ČSSD odmítá přístup anonymních firem k veřejným zakázkám

ČSSD odmítá přístup firem s anonymními vlastníky k veřejným zakázkám. Novela poslankyň Věcí veřejných měla vést ke zrušení jednoho z klíčových ustanovení již platného zákona. Ten pro společnosti, které se uchází o veřejné zakázky, vyžaduje odhalení skutečných vlastnických vztahů společnosti.

(vd)

08.09.2010 15:23


Spoluautor: ČTK

356987_mediafax_mikulas_krepelka

Tejc: „Webové stránky VV dokonce doposud obsahují závazek, který paradoxně poslankyně strany chtěly nyní ze zákona vypustit." Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Sociální demokracie trvá na tom, aby firmy s anonymními vlastníky neměly přístup k veřejným zakázkám. Považuje to za důležité protikorupční opatření. Přístup firem s akciemi na majitele k účasti v tendrech znemožní od 15. září novela zákona o veřejných zakázkách, kterou poslanci schválili na jaře letošního roku ještě před volbami.

V úterý se ve sněmovně sice projednávala jiná novela, která měla toto omezení ze zákona vypustit, ale ČSSD spolu s KSČM zablokovala její zrychlené projednávání.

Do 15. září tak sněmovna úpravu schválit nestihne a nastane situace, kdy se společnosti s akciemi na majitele nebudou moci o zakázky ucházet. Po polovině září se tak do tendrů budou moci zapojit pouze firmy s akciemi na jméno, které předloží aktuální seznam svých akcionářů.

„Sociální demokracie podpořila zkrácení lhůty pro projednání zákona na 30 dnů, aby bylo možné na půdě výborů Poslanecké sněmovny nalézt alternativní znění, které nebude znamenat absolutní ústup od požadavků na transparentnost," uvedl v tiskovém prohlášení stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.

V úterý projednávaná novela poslankyň Věcí veřejných ze zákona vyřazuje požadavek, aby uchazeči o zakázky z řad firem předkládali seznam svých vlastníků, tedy aby akciové společnosti měly pouze akcie na jméno. Přičemž právě vypuštění tohoto bodu se sociálním demokratům nelíbí.

„ČSSD je ochotna podpořit změnu zákona, nikoli však vypuštění protikorupčních opatření bez náhrady," tvrdí Tejc. Podle Jeronýma Tejce je paradoxní, že protikorupční opatření prosazené na konci minulého volebního období mají být vypuštěny na návrh poslankyň strany Věci veřejné.

„Právě tato strana ale před volbami tvrdila, že zná ten správný recept na řešení korupce a klientelismu, stranické webové stránky dokonce doposud obsahují závazek, který paradoxně poslankyně strany chtěly nyní ze zákona vypustit,“ uvedl sociálnědemokratický poslanec.

Podle sociálních demokratů disponují strany vládní koalice stovkami kvalifikovaných vládních úředníků a odborníků, kteří měli dostatek času připravit kvalitní návrh novely, jenž by odstranil pochybnosti a výkladové problémy platného znění při zachování požadavků na maximální transparentnost vlastnictví společností, získávajících zakázky z veřejných prostředků.

Novela poslankyň Věcí veřejných má vypustit ustanovení, které poslanci vložili do zákona letos na jaře. Jedná se o povinnost firem ucházejících se o státní zakázku předložit seznam svých společníků. Akciové společnosti musejí uvést aktuální seznam svých akcionářů, společnosti s anonymními akciemi jsou proto z veřejných zakázek vyloučeny.

Cílem tohoto kroku bylo zprůhlednění systému. Akciové společnosti s anonymními akciemi na majitele, respektive doručitele ovšem protestovaly. Mezi společnosti tohoto typu ucházející se o státní zakázky patří například ČEZ a Komerční banka. Některé další firmy již začaly raději měnit své akcie do standardní formy.

Sociální demokraté také podporují úplný zákaz akcií na majitele v českém právním řádu. Příslušný návrh zákona předložili ještě před volbami, sněmovna ho ale nestihla projednat až ke konečnému schválení. Po volbách ho předložili znovu. Vláda s ním sice nesouhlasí, ale její stanovisko neznamená konečný verdikt. Novelou se tak na některé z příštích schůzí budou zabývat poslanci.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.