Neonacisté svolali na příští sobotu na sever Čech tři demonstrace

Krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) přidala k již ohlášenému pochodu v Novém Boru také demonstrace ve Varnsdorfu a Rumburku. Tvrdé jádro má podle předsedy severočeské DSSS Petra Kotába čítat přes 200 účastníků.

(vd)

31.08.2011 19:20

552131_mediafax_mikulas_krepelka

Radnice pochodu zřejmě nezabrání, přijetí oznámení už potvrdil i varnsdorfský místostarosta Josef Poláček. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Nový Bor, Varnsdorf a Rumburk čekají příští sobotu demonstrace krajně pravicových extremistů. Dělnická strana sociální spravedlnosti totiž k už ohlášenému pochodu v Novém Boru přidala i zmíněná dvě města. Informaci pro ČTK ve středu potvrdil severočeský předseda DSSS Petr Kotáb.

Místostarosta Varnsdorfu Josef Poláček pro ČTK přiznal, že radnice jednotlivých měst zřejmě nedokážou akcím zabránit. „Oznámení jsme dostali v dostatečném předstihu, asi ho budeme muset akceptovat," řekl.

Podle předsedy severočeské DSSS Petra Kotába je účelem shromáždění vyjádřit nesouhlas s „černým rasismem a kriminalitou". Nejdříve má podle plánu začít akce v Novém Boru, jejíž začátek je předpokládán na 13:00. O čtyři hodiny později vyrazí pravicoví extremisté do ulic Varnsdorfu a od 18:30 i do Rumburka.

„V Novém Boru máme ohlášeno 200 lidí, ale už teď se zdá, že to bude víc. A k nim se zřejmě budou přidávat místní, hlavně v Rumburku a Varnsdorfu," uvedl k počtu účastníků Kotáb.

Podle předsedy DSS Tomáše Vandase události na Šluknovsku dostaly zcela opačný rozměr, než odpovídá skutečné realitě. „Místo řešení neúnosné kriminality nepřizpůsobivých je oficiálními médii a vládou opět propírán umělý problém extremismu,” myslí si Vandas.

„Je naprosto skandální, že odpovědí Nečasovy vlády na problémy na Šluknovsku (vyvolané rasisty z řad cikánského etnika) je pár desítek těžkooděnců a nasazení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu proti tzv. extremistům. To má být výsledek rozmařilého rozhazování peněz daňových poplatníků na nesmyslné ,integrační´ projekty v uplynulých letech,“ napsal pak v pátek Vandas na webu krajně pravicové DSSS.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje již dva roky. Místní podle informací ČTK tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých prý založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

A situace se v lokalitě vyhrotila počátkem srpna. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů, z nichž dvěma ještě nebylo 18 let, mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru. Dva útočníky přitom policie stále hledá.

O dva týdny později pak v Rumburku zaútočila skupina Romů na mnohem menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství.

Nicméně místní Romové nárůst kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů.

Další informace:
Českénoviny.cz Nacionalisté se svolávají na 10. září do třech měst na severu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.