Demokracie mimo zlatý řez
Marek ŘezankaProjevem skutečné demokracie rozhodně není účast nikým nevolených subjektů ve vládě; projekty na prohloubení demokracie přitom existují a levice by si je měla přisvojovat.
Mediální pozornost byla v uplynulých dnech soustředěna na ODS a volbu jejího předsedy a místopředsedů. Snad ještě zajímavější než jednotlivé projevy i výsledek stranického sjezdu jsou reakce lidí.
Mě osobně zaujalo, jak i kritici současné vlády oceňují po projevu pana Kuberu. Ve spojení s jeho jménem se v diskusích na Novinkách.cz a jinde objevovalo: „jediný volitelný v ODS“, „užívá selský rozum“, „vtipný politik, za něhož by ODS byla jiná, lepší“. Takže stačí najít tu pravou tvář, a na politickém programu nezáleží?
Že by byla na pořadu dne léčba Kuberou? Škoda, že tak snadno zapomínáme, co bylo včera. Není to zase tak dlouho, kdy pan Kubera dštil jed a síru na všechny, kdo přispívají — podle něho — k nedobrému společenskému klimatu. O roli vládnoucí garnitury samozřejmě nepadlo z jeho úst ani slovo: „Dokud budou média dávat tak velký prostor lidem jako je Breivik, a tento případ je jemu podobný, tak můžeme čekat další eskalaci,“ prohlásil Kubera.
Senátor Kubera se však s připodobněním Vondrouše k Breivikovi nespokojil a uvedl politologa Jiřího Pehe a socioložku Jiřinu Šiklovou jako osobnosti, které dávají prostor právě lidem jako je Vondrouš, a vytvářejí tím ono hrozné klima ve společnosti, které si v žádném případě necení těch, kdo to s občany myslí přece jedině dobře.
Co mi ale dělá starost je, něco jiného: kdo k čertu byli ti dva stateční?!
"Já jsem velmi vděčná za ten vysoký počet hlasů, které jsem dostala," reagovala na výsledek volby Peake. Značný volební úspěch přisoudila faktu, že se do klání o předsednické místo nepřihlásil žádný protikandidát. Proto podle svého názoru získala tolik hlasů. "Jsem ráda, že byly aspoň dva neplatné, že to nevypadá jako volby v Severní Koreji," dodala Peake.