Mira_profil

Míra Brož

Profil

Renegát a whistleblower průmyslu sociální integrace, který přešel na stranu Romů. Antifašista. Jeden ze zakladatelů občanského sdružení Konexe.

Komentář

Lety u Písku 2015. Další rok romského ponížení

Od třináctého května se v Letech u Písku konala čtyřdenní blokáda prasečí farmy, která stojí na místě romského holokaustu. Za účasti významných světových médií ještě více vyniklo ostudné české mediální ticho.

Komentář

Konexe na cestě

Druhý text k Mezinárodnímu dni Romů popisuje zahraniční cestu hnutí Konexe. Němečtí Romové nebudou osmý duben jako Mezinárodní den Romů slavit, nemají důvod k oslavám.

Komentář

Aktivismus mezi skutečností a Člověkem v tísni

Tomáš Urban z Člověka v tísni se ve svém článku v Lidových novinách nevybíravě opřel do protirasistických aktivistů. Jaká je ve skutečnosti jejich práce a role v romských komunitách?

Usti-nad-labem-01

Reportáž

Ústecký zázrak

Prvního máje pochodovali Ústím nad Labem neonacisté, antifašisté a Romové. Česká média o situaci podávala jen velmi povrchní informace. Miroslav Brož, člen sdružení Konexe, podrobně popisuje, co se ten den v Ústí dělo.

Komentář

Sociálním bydlením proti diskriminaci?

Projekt sociálního bydlení, připravovaný Ministerstvem pro místní rozvoj především pro romské rodiny, neřeší hlavní problém – segregaci Romů a jejich diskriminaci na trhu s byty.

Komentář

Otevřený dopis organizaci Člověk v tísni k situaci v Předlickém ghettu

Občanské sdružení Konexe napsalo otevřený dopis organizaci Člověk v tísni, ve kterém ji vyzývá ke společnému postupu ve věci komunity sociálně vyloučených v Předlicích v Ústí nad Labem.

Komentář

O téměř zrušené demonstraci a krizi paternalismu

Protiromské nálady se vyhrocují, situace v sociálně vyloučených lokalitách se stává neudržitelnou. Hledáme-li odpověď na otázku, co s tím, je zřejmé, že paternalistický přístup, který se v historii střídal s represí, situaci jen zhoršuje.

Komentář

Smutná zpráva

V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování vznikla zpráva o bezpečnostních rizicích v sociálně vyloučených lokalitách. Mimo jiné z ní vyplývá, že se Agentura snaží postupovat proti občanské aktivizaci sociálně vyloučených Romů.

Komentář

Jak si náckové vybrali špatný cíl

Útoky na Romy veřejnost nepobuřují a pro novináře nejsou tak zajímavé, aby o nich psali. Když je napadenou ženou zpěvačka a herečka Tonya Graves, reakce médií je jiná.

Komentář

Rumburk, demonstrace za kolektivní vinu

Autor se zúčastnil páteční demonstrace v Rumburku proti zvyšující se kriminalitě ve Šluknovském výběžku. Průběh byl natolik šokující, že je skutečně na čase položit si otázku, co bude dál a jaké jsou pravé příčiny davové nenávisti.

Zobrazeno 10 / 10