Joachim_becker-19

Joachim Becker

Profil

Autor je mimořádný profesor ekonomie na Institutu pro mezinárodní ekonomii a rozvoj ekonomické univerzity ve Vídni. Studoval ekonomii, politologii a afrikanistiku na univerzitě v německém Marburgu (Philipps-Universität), kde získal magisterský titul z ekonomie a doktorát z politologie. Docentem ekonomie se stal na WU ve Vídni. Jako hostující profesor pro mezinárodní rozvoj působil na vídeňské univerzitě, vyučoval na univerzitách v Argentině, na Slovensku, v České republice, Rumunsku a Španělsku. Jeho práce vyšly v mnoha jazycích. Je blízkým spolupracovníkem Latinskoamerického střediska sociální ekologie v Montevideu v Uruguayi.

Komentář

Pyrrhovo víťazstvo

Syrizou vedená vláda akceptovala program, ktorý je v príkrom rozpore s jej politickou platformou. Väčšina členskej základne Syrizy sa obávala následkov opustenia eurozóny a možno aj EÚ, ktoré bolo alternatívou voči kapitulácii.

Komentář

Erdoğanovo sklamanie a nástup ľavice v Turecku

Turecký prezident Erdoğan zažívá po víkendových volbách zklamání. Jeho straně se nepodařilo získat většinu, i skládání konzervativní vlády bude nesmírně složité. Překvapil historický úspěch kurdských zástupců.

Komentář

Volebné víťazstvo ľavice s významom pre celý kontinent

Dilma Roussefová vyhrála v druhém kole brazilských prezidentských voleb se ziskem 51,6 procenta hlasů. Roussefová prosazuje model rozvoje, který počítá s domácím trhem a masovou poptávkou ve větší míře než před deseti lety.

Komentář

Deštruktívne záujmy

Evropská unie přijala balíček ekonomických sankcí vůči Rusku. Evropské a americké sankce napřířené proti Rusku nepřinesou podle Joachima Beckera politické řešení pro Ukrajinu. Těmito sankcemi se EU vyhranila vůči Rusku především geopoliticky.

Komentář

Vzostup neštandardných strán

Tradiční strany čelí problémům při zastupování širokých skupin stále více sociálně polarizovaného obyvatelstva. Mnohé nestandardní strany vznikly z iniciativy velkopodnikatelů nebo se minimálně těší jejich velké podpoře. Jak je to na Slovinsko?

Komentář

Historické zníženie úrokových sadzieb ECB nebude účinné

Evropská centrální banka provedla historické snížení úrokových sazeb. Radikální charakter těchto opatření je vyjádřením zoufalství, ale dosavadní snižování úrokových sazeb nemělo velký efekt.

Komentář

Turecké voľby potvrdili politickú polarizáciu

Turecké komunální volby mohou sloužit jako doklad toho, že v zemi panuje silná politická polarizace. Na jedné straně je Erdoğanova vládnoucí AKP a na druhé heterogenní opozice.

Komentář

EÚ na Ukrajine ignoruje geopolitické a ekonomické fakty

Evropská unie nutí nástupnické státy Sovětského svazu, aby si jasně vybraly mezi úzkými vztahy s EU nebo s Ruskem. Pro Ukrajinu jsou však hospodářské vztahy s EU i s Ruskem mimořádně důležité.

Komentář

Rozvíjajúce sa krajiny bez alternatívy?

Turecko a Jihoafrická republika jsou země, které zvláště silně zasáhly současné finanční problémy. V obou se model růstu v určité míře odvíjel od zahraničních půjček. V důsledku nárůstu úvěrů se v obou výrazně zvýšily i reálné ceny nemovitostí.

Komentář

Tlak na globálny Juh

Protikrizové politiky EU a USA zatěžují globální Jih. Nedávno ohlášená možná změna měnové politiky USA se v některých oblastech Jihu projevila okamžitě.

Komentář

Pakt za konkurencieschopnosť a proti demokracii?

Z nedávného německo-francouzského summitu vzešly další návrhy, které posilují neoliberální politiky a oslabují demokracii.

Komentář

Cyprus: Šok bez terapie

Evropská unie v Kypru pokračuje v přenášení důsledků krize na svou periferii. V podstatě zrušila jedno ze dvou klíčových odvětví kyperské ekonomiky a nenabídla žádnou náhradu.

Komentář

Zima nespokojnosti v Bulharsku

V Bulharsku odstoupila v důsledku sociálních nepokojů a protestů vláda, významným cílem protestů byl i náš ČEZ. Liberální ekonomové úsporná opatření bývalé vlády chválí, většina Bulharů má ovšem jiný názor.

Komentář

Lotyšský antimodel

Lotyšsko je vzorovým příkladem aplikace neoliberálních politik, které zemi učinily mimořádně zranitelnou důsledky ekonomické krize. Díky hlubokému propadu ekonomiky ze země emigrovalo 10% obyvatel a 30% trpí výrazným materiálním nedostatkem.

Komentář

Slovinské voľby v tieni sociálnych protestov

Slovinsko nastoupilo pod vedením pravicové vlády neoliberální kurs, který vedl k zesílení ekonomické krize a následným sociálním protestům. V prezidentské volbě zvítězil levicový kandidát zastávající ovšem jen měkčí formu neoliberalismu.

Komentář

Prehlbujúce sa konflikty v rámci EU

Všechno nasvědčuje tomu, že Evropská unie směřuje k hlubokému institucionálnímu štěpení mezi členy eurozóny a zeměmi mimo ní, stejně jako k částečné dezintegraci.

Komentář

ESM a ECB eurozónu nezachránia

Nový německý postoj k eurovalu a k evropským dluhopisům je jen zdánlivým krokem na cestě k záchraně eura. Žádné změny nepomohou, bude-li nadále pokračovat politika škrtů.

Komentář

Cyprus chce pomoc od EU... A od Ruska

Cyprus sa nachádza v geopoliticky citlivom regióne v blízkosti Sýrie. Štáty EÚ, najmä Veľká Británia, na jednej strane a Rusko na druhej strane presadzujú v Sýrii diametrálne odlišné záujmy.

Komentář

Smerom k „jadrovej“ Európe?

Nová řecká vláda prosazuje, aby úsporná opatření mírně polevila. Reakce zemí centra je opět spíš negativní. Znovu ožívají diskuze o vytvoření jádra Evropy okolo Německa. Takové uskupení se již vlastně ustavilo.

Komentář

V Španielsku ide do tuhého

Španělská vláda se dostává pod stále větší tlak, aby požádala o pomoc z tzv. evropského fondu záchrany. Tlak vyvíjí podle médií zejména německá vláda. Otázkou je, proč právě teď a co z toho vyplývá.

Zobrazeno 20 / 47