Prokorupční koalice nepřekvapila, zrušení anonymních akcií zamítla

Návrh ČSSD na zrušení anonymních akcií na majitele, který by zprůhlednil vlastnické poměry firem, jež se ucházejí o veřejné zakázky, dnes Poslanecká sněmovna zamítla. Vládní boj s korupcí tak i nadále existuje pouze v poloze prázdných proklamací.

(čtk)

10.12.2010 18:20


Spoluautor: Roman Sikora

343151_mediafax_mikulas_krepelka

Už v létě bodovaly poslankyně Věcí veřejných Klasnová a Peake, když navrhly v rámci destrukce vlastního volebního programu zrušit novelu zákona o veřejných zakázkách, která znemožňovala účast firmám s anonymními akciemi. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Poslanecká sněmovna dnes zamítla návrh opoziční ČSSD na zrušení listinných akcií na majitele. Sociální demokraté chtěli novelou dosáhnout zprůhlednění struktury akciových společností a odstranění korupce, případně zneužívání anonymních akcií. Podle koaličních poslanců je prý návrh neúčinný a mohl by z České republiky odvést investory.

Listinné akcie na majitele se podle předlohy měly změnit na zaknihované akcie, takže jejich majitel by byl známý. Změna měla být podle předkladatelů z ČSSD součástí boje proti korupci. Zákon měl podle jednoho z autorů návrhu Jeronýma Tejce (ČSSD) zajistit, aby bylo jasné, zda existuje, či neexistuje propojení mezi lidmi, kteří veřejné zakázky zadávají na úrovni měst, krajů či státu, a těmi, kdo se o ně ucházejí.

„Nechceme další kauzy typu Opencard. Nechceme další výběrová řízení, kde vyhrají firmy, u nichž není jasné, komu patří," uvedl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vzhledem k potencionálně vysokým finančním nákladům a zvýšenou administrativou spojenou s výměnou akcií bylo možno zamítnutí tohoto návrhu předpokládat, reagoval partner advokátní kanceláře Havel & Holásek Jan Koval. Cíl nelze podle něj dosáhnout jen samotným zákazem akcií na majitele, neboť způsobů, jak skrýt skutečné akcionáře společností, je mnohem více, dodal.

Je tak podle Kovala i podle vládní koalice nejspíš lepší s tím nedělat nic. I když náklady spojené s předraženými veřejnými zakázkami jsou dnes u nás zjevně mnohonásobně vyšší než by byly náklady na údajnou „zvýšenou administrativu“.

Firmy s anonymními listinnými akciemi by podle návrhu musely změnit formu cenných papírů do roka od platnosti zákona. Pokud by to neudělaly, změnily by se na zaknihované akcie na majitele ze zákona. „Jsme přesvědčeni, že spolu s vlastnictvím akcií by zde měla být nejen odpovědnost, ale i maximální míra transparentnosti,“ uvedl Sobotka.

Proti návrhu se dle očekávání postavili poslanci ODS. Podle Igora Svojáka by bylo opatření neúčinné. „Kdo bude chtít zůstat v anonymitě, tak zůstane pomocí zahraničních akcií,“ uvedl Svoják. Jeho stranický kolega Jaroslav Plachý doplnil, že by tím Česká republika mohla přijít o některé investice, pokud by neumožnila zahraničním investorům zůstat v anonymitě. Další poslanec ODS David Šeich upozornil na to, že ČR má s některými státy smlouvy o ochraně investic a po schválení tohoto návrhu by Česku mohly hrozit mezinárodní arbitráže.

Jejich argumentaci Sobotka odmítl. Podle něho by návrh negativní hospodářské dopady neměl. Svoják ovšem přednesl návrh na zamítnutí novely, který byl hlasy poslanců koalice ODS, TOP 09 a VV schválen.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Základní zákon chování vládní koalice. Úterý, 14.Prosince 2010, 09:46:26

Vládní gang se zatím chová tak, jak už na jeho počátku prozradil John, který řekl něco v tom smyslu, jako že nikdy neschválíme žádný návrh opozice. Je to podle metody platné od existence první vlády ČR, kterážto, pode jejího ministra Dlouhého, byla veřejnosti prezentována slovy, cituji: „My jsme vyhráli volby a nedáme si proto nikým radit, nadtož poroučet, co máme jak dělat“, konec citace. Pronesl je na Staroměstském náměstí na demonstraci hornických odborů, jejichž předáci byli tak zhlouplí pseudodemokratismem, že na ní nechali ministra průmyslu pronést vlastní projev.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.