Zástupci velmocí zvažují, co s Kaddáfím a jeho zemí po válce
Roman BurešDen před summitem o budoucnosti Libye se italští diplomaté nechali slyšet, že jsou připraveni najít Muammaru Kaddáfímu bezpečný azyl v Africe. V Libyi samotné se mezitím Kaddáfího jednotkám podařilo vytlačit povstalce z okolí Sirty směrem k přístavu Bin Džavád.
Itálie je připravena vyjednat libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu bezpečný únik a útočiště v jedné z afrických zemí, kde by se skryl mimo dosah Mezinárodního trestního soudu (ICC). Spojené státy i Velká Británie již naznačily, že by se podobnému scénáři nebránily, obzvláště pokud by Kaddáfího odchod vedl k urychlenému ukončení násilností.
Agenturám se mezitím podařilo definitivně vyvrátit včerejší dohady, že povstalecké jednotky dobyly Kaddáfího rodiště Sirtu. Jejich postup byl zastaven asi šedesát kilometrů od města a podle pozorovatelů zde právě dochází k boji.
Italský návrh přišel pouze den před londýnskou konferencí o budoucnosti Libye, která se uskuteční v úterý. Setkání se zúčastní zástupci OSN, arabských států, Africké unie a více než čtyřicet dalších ministrů zahraničí. Britové se budou snažit přesvědčit ostatní účastníky konference o společném postupu při vypuknutí humanitární krize v zemi, odsouzení Kaddáfího a nátlak na jeho odchod a také vyjádření podpory intervence v Libyi vedené NATO.
„Kaddáfí musí pochopit, že je velmi odvážné říci: Uznávám, že musím odejít,“ prohlásil italský ministr zahraničí Franco Frattini. „Doufáme, že se Africké unii podaří najít nějaké řešení,“ dodal.
Nejmenovaný vysoce postavený americký diplomat deníku Guardian potvrdil, že odchod Kaddáfího do země neuznávající pravomoci ICC, který vyšetřuje libyjského vůdce za válečné zločiny, by pro Washington byl akceptovatelný.
Zástupci britské vlády by podle Guardianu byli radši, kdyby Kaddáfí stanul před soudem. Pokud by ale jeho útěk uspíšil uzavření mírové dohody, jsou prý ochotní se přes to přenést.
Britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy postupně zvyšují diplomatický tlak na Kaddáfího. Ve společném prohlášení těsně před londýnskou konferencí označili jeho éru za skončenou a vyzvali všechny jeho bojovníky, aby ho opustili, dokud je ještě čas.
Ve stejný den vystoupil také Barack Obama, který se americkému lidu snažil vysvětlit, proč se Spojené státy do konfliktu v Libyi zapojily. V téměř půlhodinovém projevu shrnul s typickou dovedností všechny argumenty zastánců invaze, popsal souvislost mezi intervencí a americkými národními zájmy a naznačil další očekávaný vývoj situace. Záznam celého projevu je možné zhlédnout výše.
Od Sirty dále
Kaddáfího vojáci i jednotky povstalců mezitím svádějí bitvu o Sirtu, která je rodištěm Muammara Kaddáfího a domovem jeho kmene. Provládním oddílům se podle zpráv z úterního odpoledne podařilo povstalce odrazit a zahnat na ústup k přístavnímu městu Bin Džavád.