Návrh rozpočtu se nelíbí odborům i zaměstnavatelům

Kabinet Petra Nečase na úterním jednání tripartity své partnery o návrhu rozpočtu na příští rok nepřesvědčil. Návrh rozpočtu kritizují jak odbory, tak zaměstnavatelé. Argumentují například tím, že počítá s nereálným růstem ekonomiky ve výši 2,5 procenta.

(vd)

21.09.2011 11:38

519457_mediafax_macciani

Protestní akce odboráři zatím nechystají. Není podle nich totiž možné, aby pouze oni dokázali změnit postoj vlády, nýbrž je potřeba, aby se do toho zapojila veřejnost. Foto Macciani, Mediafax

Vláda v úterý večer na jednání tripartity jak odbory, tak zaměstnavatele o jí navrhované podobě státního rozpočtu pro příští rok nepřesvědčila. Vyřešen podle nich není například požadavek na dodatečných 8,8 miliardy Kč pro Státní fond dopravní infrastruktury.

„Slibujeme si věci, které nejsou pravda... Zdá se nám, že tady není politická vůle k tomu, aby se našly rozumné kroky, které uspokojí nejen tripartitu, ale i naše občany," uvedl podle ČTK po jednání novinářům viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček.

Vláda podle něj občanům škrtá, jí samé se prý ale příliš ve vlastních penězích škrtat nechce. Zaměstnavatelé by podle něj ocenili především konkrétní návrhy.

Návrh státního rozpočtu ale nekritizují pouze zaměstnavatelé, nýbrž i odnory. Odboráři považují například za nerealistické to, že rozpočet počítá s růstem ekonomiky ve výši 2,5 procenta.

Předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil pak v této souvislosti považuje za jediné pozitivum úterní schůzky právě to, že i vláda prý nakonec uznala, že hospodářský růst v příštím roce může být nižší než 2,5 procenta.

„I pan ministr financí (Miroslav Kalousek) přiznal, že pravděpodobně bude muset dojít k určitým redukcím tohoto čísla," prohlásil Zavadil. Vládní reformy přitom podle něj ke zhoršení kondice hospodářství jen přispějí.

Navzdory tomu, že odboráři nesouhlasí s reformami Nečasovy vlády včetně návrhu rozpočtu na příští rok, radikalnější protesty nechystají. Uvedli to už v pondělí s tím, že předpokladem razantnějších protestních akcí je podpora veřejnosti. „Nyní veřejnost tak trochu spí", řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Jak odbory, tak zaměstnavatelé minulý týden předložili vládě svá stanoviska. „Měla by jasně říct, co z toho našeho je ochotná brát, co si myslí, že u nás není úplně opodstatněné," uvedl již dříve Zavadil.

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s příjmy 1,084 bilionu korun a výdaji 1,189 bilionu Kč. Proti základním parametrům rozpočtu, které kabinet schválil na konci července, příjmy i výdaje narostly o 100 miliard korun, zachován ale zůstal plánovaný schodek 105 miliard korun.

Resort financí předpokládá, že státní dluh bude na konci příštího roku 1,580 bilionu korun, což je o sedm procent, tedy o 102,7 miliardy Kč, více než na konci letošního roku. Podíl státního dluhu tak bude na konci příštího roku 40,5 procenta hrubého domácího produktu.

Plánovaný schodek příštího roku je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok. Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy korun.

Další informace:
Českénoviny.cz Vláda partnery v tripartitě o podobě rozpočtu nepřesvědčila
Českénoviny.cz Odbory o stávce nerozhodly, musí cítit potřebu veřejnosti


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.