ČSSD: Nečasova vláda musí krizovým regionům věnovat komplexní pozornost

Sociální demokraté jsou znepokojeni posledními událostmi na severu Čech. Podle Sobotky nesmí být tamní situace – navzdory tomu, že je pro místní obyvatele složitá – v žádném případě záminkou pro legitimizaci a akceptaci aktivit krajní pravice.

(vd)

12.09.2011 18:43

560819_mediafax_jakub_polacek

Policisté museli v sobotu použít proti demonstrantům vícekrát i dělbuchy. Těmi však disponovali také pravicoví extremisté. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Nejsilnější opoziční strana varuje vládu Petra Nečase před unáhlenými a jednoduchými kroky, jež údajně povedou ke zklidnění atmosféry na severu Čech. Předseda sociálních demokratů pak upozornil, že tamní složitá situace nesmí být v žádném případě záminkou pro legitimizaci pravicového extremismu.

„Jakkoli lákavá a jednoduchá se mohou na první poslech zdát jimi navrhovaná řešení, ČSSD vyzývá všechny občany příslušných měst, aby se jimi nenechali zlákat a neúčastnili se akcí, které pravicoví radikálové pořádají a kterými úmyslně směřují k šíření strachu, nenávisti a násilným střetům s policií,“ uvedl v neděli předseda sociálních demokratů.

Aktivně řešit tamní situaci znamená podle Sobotky pomáhat celé společnosti. „Pomoc musí spočívat v koordinované a promyšlené politice na úrovni obce, kraje i vlády. ČSSD vyzývá vládu Petra Nečase, aby regionům, jako je Šluknovsko, věnovala komplexní pozornost, zahrnující opatření v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti, posílení bezpečnosti i zlepšení terénní sociální práce,“ dodal Sobotka.

Sobotka také nepochybuje, že pro lidi lidi žijící pod hranicí chudoby, lidí sociálně vyloučené, jednoduchá řešení neexistují. Navíc je podle něj potřeba mít na vědomí, že si velká část těchto lidí svoji složitou situaci sama nezavinila.

„Dostali se do ní v důsledku strukturálních změn ve společnosti, ztrátou pracovních příležitostí. Svojí vlastní vinou se neocitli ani v sociálně vyloučených ghettech – tam je často sestěhovali realitní spekulanti, kteří zbohatli na prodeji jejich původních bytů a nyní vydělávají na systému dávek, které stát poskytuje jako příspěvek na bydlení,“ vysvětlil lídr nejsilnější opoziční strany.

Řešením pak podle ČSSD v žádném případě není politika Nečasovy vlády, která podle Sobotky naprosto rezignuje na jakékoli preventivní činnosti a jejíž předseda se domnívá, že plošné snížení sociálních dávek a zavedení nucených veřejných prací je samospasitelné.

„Naopak je prakticky jisté, že opatření zaváděná touto vládou situaci těch nejchudších ještě výrazně zhorší a přímo zhorší i situaci lidí žijících vedle nich. Na tato sociální a bezpečnostní rizika realizovaných takzvaných reforem ČSSD trvale upozorňuje,“ připomněl předseda sociálních demokratů.

Původní spontánní projevy nespokojenosti občanů Šluknovského výběžku s neřešenou rostoucí kriminalitou a sociálními důsledky nezvládnuté migrační vlny chudých a nepřizpůsobivých obyvatel do tohoto hospodářsky slabého regionu, totiž pomalu začínají zneužívat dobře krajně pravicové subjekty v čele s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, která v lokalitě o víkendu uspořádala tři akce.

Několik stovek pravicových extremistů a místních obyvatel tak v sobotu demonstrovalo proti Romům ve Varnsdorfu, Novém Boru a Rumburku. Podle informací ČTK policie akce zvládla, pouze ve Varnsdorfu se situace vyhrotila. Podle policejních odhadů se pochodu účastnilo zhruba 500 lidí.

„Policisté zadrželi dvě osoby, které podezírají z útoku na veřejnou osobu," řekl ČTK Melša. Jeden z nich podle něj při přejezdu z Nového Boru do Varnsdorfu použil proti policistovi plynovou pistoli, druhý útočil při zásahu v blízkosti ubytoven, kde žijí Romové.

Policisté použili proti demonstrantům vícekrát i dělbuchy. Těmi však disponovali také radikálové, podle České televize si je schovali na zahradě domku, okolo kterého průvod procházel. ČTK pak tuto informaci potvrdil ministr vnitra Jan Kubice, který situaci na místě sledoval. Extremisté se podle něj snažili policii vyprovokovat.

Podle zpráv iniciativy Nenávist není řešení na Twitteru bylo v pochodu i tvrdé jádro neonacistů. ČT však uvedla, že v úplném čele davu stáli místní obyvatele. Podle televize si sobotní akce ve Varnsdorfu vyžádaly čtyři lehce zraněné.

V Novém Boru a v Rumburku pak pořádala poklidnou demonstraci iniciativa Nenávist není řešení, jejíž ambicí bylo vyjádřit solidaritu s Romy a vyjádřit nesouhlas s vyvoláváním rasové nenávisti.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se přitom stupňuje již dva roky. Místní podle informací ČTK tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i se sociálně slabými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých prý založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

A situace se v lokalitě vyhrotila počátkem srpna. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů, z nichž dvěma ještě nebylo 18 let, mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru. Dva útočníky přitom policie stále hledá.

O dva týdny později pak v Rumburku zaútočila skupina Romů na menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství.

Nicméně místní Romové nárůst kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů.

Další informace:
Českénoviny.cz Proti demonstrantům ve Varnsdorfu zasáhla policie


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.