Starosta Nového Boru napsal otevřený dopis Nečasovi

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák napsal otevřený dopis premiérovi, ve kterém ho žádá o trvalé zajištění bezpečnosti v ulicích měst. Dvořák volá po větších pravomocích pro policisty či po zpřísnění podmínek pro poskytování sociálních dávek.

(vd)

29.08.2011 21:39

547117_mediafax_jiri_castka

Podle Dvořáka nelze ignorovat, že významná část romské mládeže považuje práci za trest, protože si už zvykla žít ze sociálních dávek a z drobných krádeží. Foto Jiří Částak, Mediafax

Starosta Nového Boru napsal otevřený dopis Petru Nečasovi. V dopise píše, že vyslání policejních posil na sever Čech je sice chvályhodné, nicméně časově omezené. Starosta proto volá po efektivních a dlouhodobých opatřeních.

„Jsem starostou Nového Boru, města, které nedávno vzbudilo pozornost dvěma událostmi,“ píše v uvodu Jaromír Dvořák, podle kterého těmi událostmi byl brutální útok na občany města a poklidné setkání občanů Nového Boru, kterého se zúčastnily před dvěma týdny stovky obyvatel.

„Tímto velmi kultivovaným způsobem svolavatelky chtěly projevit nesouhlas se stavem ochrany bezpečí. Jedním ze základních důvodů vzniku státu je právě bezpečnost jeho obyvatel. A to je dnes problém měst na severu Čech. Policii ČR v ulicích měst a ve vesnicích nepotkáte, ojediněle projede policejní auto,“ pokračuje starosta Nového Boru.

Dalším významným motivem setkání občanů Nového Boru bylo podle Dvořáka soužití s romskou minoritou. „Přestože existuje permanentní snaha vytvářet programy na zapojování Romů do většinové společnosti, a naše město se jich aktivně účastní, je třeba otevřeně říci, že za dvacet let demokratické společnosti jsme nepokročili ani o píď,“ nepochybuje Dvořák.

Podle něj nelze již ignorovat, že významná část romské mládeže považuje práci za trest, neboť si podle jeho mínění zvykla žít ze sociálních dávek a z drobných krádeží.   

„Bohužel je přitom stále častější okrádání starších lidí a dětí. Zcela bez rasového podtextu je zřejmé, že většina z těchto delikventů nemá zájem o vzdělávání ani o získání jakékoliv kvalifikace,“ pokračuje starosta.

„Stále více se setkáváme s jakýmsi rasismem ,naruby´, útoky jsou doprovázeny slovy o likvidaci ,bílých apod. Je vidět, že ,hraběcí rady´ ze strany některých zemí EU jsou neúčinné. I tyto státy se dnes ke svým nepřizpůsobeným občanům chovají jinak,“ myslí si Dvořák a zmiňuje nedávné nepokoje v Londýně.

„Připomenu razantní postup vlády ve Velké Británii po nedávných nepokojích v Londýně, spojený s diskusí i o takových ,maličkostech´, jako je oprávnění učitelů účinněji trestat kázeňské přestupky, větší pravomoci policistů při zásazích nebo také vytváření dalších pracovních míst při veřejně prospěšných pracích, zpřísnění nároku na výplatu sociálních dávek, atp," píše starosta Nového Boru.

Proto starosta Nového Boru žádá premiéra aby stát a zákonodárné instituce urychleně provedli kroky, které zajistí bezpečnost v ulicích našich měst a které razantním způsobem ovlivní chování nepřizpůsobených občanů.

„To, co bylo doposavad učiněno, je chvályhodné, nicméně časově omezené. Chápu špatný stav veřejných financí, ale právě proto je třeba činit rozhodnutí, která budou dostatečně efektivní a dlouhodobá,“ vyzývá v závěru dopisu starosta Nečase.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje již dva roky. Místní podle informací ČTK tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých prý založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

A situace se v lokalitě vyhrotila počátkem srpna. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů, z nichž dvěma ještě nebylo 18 let, mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru. Dva útočníky přitom policie stále hledá.

O dva týdny později pak v Rumburku zaútočila skupina Romů na mnohem menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství.

Nicméně místní Romové nárůst kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů.

Další informace:
Českolipský.deník.cz Za dvacet let jsme nepostoupili ani o píď


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.