Sněmovnou prošla novela zákona o veřejných zakázkách

Poslanecká sněmovna v úterý v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o veřejných zakázkách, která má více zprůhlednit jejich zadávání. Podle opoziční ČSSD musí jít ale zákon o veřejných zakázkách ruku v ruce se zrušením anonymních akcií.

(vd)

08.06.2011 10:00

493525_mediafax_jakub_deml

Věci veřejné původně uváděly, že s tímto zákonem bude spojeno hlasování o důvěře vládě. Foto Jakub Deml, Mediafax

Poslanci v úterý v prvním čtení schválili vládní novelu zákona o veřejných zakázkách. Novela má odstranit možnost vypisování zakázek tak, aby soutěž vyhrál předem vybraný zájemce. „Jedno z opatření, které bude zrušeno, je možnost losovat vítěze zakázky," zmínil pro server iDnes.cz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Novela dále zavádí pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, na úrovni samospráv pak zastupitelstvo. Zákon počítá například s tím, že od roku 2014 bude muset být tendr vypsán u všech zakázek nad milion korun.

Koaliční Věci veřejné již dříve uvedly, že považují tuto novelu za klíčovou v boji s korupcí. „Věci veřejné nechtějí bojovat proti korupci jenom slovy," podpořila návrh místopředsedkyně nejmenší vládní strany Kateřina Klasnová. Podle Jankovského jde o velmi rozsáhlou a zásadní novelu.

„Novela zásadním způsobem systém zprůhledňuje a ztěžuje možnost  šít zakázky na míru určitým firmám. Jejím cílem je omezit prostor pro korupční jednání  a zlepšit kontrolu zacházení s veřejnými prostředky. Předpokládá se, že by přijetím novely stát mohl ročně ušetřit téměř devadesát miliard korun,“ charakterizovala úpravu poslankyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová.

Podle novely nebudou také zadavatelé už smět klást podmínky na firmy podle jejich obratu i dalších finančních údajů. Nabídky bude nově hodnotit panel expertů, kteří budou vedeni pod ministerstvem pro místní rozvoj. Zákon též nově stanovuje povinnost zrušit zadávací řízení při nedostatečné soutěži.

Návrh přesto narazil u místopředsedy sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka, který mimo jiné prohlásil, že zákon podle jeho mínění nebude „drtičem korupce". Návrh podle něj neřeší ani předražování zakázek, ani otázku uchazečů, kteří mají anonymní vlastníky. Nedostatky zákonu vytýkali i další sociální demokraté, nikdo ale nevznesl návrh na zamítnutí.

ČSSD: je také třeba zrušit anonymní akcie
Přesto má největší opoziční strana k novele celou řadu výhrad. „Výrazně nás znepokojuje téměř tisíc připomínek, a to nejen z řad těch, kteří se na vzniku tohoto zákona podíleli. Jako stínový ministr pro místní rozvoj očekávám, že vláda v průběhu druhého čtení předloží takové pozměňovací návrhy, které zohlední všechny věcné připomínky. Neumím si představit, že bychom v druhém čtení měli schvalovat zákon v aktuální podobě,“ uvedl sociálnědemokratický stínový ministr pro místní rozvoj Petr Hulinský .

Největší nedostatek návrhu zákona o veřejných zakázkách podle ČSSD možná trochu paradoxně nespočívá v návrhu samotném, nýbrž v českém právním prostředí, které i nadále umožňuje existenci firem s akciemi na majitele. „Právě u společností s anonymními vlastníky se nejvíce otevírá riziko korupce a pochybného jednání,“ upozorňuje největší opoziční strana.

Podle navrhované podoby zákona by totiž sice účastníci tendrů měli povinně zveřejňovat jména svých vlastníků, ale to podle sociálních demokratů není dostačující úprava. „Dodavatel totiž může tyto informace sdělit „na oko“. Chybí tu i možnost jak zkontrolovat, jestli jsou akcionáři uvedení v nabídce skutečnými vlastníky,“ myslí si Hulinský.

Návrh podle něj neřeší ani problém subdodávek. „Firma, která by tendr vyhrála, může mít sice jasnou majetkovou strukturu, avšak v podstatě by mohla být skořápkou pro firmy, jejichž majetková struktura je nečitelná,“ doplnil stínový ministr pro místní rozvoj.

Sociální demokracie přitom už v červenci loňského předložila Poslanecké sněmovně vlastní návrh zákona o zrušení listinných akcií na majitele, který však byl v prosinci zamítnut hned v prvním čtení.

„Jsem přesvědčený, že připravované změny v oblasti zadávání veřejných zakázek by neměly končit u návrhu zákona, který předkládá ministerstvo pro místní rozvoj, ale že na něj musí navazovat další legislativní úpravy. Zejména právě zákon o zrušení listinných akcií na majitele. Teprve pak bych snad mohl uvěřit, že to vláda s bojem proti korupci myslí aspoň trochu vážně,“ uzavřel Hulinský.

Změna zákona má platit od ledna příštího roku. Nyní ji projednají sněmovní výbory, závěrečné hlasování se uskuteční na některé z příštích schůzí. Pokud sněmovna novelu schválí, dostane ji Senát a poté k podpisu prezident.

Věci veřejné původně uváděly, že s tímto zákonem bude spojeno hlasování o důvěře vládě. Nakonec se tak ale nestalo, neboť podle premiéra a předsedy ODS hrozí, že by opozice jednání Sněmovny v takovém případě schválně tři měsíce blokovala a jeho kabinet by skončil, aniž by se hlasovalo.

To nicméně vyloučil předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Další informace:
Českénoviny.cz Poslanci podpořili průhlednější zakázky, Drábkovu reformu odložili
iDnes.cz Zakázky šité na míru skončí. Stát může ušetřit desítky miliard ročně


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.