Knapova

Kateřina Kňapová

Profil

Autorka je politoložka a socioložka. Působila ve státní správě. Věnuje se otázkám demokracie, populismu a genderové problematice.

Komentář

Zavřít oči a myslet na Olympijskou chartu

Nejnovější rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru potírat politické projevy sportovců je v rozporu s původním olympijským ideálem.

Image

Komentář

Když ženy vybíhají z ofsajdu

Fotbal už dávno není jen mužskou doménou. I v České republice roste počet žen, které rozumí fotbalu a milují fotbal. Je třeba, aby byly zastoupeny i ve veřejném prostoru. Jen tak bude fotbal opravdu pro všechny.

Komentář

V čem jsem se v životě nejvíc mýlila: člověk nikdy není sám

Kdybych mohla napsat dopis svému mladšímu já, napsala bych mu, že člověk není nikdy sám a že z divnosti se jednou stane přednost.

Image

Komentář

Sparta, Sparta, šovinistů parta

České země nejsou obecně příliš citlivé vůči sexismu, i to však má své meze. A ty jsou zcela určitě překročeny, když fotbalista pošle ženskou rozhodčí k plotně.

Image

Štěstí z šesti

Mám ráda nebezpečné ženy

Kateřina Kňapová nabízí výběr románů, ve kterých převažují mnohoznačné a silné hrdinky: některé jsou tajemné, další nebezpečné a jiné svádí boj s vlastním nitrem.

Image

Komentář

Existenciální tíseň české rodinné politiky

Rodina je politický problém. Představy o ní se vyvíjí a stávají se stále více pluralitními, na což by měla rodinná politika co nejpružněji reagovat. V českých zemích však tyto představy naráží na zavedený model.

Image

Komentář

Soumrak party tučňáků

Debatující muž je považován za základní nastavení, žena má dostat šanci jen, pokud je v nějakém ohledu lepší, než on. O to svěžejším dojmem působily nedělní Otázky. Na téma smlouvy TTIP tam totiž diskutovaly dvě ženy.

Image

Komentář

Schrödingerova Klinika

Má kolektiv Kliniky právo v ní přebývat i po konci smlouvy, která jejich pobyt legalizovala? A pokud ne, kdo o tom vlastně rozhoduje? Hlas lidu je rozpolcen. Než rozhodne soud, je Klinika tak trochu „Schrödingerovou“.

Image

Komentář

Děti mít nebudu, nejsou rozpočtově neutrální

Andreji Babišovi se nezamlouvají nadstavbové prorodinné výdaje. Stát by však měl investovat prorodinných opatření už proto, že za pár let nebude mít kdo platit daně a zdravotní a sociální pojištění. To už však Babiše zajímat nebude.

Image

Komentář

Pořádek musí být i za cenu frašky

Při sledování akceschopnosti policie pokud jde o to, jak se vypořádat s takzvanými „levicově extrémistickými živly“, se člověk musí ptát, proč bezpečnostní složky nepostupují stejně agilně i v případě živlů z opačné části spektra.

Image

Komentář

Péče o blízké je neviditelná práce

Péče o zdravotně postižené nebo o stárnoucí rodiče bývá považována za samozřejmou činnost, kterou mají vykonávat ženy. Přestože se jedná o náročnou práci, finanční ocenění bývá mizivé. To se musí změnit.

Image

Komentář

Potřebujeme stejně špatných političek jako politiků

Rovnost mužů a žen nastane v politice tehdy, až v ní bude stejně špatných političek, jako je v ní špatných politiků.

Image

Komentář

Začarovaný kruh české diskriminace

Někdejší vládní úřednice a vedoucí Oddělení rovnosti žen a mužů se soudí s vládou. Příčinou jejího odvolání mělo být její těhotenství. Případ by mohl posunout zpozdilou českou debatu o problému diskriminace.

Image

Komentář

Kam se poděl nárok na místo ve školce?

V novele školského zákona chybí dříve slibovaný právní nárok na místo ve školce. Jedná se přitom o opatření zásadní nejen pro rovnost žen a mužů, ale také pro české hospodářství.

Komentář

Balík v Aha aneb sociální věda v neklidných časech

Brněnský politolog Stanislav Balík se stal idolem uskupení Islám v ČR nechceme za rozhovor v bulváru, který je víc než odbornou analýzou snůškou dojmů, čili opakem kritické sociální vědy.

Komentář

Prekarizace práce je rodu ženského

Kateřina Kňapová se ve své recenzi zabývá knihou Feministky hovoria o práci, která představuje v českém a slovenském kontextu ojedinělý pokus o propojení témat prekarizace práce, postfordistické etiky a genderu.

Komentář

Jsme neutrální. Ale ten populismus…

V Praze se odehrála mezinárodní konference k populismu, její závěry komentuje Kateřina Kňapová. Možná, že to není populismus samotný, co může ohrozit demokracii, ale až jeho konkrétní nedemokratická náplň.

Sloupek

Mladí sociální demokraté útočí na obhajobu Sexistického prasátečka

Zlínští sociální demokraté loni „zvítězili“ v soutěži Sexistické prasátečko 2014; jejich mladí plzeňští přátelé jim letos chtějí titul vší silou sebrat.

Komentář

A co na to říká manžel?

Co je horší – genderové kvóty na kandidátních listinách nebo vnímání političek jako exotického úkazu, který je v lepším případě krásnou ozdobou?

Sloupek

Enfant terrible z evropské periferie

Syriza a celá řecká situace vzbuzuje nejen v české veřejné debatě silné emoce včetně vyvolávání ducha „řecké lži“. A to ze všech stran.

Zobrazeno 20 / 113