Glosy shůry
Ivan ŠtampachNení žádný důvod pro to, aby kardinál Duka dostával každý týden v Českém rozhlase prostor pro projev, často politický; měla by se tím zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Každou neděli ráno v 8.20 hodin se už druhý rok ozývá v Českém rozhlasu na stanici Radiožurnál ve tříapůlminutové glose pražský arcibiskup, metropolita české církevní provincie, primas český, předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka. V poslední době se výrazně zhoršily vztahy mezi občanskou společností a náboženskou organizací, již Duka vede. Proto jeho pravidelný pořad vyvolal novou pozornost.
Už je dávno za námi občanské téma svobody vyznání, jíž se díky občanské většině české společnosti těší její náboženská menšina. České konfesní právo je občas vystaveno pokušení omezovat minoritní, politicky nezastřešené náboženské organizace, např. prostřednictvím § 5 Zákona o církvích (3/2002 Sb.), kde se bolševickým ptydepe sděluje, za jakých okolností nemohou církve a náboženské společnosti „vznikat a vyvíjet činnost“.
Je to ovšem paragraf bezzubý, protože české právo nikde nestanovuje proceduru, již by stát mohl suverénním občanům zabránit se na základě náboženství sdružit a společně konat to, co danému náboženství odpovídá (kázat, učit, konat obřady, meditovat a cokoli podobného). Zdejší právní předpisy týkající se soužití náboženství a sekulární společnosti ve veřejném prostoru jsou mimořádně liberální i v rámci Evropské unie. V celé řadě členských států mají různé církve privilegované postavení, které obvykle zároveň znamená kontrolu státu nad takovou církví (Anglie, Skotsko, Dánsko, Malta, Irsko, Polsko).
Jaroslav Duka je ovšem ve své volbě média trochu staromódní. Možná je retardovaný nejen mentálně a sociálně?
A přitom je o 16 let mladší než Joseph Ratzinger. To je věkový rozdíl příliš malý k tomu, aby mohl vážně pomýšlet na to, stát se jeho nástupcem na Petrově stolci. Navíc jeho talent bourat mosty není predestinující k tomu, aby se stal pontifexem (Pontifex Maximus).
Nebude tedy pastýřem pastýřů (Pastor Pastorum), protože prokázal, že i na své řídnoucí stádečko pohlíží jako na lůzu (nanejvýš tak některého berana jako Václav Klaus pohladí po kožíšku). – Citáty z bible o špatných pastýřích si račte dohledat sami.
Dnešní ranní noviny oznamují, že „ab sofort“ (a „rund um die Uhr“, dodávám k tomu) lze čerpat duchovní sílu na adrese „@pontifex_de“ což je account Benedikta Šestnáctého. To už je ve srovnání s Dukovými nedělními glosami skoro nástup postmoderního katolicismu. Jen doufám, že ta koncovka „de“ nenaznačuje, že požehnání je vyhrazeno bývalým členům HJ a ostatním soukmenovcům. To by byla velká škoda.
Joseph Ratzinger musel být talentovaný chlapeček, jinak by to sotva dotáhl tam, kam to dotáhl. Není vyloučeno, že mu tomu pomohl i poslech "Radio Vaticana". Poprvé vysílalo 12. února 1931 v půl páté odpoledne poselství Pia XI. pod slibným nadpisem „QUI ARCANO Dei CONSIGLIO".
(Dei si nespojujte s Bohem, je to předložka.)
neschopnost rozeznávat pravou tvář politické manipulace/desinformace v prostředí liberální demokracie.
A návdavkem, jako dědictví totality nevrlý pocit nevole vůči demokracii.
To vše přímo volá po zneužití občanské nesvéprávnosti menšinou, která tak úspěšně instrumentalizuje všemožné i religiózní pomatence, kteří se protagonistům neoliberální epochy přímo vnucují.
Klauziáni jsou také pouze bezděčnými obětmi jednoho z aktů duchadoby zvaného Hrabivost klerikálů a jím podobných..........
... prohlásil bych při pohledu od brány nebeské.