Sobotní pochod DSSS v Novém Boru vyhodnotila policie jako rizikový

Při ohlašeném pochodu krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti v Novém Boru budou na bezpečnost dohlížet pořádkové jednotky, policisté z antikonfliktního týmu, kriminalisté a psovodi. Policie očekává účast několika stovek lidí.

(vd)

07.09.2011 17:31

310987_mediafax_martin_majer

DSSS na sobotu oznámila na severu Čech akce tři. Kromě Nového Boru se mají shromáždění či demonstrace konat ještě ve Varnsdorfu a Rumburku. Foto Martin Majer, Mediafax

Sobotní pochod Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) vyhodnotila policie jako rizikový a na akci vyšle posily. Policisté už ve středu obyvatelům města začali rozdávat leták, na kterém najdou informace o trase pochodu a rady, jak dbát o svou bezpečnost.

Akce je ohlášena od 10:00 do 19:00 a policie předpokládá, že se jí zúčastní několik stovek lidí.

Trasa pochodu by měla vést z novoborského vlakového nádraží postupně přes Wolkerovu ulici, ulici T. G. Masaryka, náměstí Míru, Dvořákovu ulici, Tržní náměstí, Purkyňovu ulici a ulice B. Egermanna a Nádražní. Skončí opět před vlakovým nádražím.

Informační letáky, které policie připravila společně s novoborskou radnicí, lidé podle ČTK dostanou od policistů z antikonfliktního týmu. Ti budou na místě i během sobotního pochodu.

„Budou připraveni jednat s občany a různými skupinami obyvatel s cílem odvrátit možné konflikty. Situaci bude rovněž monitorovat policejní vrtulník," uvedla pro ČTK liberecká krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje již dva roky. Místní podle informací ČTK tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých prý založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

A situace se v lokalitě vyhrotila počátkem srpna. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů, z nichž dvěma ještě nebylo 18 let, mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru. Dva útočníky přitom policie stále hledá.

O dva týdny později pak v Rumburku zaútočila skupina Romů na mnohem menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství.

Nicméně místní Romové nárůst kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů.

Kromě pochodu neonacistů se v sobotu ve městě chystá také demonstrace právě na protest proti akci krajně pravicové DSSS. Tu organizuje občanská iniciativa Nenávist není řešení. Její mluvčí Miroslav Brož v úterý ČTK řekl, že její účastníci budou pokojně stát v místě, kde v Novém Boru bydlí nejchudší.

„Všechny naše aktivity budou striktně nenásilné a budou směřovat k uklidnění situace," zdůraznil. Na jejich přítomnost je připravena i policie.

Další informace:
Českénoviny.cz Policie se chystá na pochod DSSS v Novém Boru, čeká stovky lidí


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.