Ruské volby: nová výzva
Jan MládekPřestože volby v Rusku nemohly svým výsledkem nikoho překvapit, ruská společnost nastoupila cestu změny po volbách už v roce 2011, kdy ruská opozice vyšla do ulic protestovat proti falšování voleb. Od této chvíle začal boj o občanskou společnost.
Prezidentské volby, které proběhly předminulou neděli v Rusku, nepřinesly na první pohled nic nového. Vladimír Putin, se dalo očekávat, bude od května 2012 znovu ruským prezidentem. Přesto už v Rusku nic není a nebude jako dřív. Zásadní změna začala po parlamentních volbách v prosinci roku 2011, kdy ruská opozice vyšla do ulic protestovat proti falšování voleb. A už od té chvíle se vydala minimálně část ruské společnosti na trnitou cestu k „občanské společnosti“.
Prezidentské volby jsou v Rusku (stejně jako v USA) daleko důležitější než volby parlamentní, takže se dalo předpokládat, že protesty mohou být ještě větší. Ruská vláda, která chtěla zpochybňování voleb předejít, proto udělala bezprecedentní krok: v každé z 96 000 volebních místností byly instalovány dvě internetové kamery. Občané tak mohli sledovat průběh voleb on-line, jak ve svém volebním obvodě, tak třeba na opačném konci Ruska.
Vedle toho mohl každý z prezidentských kandidátů vyslat do každého volebního obvodu dva své pozorovatele, aby sledovali průběh voleb. Pozorovatelé mohli hlásit výsledky ze svého volebního okrsku přímo do centrály své strany či svému nezávislému kandidátovi, takže bylo možné pořizovat nezávislé součty výsledků. To všechno výrazně zúžilo prostor pro manipulaci či falšování výsledků voleb.