Policie vyslala na svolané demonstrace do severních Čech posily

Páteční demonstrace proti násilí místní radnice zakázaly. Přesto se tam podle policistů chystají příznivci krajně pravicové DSSS. Romové přitom nárust kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů.

(vd)

26.08.2011 14:47

487971_mediafax_iva_ondrackova

Místo řešení kriminality nepřizpůsobivých je médii a vládou opět propírán umělý problém extremismu, myslí si Vandas. Foto Iva Ondráčková, Mediafax

Demonstraci proti násilí v Rumburku kvůli možným konfliktům mezi nacionalisty a dalšími skupinami obyvatel tamní radnice zakázala. Prostor na náměstí měla totiž již dříve rezervovaný místní sociální demokracie. Přes facebook se přitom na zakázaný mítink ohlásilo 1250 lidí, dalších 800 prý zvažovalo účast. Druhý páteční mítink ve Varnsdorfu povolený taktéž není.

Facebookoví svolavatelé se zaštiťují organizací Občanský odpor a svá jména neuvedli, podle mnoha médií má ale jeden z nich blízko k neonacistické scéně. Pozvánku na demonstraci navíc převzala na svůj web krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

Podle jejich předsedy Tomáše Vandase události na Šluknovsku dostaly zcela opačný rozměr, než odpovídá skutečné realitě. „Místo řešení neúnosné kriminality nepřizpůsobivých je oficiálními médii a vládou opět propírán umělý problém extremismu,” myslí si Vandas.

„Je naprosto skandální, že odpovědí Nečasovy vlády na problémy na Šluknovsku (vyvolané rasisty z řad cikánského etnika) je pár desítek těžkooděnců a nasazení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu proti tzv. extremistům. To má být výsledek rozmařilého rozhazování peněz daňových poplatníků na nesmyslné ,integrační´ projekty v uplynulých letech,“ napsal pak v pátek Vandas na webu krajně pravicové DSSS.

Navzdory zákazům se navíc podle informací Českého rozhlasu obě zakázané demonstrace proti Romům skutečně uskuteční. Starostové proto varovali před možnými násilnostmi.

„Bezpečnostně se toho neobávám. Budeme mít nasazeno přibližně 200 lidí, sledujeme extremistickou scénu a nasadíme i kompletní antikonfliktní tým i kynology," řekl ale pro ČTK krajský policejní ředitel Jiří Vorálek.

Přitom Romové, se kterými mluvila reportérka Českého rozhlasu, taktéž odsuzují nárůst kriminality. Obávají se ale současně vzestupu extremistických projevů. Policejní hlídky v ulicích proto budou krom jiného kontrolovat, zda u sebe lidé nemají zbraně.

Policejní prezident Petru Lessy pak v Ranním interview Radiožurnálu ocenil, že masivním nasazením policejních sil došlo na místě ke zklidnění bezpečnostní situace.

„Problém, který tam nastal, to znamená to poměrně velké stěhování do určitých lokalit, zejména ve Šluknově a Rumburku, je záležitostí k řešení státní správou a samosprávou. Policie je zde v tento okamžik jako jakýsi represivní orgán,“ uvedl.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje již dva roky. Místní podle informací ČTK tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají. Na sestěhování sociálně slabých prý založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

Policejní posily podle ČTK na severu Čech zůstanou minimálně dva až tři týdny. Až potom se rozhodne, co dál. Padesátka policistů z pražské pořádkové jednotky přitom v ulicích severočeských měst hlídkovala již třetí noc.

„Máme prvořadý problém, aby přestal vývoj trestných činů a přestupků gradovat, což se děje už půl roku. Pak se budeme bavit o saturaci policejních sil ve výběžku, ale to je až sekundární," vysvětlil pak pro ČTK po čtvrtečním jednání se starosty Lessy.

Další informace:
Českénoviny.cz Demonstraci v Rumburku uspořádá místní ČSSD sama
Rozhlas.cz Na svolané demonstrace na severu Čech bude dohlížet více policistů
Českénoviny.cz Policejní posily zůstanou na severu Čech dva až tři týdny


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.