http://www.csfd.cz/film/329483-oliver-stone-nezname-dejiny-spojenych-statu/ dá se to stáhnout i v češtině, nebo lépe s titulky.---
a pak máme k dispozici také mojí paměť :). Ta mi říká, že tenkrát šlo o pokus začít "nový svět" založený na vzájemném respektu, otevřenosti, důvěry taková "glasnosť a perestrojka" pro celý svět - jehož výsledkem bude zrušení vojenských paktů a všeobecné odzbrojování včetně toho jaderného. Manželé, kteří se mezi lety 1945 až 1947 rozešli, se po více jak čtyřiceti lety znovu sešli, aby začali nový život na staronových hodnotách. Východní trhy se tak otevřely "západnímu" kapitálu, otevřely se hranice v tom nejširším slova smyslu. Výsledkem takového světa byla první válka v zálivu, kdy svět postupoval více méně jednotně i když zájmy zemí nebyly totožné. Jednota tohoto nového světa měla přednost. Nu, a dál už to tak veselé nebylo. Americké války, sta tisíce až miliony mrtvých, miliony zmrzačených a vyhnaných, Irák, Afghánistán, Jugoslávie, Libye, Egypt, Ukrajina atd. ekonomické zruinování a rozkradení "východního bloku" Západem. Není divu, že USA tolik milovaly naivního Gorbyho a opilého Jelcina. I padla bída na Rusko, které se předtím v zájmu toho "nového světa - nového řádu" zřeklo svého impéria - SSSR. Padla taková bída, že došlo k poklesu reálných mezd a HDP o desítky procent- oproti předchozímu bídnému "komunistickému" hospodaření. Putin zvedl Rusko z bahna - proto by jej volila většina Rusů i v těch nejsvobodnějších volbách. Kolik stojí dálnice nevím, ale šokantní váš údaj rozhodně pro mě není. Šokantní je pro mě spíš mnohem lépe ověřitelný údaj, že USA dávají na zbrojení stejně dolarů jako zbývající celý svět. Šokantní je, že nejen že nedodržely ty psané- nepsané dohody s SSSR - Ruskem, ale nedodržují psané mezinárodní právo napadením a bombardováním různých zemí. Šokantní je, že schvalují mučení. Šokantní je, že vězní lidi bez soudu. Šokantní je, že podporují okupanta Palestiny mnohokrát odsouzeného mezinárodními rezolucemi, šokantní je , že USA přistupují k této Zemi jako by jim patřila. Howgh.