Poslanci schválili větší ochranu odběratelů elektřiny a plynu

Pátečnímu programu schůze Poslanecké sněmovny dominují ekonomická témata. K novele energetického zákona podali zákonodárci přes 230 pozměňovacích návrhů. Odpoledne mohou znovu otevřít i zrušení zákona o neziskových nemocnicích.

(red)

06.05.2011 09:43

Aktualizováno: 13:35


Spoluautor: ČTK

491027_mediafax_mirek_czernek

Důchodovou reformu ani zákoník práce v pátek poslanci neprojednají, zato může dojít na nemocnice. Foto Mirek Czernek, Mediafax

Větší ochranu spotřebitele před dodavateli zavádí vládní novela energetického zákona, kterou dnes v závěrečném čtení schválila sněmovna. Posiluje také pravomoci a nezávislost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a nařizuje vlastnické oddělení provozovatelů přenosových soustav od výroby nebo obchodu s elektřinou a plynem.

Novela, která do českého zákona zavádí pravidla třetího energetického balíčku EU, nyní zamíří do Senátu. Novelu podpořilo 99 přítomných poslanců převážně z koaličních stran. Poslanci KSČM hlasovali proti přijetí zákona.

Novela ve schválené podobě přichází s povinnosti pro elektrárenské a plynárenské firmy zveřejňovat na internetu podmínky dodávek a cen plynu pro domácnosti i podnikatele se spotřebou plynu do 630 megawatthodin ročně. Totéž platí i pro dodávky elektřiny.

Novela přesouvá některé kompetence na Energetický regulační úřad, má například dohlížet na hospodářskou soutěž a monitorovat nespravedlivé smluvní podmínky. Posílení pravomocí ERÚ se ale nelíbí některým opozičním poslancům. Například Karel Šidlo (KSČM) tvrdí, že kompetence ERÚ budou nepřiměřené.

Poslanecká sněmovna má na pátečním programu ještě například zprávu o hospodaření České národní banky za minulý rok nebo třetí čtení energetického zákona. Pokud stihne tyto body projednat před druhou odpolední, mohla by se vrátit k návrhu, který ruší zákon o neziskových nemocnicích. Jednání o něm musela Sněmovna ve čtvrtek na žádost ČSSD přerušit.

Návrh předložili poslanci ODS, TOP 09 a VV. Současná právní úprava obsahuje podle koalice mnoho právních vad, nejasností, je nepoužitelná a neúčinná. Autory platného zákona o neziskových zdravotních zařízeních jsou sociální demokraté. Ti s jeho zrušením nesouhlasí. Tvrdí, že je za ním jen snaha nemocnice zprivatizovat.

Poslanci by pak měli projednat také novelu zákona o hospodaření energií. Tato novela zpřesňuje povinnosti výrobců označovat spotřebiče tzv. energetickým štítkem. Zákazník z něj může zjistit, kolik energie výrobek spotřebuje. Toto opatření ho má motivovat k tomu, aby si kupoval šetrnější výrobky.

Sněmovna by se naopak neměla věnovat takzvané malé důchodové reformě a novele zákoníku práce. Oba návrhy jsou sice zařazeny na programu, nemají však ještě platné lhůty pro jednání. Koalice při středečním projednávání novely totiž nezkrátila ze 72 na 48 hodin zákonnou lhůtu na rozdání pozměňovacích návrhů.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.