Prohornický Tošovský: Nová vláda prolomí limity

„Přes limity nejede vlak,“ řekl na těžařském kongresu Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a Ropák roku. Když nejsou ve Sněmovně zelení, změní se prý konečně hornické klima.

(čtk)

01.06.2010 19:24


Spoluautor: Anna Voňavková

_dsc9880_press_a

Před volbami byl největší strach z toho, co s limity udělá Urban s Paroubkem. Co udělá Nečas s Kalouskem? Foto Greenpeace

Pokud v České republice vznikne stabilní, silná vláda, nemůže jít jinou cestou než prolomit územní limity těžby uhlí. Myslí si to ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Prolomení navrhuje dle jeho výkladu i aktualizovaná energetická koncepce, kterou by měl nový kabinet schvalovat v září.

Tošovský pronesl příslušný výrok na kongresu těžařů a zpracovatelů uhlí IQmining.CZ v Plzni. Připomenul sice zároveň, že žádný z předsedů stran, které by měly sestavit novou vládu, se před volbami k prolomení limitů nehlásil, ale vzápětí dodal: „Jsem ale přesvědčen, že přes to nejede vlak a ten správný čas je právě teď."

Podle předsedy Českého báňského úřadu Iva Pěgřímka i několika dalších diskutujících dal současný ministr najevo „prohornický princip". Zároveň od účastníků konference zaznělo, že díky volebnímu neúspěchu zelených by se mohlo „změnit klima".

Podle ředitele organizace Greenpeace Jiřího Tuttera se ukázalo, že ministr Tošovský je typickým představitelem politika, který není nezávislý. „Strávil desetiletí v energetice a má zajetý určitý způsob myšlení, ze kterého není schopen vystoupit,“ řekl Deníku Referendum Jiří Tutter o ministrovi, který se letos stal Ropákem roku, a dodal: „Roční éra úřednické vlády ukázala, že Poslaneckou sněmovnu kontroluje ČEZ a skrze jednotlivé partaje kontroluje i vládu.“

O prolomení limitů je přitom v koncepci jediná doporučující věta a dodatek, že by se uhlí z nových dobývacích prostorů využívalo jen pro teplárenství. Prolomení limitů by se nejvíce dotklo obce Horní Jiřetín, kde volby do Poslanecké sněmovny vyhrála právě Strana zelených, která se dlouhodobě vyjadřuje proti záměru.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.