Martin_rezanka

Marek Řezanka

Profil

Autor píše básně a písňové texty. Více o něm lze nalézt na webu: www.muamarek.cz.

Komentář

Klovou, až uklovou…

Marek Řezanka se zamýšlí nad tím, čím všichni přispíváme k podobným tragédiím, jako je včerejší smrt Ivety Bartošové.

Komentář

Není jediná cesta

Marek Řezanka upozorňuje na nedostatečnou debatu, která se u nás vede k fiskálnímu paktu. Pozastavuje se také nad tím, proč se jeho odmítání považuje za postoj namířený proti Evropské unii jako takové.

Komentář

Bez čeho se funkční stát (ne)obejde?

Dokument Převýchova uvedený na festivalu Jeden svět otevírá téma, nakolik je pro děti lepší, aby byly umisťováni do ústavních zařízení či se spíše vracely do rodin, které jsou často velmi problematické.

Komentář

Plujme proti proudu, dokud z něj není povodeň

Vznik Romské demokratické strany je sice sympatickým krokem, lepší by ale bylo, kdyby se Romové neorganizovali politicky na etnickém principu. Českou politiku by více občerstvili při zachování principu občanského.

Komentář

Volit Dienstbiera? Přesně tak…

Postuláty politiky proevropské, sociální a skutečně humanitně demokratické naplňuje ze všech prezidentských kandidátů nejlépe Jiří Dienstbier.

Komentář

Jedenáct malých černoušků

S tím, jak se snižuje počet kandidátů pro prezidentskou volbu, snižuje se i důvěryhodnost celé volby. Ostatně ti kandidáti, kteří zůstávají, většinou také velké nadšení nebudí.

Komentář

Demokracie mimo zlatý řez

Projevem skutečné demokracie rozhodně není účast nikým nevolených subjektů ve vládě; projekty na prohloubení demokracie přitom existují a levice by si je měla přisvojovat.

Komentář

Který kandidát společnost nesjednocuje

Naprostá většina stávajících kandidátů na prezidenta by českou společnost v případě svého zvolení rozdělovala. Sjednocujícím kandidátem, na němž by se měli shodnout levicoví voliči, je Jiří Dienstbier.

Komentář

Tvrdá ruka něžného pohlaví

Jana Bobošíková reprezentuje stoupající sílu nacionalistických a xenofobních politických proudů. Její případné zvolení prezidentkou by znamenalo vládu tvrdé ruky.

Komentář

Není neomylných

Autor se na základě rozhovoru předsedy Ústavního soudu Pavla Rychteského v sobotním Právu vrací k otázce narovnání vztahu státu a církví a doporučuje církvím daleko intenzivnější naslouchání hlasům společnosti.

Komentář

Selektivní demokracie

Autentická koncepce lidských práv vyžaduje, aby práva byla bráněna neselektivně. Taková koncepce nám také pomůže v boji proti neoliberálnímu ožebračování lidí.

Komentář

Přeplácení důchodci

Potřebuje-li Nečasova vláda zvýšit příjmy státního rozpočtu, obrací se především na ty sociálně slabší, nyní na důchodce. Vedle sociální nerovnosti se zvětšují i mezigenerační přehrady.

Komentář

Předvolební guláš se Smetanou

V kontextu všech střetů arogance moci s občany se kauza Romana Smetany stává závažnou. Je totiž symbolem střetu občanské frustrace z politické zvůle a projevem občanského vzdoru.

Komentář

Symboly, limity a lidská práva

Jaké limity a normy smí člověk v boji za svobodu překročit a kde se již dostává za přípustnou hranu? Kdy má člověk právo na neloajalitu ke svým vládnoucím elitám a kam až smí v této neloajalitě dojít?

Komentář

Jde o práva dětí

V celé republice přibývají rodiny s neutěšenou sociální situací a v mnoha z nich dětem není dobře. Myšlenka na adopci dětí homosexuálnímy páry však navzdory tomu vyvolává diskuzi plnou homofobních názorů.

Komentář

Partekon jako parte kapitalismu?

O konci kapitalismu se ve veřejném prostoru hovoří čím dál více. Jedním ze střípků do mozaiky úvah o možném budoucím společenském uspořádání je kniha Michala Alberta Partekon - Život po kapitalismu.

Komentář

Radikální zodpovědnost

Píše se o Evropě, které spadl kámen ze srdce, koalice největší strany pravicové s levicovou je vnímána jako „proevropská“ a jako spása. Podle reakcí většiny médií se zdá, že volby v Řecku skončily šťastně. Jaké jsou ale perspektivy?

Komentář

Pochybnosti versus konspirace

Moc soudní, výkonná a zákonodárná by od sebe měly být odděleny a média by měla být psem hlídacím, ne utrženým ze řetězu a lačnícím po krvi. Toto úsilí by bylo prospěšné pro fungování celé společnosti.

Komentář

Výroky, co úplně stačí

Realita je někdy podobná literární fikci. A tak současná situace svými tragikomickými rysy v mnoha ohledech připomíná atmosféru z Haškova Švějka. Možná však právě nazrál čas vzít do ruky nějakou jinou knihu.

Komentář

Jednoduchý svět Karla Schwarzenberga

Podle českého ministra zahraničí nebude vadit, když Řecko vystoupí z eurozóny. Důležité prý je, jak dopadnou volby v Řecku a zda tam bude vládnout odpovědná vláda, a ne „nějací magoři“.

Zobrazeno 20 / 28