Poslankyně VV chtějí vrátit anonymní akcionáře do soutěží

Protikorupční opatření vylučující z veřejných výběrových řízení firmy s anonymními akcionáři, které poslanci schválili letos na jaře, navrhují teď pro odpor soukromého sektoru, zvláště ČEZu, odstranit Věci veřejné. A navrhují to udělat ve zkrácené lhůtě.

(čtk)

07.09.2010 08:53

351863_mediafax_mikulas_krepelka

Poslankyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová a Karolína Peake (zprava). Povinné veřejné akcie má na návrh VV Sněmovna v úterý zamítnout. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Poslanci budou v úterý rozhodovat o tom, zda umožní akciovým společnostem s anonymními akciemi přístup k veřejným zakázkám. Na mimořádné schůzi projednají novelu zákona o veřejných zakázkách, která z platného zákona vypouští povinnost uchazečů o zakázky dokládat jejich vlastnickou strukturu.

Když poslanci letos na jaře novelizovali zákon o veřejných zakázkách, vložili do něj povinnost firem předkládat seznam svých společníků. V případě akciových společností smělo jít jen o firmy s akciemi na jméno, které by musely předkládat aktuální seznam svých akcionářů. To ale znamená překážku pro akciové společnosti s anonymními akciemi na majitele, respektive doručitele. "Došlo by k vyloučení poměrně značné části dodavatelů z veřejných zakázek, a to včetně velkých nadnárodních společností se zaknihovanými akciemi na majitele," píše se ve sněmovní důvodové zprávě.

Vyvolalo to proto nesouhlas velkých firem, například ČEZu nebo Komerční banky. Některé firmy již začaly měnit své akcie do formy znějící na majitele.

Novelu, která má tento stav napravit, předložily poslankyně Věcí veřejných Kristýna Kočí a Karolína Peake. Návrh předkládají tak, aby ho Sněmovna mohla schválit urychleně již v prvním čtení. Pokud ho tedy poslanci schválí, půjde hned do Senátu.

Návrh poslankyň VV kritizovali v úterý dopoledne komunisté. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa se tím VV pustily do destrukce vlastního programu, neboť před volbami slibovaly, že vůbec nebude možné mít anonymní akcionáře.

Omezující ustanovení, které se týká vlastníků, nabývá účinnosti 15. září. Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá, že to akciové společnosti odřízne od přístupu k zakázkám na zhruba dva měsíce. Navrhovaná změna, o níž se bude jednat, má nabýt účinnosti dnem vyhlášení.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.