Libyjský režim propustil zatčené zahraniční novináře

Skupinka žurnalistů byla v internaci od 4. dubna. Údajně neměli doklady potřebné pro vstup do země. Libyjské úřady od začátku bojů zadržely a následně propustily na 60 zahraničních novinářů.

(čtk)

19.05.2011 11:00


Spoluautor: Petr Jedlička

A6

Zahraniční novináři jezdí zejména do povstaleckého Benghází. Stálí zpravodajové v oblasti sídlí naopak v Tripolisu. Foto Násir Núrí, flickr.com

Čtyři zahraniční novináři zadržovaní v Libyi od 4. dubna za ilegální vstup do země byli ve středu propuštěni na svobodu. Podle prohlášení mluvčího libyjské vlády Músy Ibráhíma byli odsouzeni k jednomu roku vězení, ale rozsudek byl zmírněn. Pokud budou chtít, mohou podle mluvčího zůstat v Tripolisu a pokračovat ve své práci.

Podle původních prohlášení měli být novináři propuštěni již v úterý, ale zpoždění bylo údajně způsobeno rutinními soudními postupy, prohlásil mluvčí bez dalších podrobností.

Mezi propuštěnými je španělský fotograf Manu Brabo, americký agenturní zpravodaj James Wright Foley, americká nezávislá novinářka Clare Morgana Gillisová a novinář, jehož jméno ani národnost nebyly zveřejněny. Podle agentury Reuters se po propuštění objevili v Tripolisu před jedním z hotelů.

Obvinění z ilegálního vstupu do země obecně znamená, že novinář přijel do Libye bez víza, což učinilo mnoho žurnalistů, zvlášť v oblastech bojů. Ibráhím uvedl, že libyjská vláda zadržela a následně propustila asi šedesát reportérů. Není známo, kolik jich zůstává ve vazbě.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.