Odpůrci vyšší DPH na knihy se nevzdávají, budou jednat s Kalouskem

V případě, že vláda ve středu schválí navýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent a návazné sjednocení daně na 17,5 procenta, nepřestanou odpůrci návrhu hledat cestu, jak ulehčit vydavatelům a nakladatelům.

(čtk)

25.05.2011 11:19

490835_mediafax_jiri_schott

Na Karlově mostě v Praze vyrostla v den výročí Pražského povstání 5. května 2011 nefalšovaná barikáda z knih. Její tvůrci se tak snažili svérázným způsobem protestovat proti zvyšování DPH u knih. Foto Jiří Schott, Mediafax

Odpůrci návrhu navýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty z řad vydavatelů a nakladatelů chystají v případě schválení zákona další protesty, hrozí podle nich totiž zdražení knih a možná i zánik některých nakladatelství.

Předseda poslaneckého klubu koaliční TOP 09 a Starostové Petr Gazdík ČTK řekl, na čtvrtek chystá setkání nakladatelů a vydavatelů s autorem návrhu - ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Podle Gazdíka existuje několik cest řešení problému. Zatím neví, zda se případně Kalouskův návrh pokusí změnit při projednávání ve Sněmovně. „Jednou z možností je kompenzovat zvýšení nákladů vydavatelů prostřednictvím zákona o veřejné prospěšnosti. Pracuji na tom," uvedl Gazdík. Věcný záměr zákona o veřejné prospěšnosti v uplynulých týdnech prošel připomínkováním.

„Pro českou literaturu to bude naprostá katastrofa. Kompromis nepřichází v úvahu. Jakékoliv navýšení DPH u knih je nemyslitelné," uvedl ve středu pro ČTK předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius.

Podle Pistoria v případě přijetí zvýšení sazby DPH hrozí výrazné omezení produkce českých knih, zejména učebnic a knih odborných. Námitky a obavy knihkupců a nakladatelů ale zatím nemají potřebný ohlas u zákonodárců.

„Jednali jsme s řadou politiků a poslanců, jejich reakce jsou ale vesměs velmi arogantní. Jediný, kdo se za naši věc výrazněji postavil, byl ministr Jiří Besser," uvedl Pistorius s tím, že ve čtvrtek se sejde ještě s Kalouskem. „Pokud to nevyjde, určitě se proti záměru vlády ještě hlasitě ozveme," doplnil Pistorius, který je jedním z iniciátorů Výzvy na obranu knih, kterou podpořilo přes 155 tisíc lidí.

Jeho slova potvrzuje i předseda PEN klubu Jiří Dědeček. „Je to neštěstí nejen pro literaturu, ale pro celou českou kulturu a vzdělanost. Shodou okolností jsem byl nedávno v sousedním Polsku, kde obrovskou nevoli vyvolalo zvýšení DPH jen asi z nuly na čtyři procenta. Milovníci knih publikace asi nepřestanou kupovat, ale celá síť s knihami tím velmi utrpí. V tomto ohledu bychom v Evropské unii neměli vyčnívat," řekl Dědeček.

Proti navýšení daně na knihy protestovali vydavatelé naposled 5. května v Praze. Zahradili na třicet minut oblouk Malostranské mostecké věže u Karlova mostu, kde vystavěli knižní DPHráz.

Vláda původně plánovala sjednocení DPH na dvaceti procentech, proti tomu se vzedmula vlna nesouhlasu různých profesních skupin. Koalice se pak dohodla, že od roku 2012 se zvýší spodní sazba DPH z deseti na čtrnáct procent a v roce 2013 se obě sazby - snížená a základní - sjednotí na 17,5 procenta. Politici to zdůvodňují nutností financovat důchodovou reformu.

Na požadavku osvobodit knihy od DPH se koncem dubna shodli členové senátního výboru pro kulturu, což doporučili ministerstvům financí a kultury.

Ve většině zemí EU je DPH u knih pod deseti procenty. Vyšší sazbu uplatňuje pouze Dánsko a Bulharsko. Naopak nulovou DPH na knihy mají kromě Británie ještě v Irsku, mimo EU je to z evropských zemí v Norsku a v Chorvatsku.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.