Poslanci začnou projednávat vládní reformy

V úterý začne devatenáctá schůze Sněmovny. Na zákonodárce čeká schvalování klíčových vládních zákonů. Rozhodnou o zvýšení snížené sazby DPH, o změnách v sociální oblasti a ve zdravotnictví či o zkrácení státní podpory stavebního spoření.

(vd)

07.06.2011 12:28

491027_mediafax_mirek_czernek

Schůze je prozatím naplánována na dva týdny, není ale vyloučeno, že se protáhne ještě o týden. Foto Mirek Czernek, Mediafax

Na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny čeká na zákonodárce několik vládních reformních zákonů. Měli by rozhodnout o změnách v sociálních záležitostech a ve zdravotnictví, zkrácení státní podpory stavebního spoření či o zvýšení sazby daně z přidané hodnoty nebo o nových pravidlech pro veřejné zakázky.

Pravděpodobně pro vládu klíčovým bodem jednání poslanců bude záměr zvýšit od příštího roku sníženou sazbu DPH z nynějších deseti na 14 procent. Od roku 2013 se pak obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.

Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby.

Dalším sledovaným bodem bude novela, která omezuje státní podporu stavebního spoření. Pokud parlament zákon schválí, státní podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu.

Mezi dalšími vládními návrhy jsou i nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek, která mají přinést jejich větší průhlednost. Mají také odstranit možnost vypisování těchto zakázek tak, aby soutěž vyhrál předem vybraný zájemce.

Další předlohy předpokládají, že stát by vyplácel zdravotně postiženým pouze dvě dávky - na mobilitu a na pomůcky. Změnit by se měl systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků. Nově by se mělo zkoumat místo desítek úkonů jen deset oblastí. Podle Národní rady zdravotně postižených by někteří lidé mohli o podporu od státu přijít.

Začátek zdravotní reformy by se měl přidat do předlohy, která zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici o 40 na 100 korun denně a umožní rozdělit standardní a nadstandardní péči. Změny se týkají regulačního poplatku za recept. Lidé mají platit 30 korun za celý předpis, nikoli za položku. Léky do 50 korun by si ale lidé museli platit ze svého.

Poslanci by také měli zvolit nové členy rad České televize a Českého rozhlasu. Měli by vybrat i nové členy dozorčích rad fondů bydlení a dopravy.

Další informace:
Českénoviny.cz Sněmovna začne jednat o reformách, nad vládou ale visí otazník
Českénoviny.cz Poslance čeká jednání o vyšší DPH a dalších reformních novelách
psp.cz Návrh pořadu 19. schůze


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.