Dvorakova

Vladimíra Dvořáková

Profil

Autorka je politoložka, bývalá vedoucí Katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a bývalá předsedkyně Akreditační komise České republiky. V listopadu 2003 se stala první ženou mezi profesory politologie jmenovanými v České republice.

Image

Komentář

Jsme svědky přechodu k prezidencialismu? Ani náhodou

Pokud prezident narušuje principy rozdělení moci mezi svým úřadem, vládou a parlamentem, není to přechod k prezidentskému systému, ale odchod od principů demokratického a právního státu. A to je mnohem závažnější problém.

Image

Komentář

Nikoli rozdělená, ale zablokovaná společnost. O čem také vypovídá Letná

Politické cesty demokratického řešení konfliktů jsou u nás momentálně špatně průchozí, přešlo se na trajektorii blízkou oligarchickým řešením. I proto se lidé scházejí k protestům. Jak z této situace ven?

Image

Komentář

Když se stát neřídí ani jako firma

Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu poukazuje na neřešené či nekvalitně řešené problémy, které brzdí rozvoj země. Touto zpětnou vazbou by se každá zodpovědná vláda měla zabývat, nikoli ji bagatelizovat, jak se to právě děje u nás.

Image

Komentář

Klouzavý mandát aneb jděte se zase klouzat

Podle návrhu Pirátské strany by měl poslancům, kteří se stanou členy vlády, po dobu výkonu premiérské či ministerské funkce jejich mandát zaniknout. Na jejich místo by nastoupil náhradník. Pomohlo by toto opatření systému?

Image

Komentář

Účastníte se internetových anket? Tak pozor na SPD!

Snaha Tomia Okamury zastrašovat názorové odpůrce jasně ukazuje, jak si členové SPD představují svobodu a přímou demokracii a jakým způsobem přemýšlejí o její realizaci.

Image

Komentář

Demokracie a boj o soudy

Otázky nad ovlivňováním soudů a soudců ze strany politiků v naší zemi se neobjevily nenadále. Jde spíše o vyvrcholení trendů, které se u nás prosazovaly již dříve.

Image

Komentář

Kam posune kauza Čapí hnízdo českou politickou kulturu?

Je zjevné, že postavení současného premiéra by mělo být v právním státě neudržitelné. Babiš však není zdrojem, ale důsledkem problémů, způsobených směrem, jakým se zdejší politika ubírá již dlouhou dobu.

Image

Komentář

Resuscitovaná ODS

ODS se v letošních volbách navrátila do vysokých pater politiky, a není to jen záležitost dobrého marketingu. Jak si na tom ODS fakticky stojí, o čem současné volby vypovídají a jaké trendy odrážejí?

Image

Komentář

Vzdělání jako zrcadlo české společnosti

Kauzy týkající se problematického „vzdělání“ politiků a příslušníků pseudoelit, naposledy ministryně Malé, poukazují na celkově neutěšený stav vysokého školství v České republice i na neustále slábnoucí důvěru v elementární spravedlnost ve společnosti.

Image

Komentář

Zeman versus Babiš. Dočkáme se konfliktu oligarchů?

Vyznat se v aktuální politické situaci není jednoduché. Nežijeme ale ve vakuu, kolem nás je „svět“ a obdobné situace a trendy najdeme i v jiných zemích a dobách, upozorňuje Vladimíra Dvořáková

Komentář

Co vezmou malé strany velkým?

Fenomén malých politických stran je z politologického hlediska vždycky zajímavý, zároveň ovšem platí, že pochopit jejich postavení a šance znamená vnímat situaci stran velkých.

Zobrazeno 11 / 11