Koalice reformy prosadila. ČSSD zvažuje podání stížnosti k Ústavnímu soudu
Vratislav DostálVláda o víkendu navzdory zdržovací taktice opozice nakonec prosadila zákony zdravotnické, sociální a důchodové reformy. ČSSD zvažuje podání ústavní stížnosti kvůli obsahu či proceduře jejich přijetí. Podle premiéra Nečase obstrukce koalici stmelily.
Rekordní sněmovní obstrukce skončily v neděli před půlnocí, kdy se poslanci dostali k hlasování o reformách. Koalice občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných dle očekávání Senát přehlasovala ve všech čtrnácti případech.
Hlasování o všech předlohách trvalo pak pouhých 35 minut. A podle premiéra Petra Nečase vyšla vládní koalice ze šesti dní parlamentní bitvy o vládní reformní zákony vrácené Senátem stmelenější a semknutější. Reformní předlohy tak míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.
Opoziční ČSSD nicméně zvažuje, že kvůli postupu koalice při procedurách podá ústavní stížnost. Vládní koalice totiž obešla zdržovací taktiku sociálních demokratů tak, že ve Sněmovně prosadila sloučení rozpravy ke všem reformním zákonům. Podle sociálních demokratů a komunistů tím ale vládní poslanci porušili zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.
„Vládní předlohy, které Senát zamítl nebo je vrátil s pozměňovacími návrhy, byly nejprve v rozporu s jednacím řádem Sněmovny zařazeny na probíhající řádnou plenární schůzi, aniž by se o doplnění pořadu této schůze hlasovalo a aniž by byla připuštěna námitka opozičních poslanců proti takovému postupu,“ vysvětlil už v pátek Sobotka.
Podle něj se navíc vládní poslanci s tímto „válcováním“ opozice zdaleka nespokojili, neboť nejenže následně omezili délku a počet vystoupení jednotlivých poslanců tak, aby každý poslanec mohl vystoupit nejvýše dvakrát po deseti minutách, nýbrž navíc sloučili rozpravu k celkem čtrnácti vládním návrhům zákonů, aby docílili toho, že se - podle jejich výkladu - toto omezení vystupování poslanců vztahuje na celou sloučenou rozpravu.
„Poslanec by tak ke každému návrhu zákona mohl mluvit v průměru necelou minutu a půl,“ dodal předseda nejsilnější opoziční strany.
Podle Sobotky tak koalice svým postupem opět popřela základní principy demokratického zákonodárného procesu, zejména právo opoziční menšiny vyjádřit v otevřené rozpravě svůj názor a projevit legitimní odpor proti záměrům většiny.