V Rusku o víkendu demonstrovalo přes sto tisíc lidí, nově i proti Putinovi
Petr JedličkaRuské protesty tentokrát nezdobila pouze obecná hesla, ale i velmi adresná kritika. Pozorovatele nejvíce zaujalo srocení v Moskvě, na něž zároveň dorazil rekordní počet účastníků.
Na osmadvacet, padesát, ale i na sto tisíc odhadují po víkendu média počet lidí, kteří se zúčastnili velké sobotní demonstrace na Sacharovově prospektu v Moskvě. Přítomní měli dle předběžných informací protestovat za zneplatnění výsledků nedávných voleb do Státní dumy. Podle pozorovatelů se ale řečníci volbám už příliš nevěnovali. Hlavním motivem se stalo vyjádření nesouhlasu s režimem Vladimíra Putina jako takovým.
„Je nás zde dost, abychom ihned obsadili Kreml i sídlo vlády,“ hřímal před davy Alexej Navalnij, bloger, protikorupční aktivista a jeden z nových tribunů hnutí, který byl právě propuštěn z patnáctidenního vězení.
„My jsme však mírová síla. Dělat to nebudem. Zatím. Ale pokud nás budou ti lháři a podvodníci klamat dál, jestliže nám budou lhát a ještě nás okrádat, vezmem si, co je naše,“ doplnil za bouřlivého potlesku.
Podle znaleckých komentářů je protest s takovým zaměřením a zároveň účastí v Rusku novinkou.
„Už ne jen ,Pryč se zloději', ale ,Pryč s Putinem'; už ne ,Svobodné volby', ale ,Putine odejdi'. To tu nebylo snad od konce devadesátých let,“ cituje svoji dopisovatelku AFP.
Ruské protestní hnutí v posledních letech pořádalo zejména lokální akce a kampaně zaměřené na dílčí témata. Větší demonstrace si — s výjimkou tzv. celonárodních Dnů hněvu (kde měly však spíše sociální, než politické důvody) — organizovaly jednotlivé protestní skupiny separátně a jejich návštěvnost nepřesahovala několik stovek.
Po sporných volbách (4. prosince) se ovšem situace změnila. Již prvního velkého protestu se 10. prosince zúčastnilo jen v Moskvě přes čtyřicet tisíc lidí ze všech názorových proudů. Současně ruská policie zadržela víc než sto nejpřičinlivějších za různá srocení a přímé akce, což dle Rádia Svobodná Evropa povzbuzuje celé hnutí další činnosti.
„Viděli jsme zde babičky a dědečky, moskevské hipstery i školní mládež. Nemluví za celé Rusko. Nemluví ani za většinu. Dobře však ví, že určitou sílu mají, a mnozí z nich ji chtějí využít,“ píše zpravodaj BBC.
Cíle a reakce
Čelní představitelé ruské vlády reagují na protesty s pochopením i s varovnou kritikou zároveň. Podle bilančního projevu prezidenta Medveděva z 22. prosince je potřeba provést „komplexní politickou reformu“, která zaručí, že se „každý obyvatel Ruské federace bude moci plnohodnotně politicky projevit“. Podle premiéra Putina je zase zapotřebí protesty „respektovat, pokud se dějí v souladu se zákonem“, ale současně „sledovat, kdo takřečené aktivisty platí“.
„O zneplatnění proběhnuvších voleb nemůže být ani řeči,“ uvedl Putin v pondělí k hlavnímu požadavku demonstrantů v minulých týdnech.
„Výsledky jsou známy. Parlament pracuje. Zákon zde připouští jedinou cestu — včasné odvolání k soudu,“ doplnil ruský premiér.
Znalci ovšem dnes upozorňují, že nikdo z ruského protestního hnutí už v revokaci voleb vážně nedoufá. Síly se nyní zaměřují na příští politicky významnou událost — volbu ruského prezidenta, která začíná 4. března.
Současný prezident Medveděv se na zářijovém sjezdu strany Jednotné Rusko vyslovil, že se již o další mandát ucházet nebude. Místo něj má do voleb nastoupit opět Putin. Pro ruské rozhořčené je návrat autokratického prezidenta z let 2000 až 2008 symbolem rigidity politického prostředí a chtějí jej zkomplikovat, jak to jen půjde.
Podle odborníků citovaných AFP jejich úspěchem bude, jestliže volby proběhnou co nejtransparentněji a současný premiér nezvítězí hned v prvním kole. Pak prý získají šanci svůj tlak dále stupňovat.
„Putin by v takovém případě nepřežil první prezidentské období, pokud by neprovedl zásadní z požadovaných změn,“ řekl francouzské agentuře Alexandr Konovalov, prezident Institutu pro strategické plánování.
„V Rusku začala delegitimizace autorit. Situace dnes pro ně začíná být vážná a může se ještě zhoršovat,“ doložil s ohledem na poslední dění.
Jiní odborníci nicméně připomínají, že proti možnostem ruských rozhořčených stojí názorová i politická roztříštěnost hnutí. Vedle tradičních liberálů, komunistů a nacionálních bolševiků zde vystupují nové politické proudy, včetně vášnivých národovců. I na sobotní demonstraci bylo několik z 22 známých řečníků vypískáno radikálnější částí účastníků s tím, že už nemají co říci.
Další informace:
BBC News Russia election: Vladimir Putin rejects poll review
BBC News Moscow protest: Thousands rally against Vladimir Putin
RFE/RL Nationalists Vs. Liberals: Old Schism Could Fracture Opposition Protest Movement
AFP Putin ready for 'dialogue' with protestors: Kudrin
AFP Russian activist 'handed new 10-day sentence'
AFP Russia's 'love affair' with Putin ending: analysts
AFP Putin team defiant after protest rocks Russia