Do propadla dějin?

Pavel Kopecký

V okamžiku smrti se Václavu Havlovi, více emocionálnímu než racionálnímu státníkovi, dostává srovnání s Tomášem Garriguem Masarykem. Po jeho vzoru bude s největší pravděpodobnosti poctěn zvláštním zákonem. Skutečné zhodnocení úlohy a odkazu zesnulého nás však teprve čeká.

V roce 1991 se mi udála prapodivná věc. Na Gustáva Husáka, který abdikoval vzápětí po Listopadu (už dávno předtím byl přitom odstaven spolustraníky od moci), jsem jako malý kluk vlastně už úplně zapomněl. A tehdy, dnes vím, že to bylo 18. listopadu 1991, mne z ničeho nic napadlo, že když je bývalý prezident ročník 1913, měl by přeci pílit ke smrti. Víc jsem se tím nezabýval. Vlastně ne tak docela: ten den přišla zpráva, že zemřel… V televizních novinách demokratizující se země, ještě federace, se dramaturgie nedala ušvejkovat — krátká zpráva byla zveřejněna až těsně před sportem. Aby se neřeklo.

Teď, právě po 20 letech, se mi de facto stalo to samé. Pravda, už jsem nešel s brašničkou ze školy, ale náhle mi přišlo na mysl, že Václav Havel jistě v nejbližší době zemře a druhý den, 18. prosince 2011, bylo — k mému překvapení — dokonáno.

×
Diskuse
SH
December 24, 2011 v 16.14
TGM?
Ale kdeže. Již před mnoha lety jsem napsal, že je největší urážkou TGM, vydávat Havla za jeho pokračovatele, ba dokonce za myslitele jemu podobného. Již tehdy jsem rovněž napsal, že pokud je Havel podoben nějakému našemu prezidentovi, tak nejvíc Gottwaldovi. Nehodlám tu provádět celý můj výčet, protože jsem jej již několikrát zveřejnil. Jen předem odpovím na eventuální argumenty, že Havel nikoho neposlal na smrt. Gottwald byl k tomu více méně přinucen cizí mocností. Havel naopak zprostředkovaně způsobil smrt mnoha lidí, když propustil svou nivní amnestií stovky kriminálníků, požadoval poslání smrti na Srby, či Iráčany.