Odboráři z Czech Coal požadují prolomit limity

Pravicové strany před volbami deklarovaly, že limity neprolomí, podle ekologů jsou hrozby odborářů třicetiprocentní nezaměstnaností přehnané.

(jm)

16.06.2010 17:51


Spoluautor: ČTK

36961_mediafax_edvard_benes

Podle ekologů nesledují odboráři zájmy lidí práce, ale jen své osobní a firmy, pro kterou pracují. Foto Edvard Beneš, Mediafax

Odboráři z Tykačovy uhelné společnosti Czech Coal tvrdí, že bez prolomení limitů hrozí Ústeckému kraji třicetiprocentní nezaměstnanost a republice nedostatek uhlí. Pokud se rodící vláda do konce června k prolamování nerozhoupe, hrozí prý z jejich strany nátlaková opatření.

„Vyzvali jsme je k tomu, aby respektovali energetickou koncepci státu a nepřehodnocovali ji. Není o tom ani široká diskuse, názor zaujali skoro přes noc. Když nám najdou jinou práci, nebudeme se limitům bránit, ale to nikdo neudělal,“ řekl dnes ČTK odborový předák Czech Coalu Jaromír Franta, podle kterého by vláda měla dát horníkům záruky pracovních míst.

„Jestli se k nám obrátí zády, tak my taky,“ dodal Franta. Konkrétní podoba dalších nátlakových kroků ale bude zřejmě záviset i na jednání s celorepublikovými odbory.

Podle Franty by v případě útlumu těžby o práci přišlo zhruba osm tisíc lidí, na Mostecku by se nezaměstnanost vyšplhala ke třiceti procentům a ekonomický propad by byl znát i v celostátním měřítku. Navíc prý bude muset vláda v případě zachování limitů vyřešit, jak zajistit dodávky tepla, které by byly ohroženy nedostatkem uhlí. „Jsou to lehce doložitelné věci. Když limity neprolomíme, budeme je mít na stole dřív, než se nadějeme,“ prohlásil Franta.

„Ve skutečnosti je situace vážnější, hrozí nezaměstnanost 120 procent a nejméně jedna čtvrtina obyvatel ústeckého kraje zemře hlady,“ ironizuje prohlášení odborářů Jan Rovenský z Greenpeace s tím, že podobné argumenty provázely i uzavření dolu v Chabařovicích počátkem devadesátých let.

„Během tří let po uzavření dolu zmizeli bývalí horníci z evidence úřadu práce a nyní je v Chabařovicích nižší nezaměstnanost, než je průměr Ústeckého kraje,“ dodal Rovenský.

Podle Rovenského vsadili zastánci prolomení limitů na špatného koně, pravicové strany narozdíl od Paroubkovy ČSSD měly v programu zachování limitů. „Pevně věřím, že své předvolební sliby dodrží,“ uvedl Rovenský. „Tykač a spol. sice mohou být frustrovaní, že ztratili svůj někdejší vliv, ale tak to zkrátka chodí.“

„Czech Invest za posledních deset let vytvořil v Ústeckém kraji více než sedmnáct tisíc pracovních míst, to je několikanásobně víc, než má celá Czech Coal dohromady. Výroba komponentů pro solární elektrárny v České republice zaměstnává víc lidí než Litvínovská uhelná. Uzavření dolu ČSA je věc, se kterou se kraj celkem snadno vyrovná,“ řekl Deníku Referendum Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Podle něj se situace v Ústeckém kraji za posledních pár let zlepšuje právě díky větší ekonomické diverzifikaci a menší závislosti na těžařích.

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula jen pár set metrů od Litvínova a srovnala by se zemí Horní Jiřetín. Bez jejich likvidace by důl ČSA zřejmě přestal těžit v roce 2021, nový revír by mu prodloužil životnost o dalších sedmačtyřicet let.

Diskusi o prolomení těžebních limitů otevřel v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek. O spojení Czech Coal a jeho ČSSD často spekulují média, hlavním pojítkem jsou podle nich vazby na polovičního majitele společnosti Pavla Tykače.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.