Vláda zatím v otázce limitů těžby nerozhodla

Kabinet Petra Nečase se seznámil s aktualizací energetické koncepce předloženou ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (oba ODS). Ministr má podle vlády do konce roku připravit návrh, který nebude v rozporu s programovým prohlášením.

(čtk)

13.04.2011 13:29

Litvinov_velkolom

Bude-li prolomen limit na těžbu, může se těžba dostat až na vzdálenost pěti set metrů od třicetitisícového Litvínova. Na snímku důl ČSA poblíž města. Foto Miloš Žihla, koreny.cz

Související

Vláda se ve středu seznámila se zprávou o aktualizaci Státní energetické koncepce, usnesení kabinetu ale nepředjímá, zda budou, nebo nebudou prolomeny limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda uložila ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, aby do konce roku předložil vládě k projednání návrh aktualizace Státní energetické koncepce, která bude v souladu s programovým prohlášením vlády. To s prolomením limitů nepočítá.

Klíčovým bodem energetické koncepce je řešení problematiky teplárenství, které se potýká s klesajícími dodávkami uhlí. Kocourek navrhuje, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků. „Je potřeba zdůraznit, že bez souhlasu vlastníků pozemků se těžit nebude," sdělil agentuře zdroj z jednání vlády.

Aktualizace Státní energetické koncepce navazuje na závěry pracovní komise pro teplárenství sestavené ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Podle ní v příštích třech letech kvůli nedostatku hnědého uhlí výrazně vzrostou ceny tepla. Vláda by tak měla včas rozhodnout, jak tento problém bude řešit. Podle mluvčího MPO Pavla Vlčka jednání vlády o energetické koncepci teprve odstartovalo diskusi kabinetu o tom, kterým směrem se vydá české teplárenství spojené s těžbou uhlí.

V případě zachování současného stavu se podle odborníků rozpadne centrální zásobování teplem, které nebude mít k dispozici uhlí. Teplo budou odběratelé získávat z jiných zdrojů, jako například plynu nebo biomasy, tím však vzroste jeho cena.

Těžbu uhlí za hranicí těžebních limitů v případě dohody mezi firmami a majiteli pozemků nedávno připustil také premiér Petr Nečas. „Pokud by došlo k dohodě mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků, pak bude nastartován správní proces, který může, a také nemusí vést k zahájení těžby v předmětném území," řekl.

Vlček upozornil, že v zájmu zvýšení právních jistot občanů žijících za územními ekologickými limity je nutné odstranění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona. Do roku 2014 vláda s prolomením limitů nepočítá.

Územní limity vymezily území pro těžaře už v roce 1991, jenže hlavně mostecký Czech Coal se s jejich existencí nechce smířit. Prolomení limitů by v důsledku znamenalo třeba zbourání dvoutisícového města Horní Jiřetín a dalších obcí, přičemž by se rypadla přiblížila na pět set metrů k domům třicetitisícového Litvínova.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.