Petr_uhl01

Petr Uhl

Petr Uhl je autorem diskusních příspěvků, které nalaznete zde.

Profil

Autor je novinář od roku 1969, po roce 1989 působil léta v deníku Právo. V letech 1969 – 1984 byl devět let vězněn za nenásilnou činnost proti státnímu socialismu v Hnutí revoluční mládeže, v Chartě 77 a ve VONS. Po roce 1989 byl dva roky poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum, v letech 1998 – 2001 zmocněncem soc. dem. vlády Miloše Zemana. V létech 1984 –1992 byl členem revolučněmarxistické Čtvrté internacionály a v letech 2002 – 2007 byl členem Strany zelených.

Image

Komentář

Antikomunismus ohrožuje právní stát

Petr Uhl se zamýšlí nad hlubšími souvislostmi tezí uvedených v textu Petra Bittnera k 17. listopadu, publikovaného v DR 18. listopadu 2017.

Image

Komentář

Proti terorismu a hybridním hrozbám

Petr Uhl polemizuje s obhajobou Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Proti šíření nenávisti na internetu je třeba využít spíše právní stát nežli Centrum, které není ani upraveno právním předpisem.

Komentář

La historia me absolverá – dějiny mě zprostí viny

Dlouhý život kubánského revolucionáře Fidela Castra, který před nedávnem zemřel, je předmětem mnoha různých hodnocení. Jejich shrnutí i svůj osobní pohled přináší Petr Uhl.

Komentář

Jen tak se trochu přiživit

Vylučování členů a okresních organizací Českého svazu bojovníků za svobodu vede Petra Uhla k zamyšlení nad tímto Svazem a k hledání analogií s dalšími skupinami, které se podle něho také přiživují na nedávné historii.

Komentář

Proč je Libor Rouček taky proti kvótám

Bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD) je proti kvótám. Argumentuje svou vlastní minulostí, uprchlíky označuje za ekonomické migranty a kromě chimérické ostrahy jižních unijních „hranic“ nenabízí žádné konstruktivní řešení.

Komentář

Odešla Líba Šilhánová, statečná chartistka

V pondělí zemřela v Praze ve svých sedmaosmdesáti letech socioložka, mluvčí Charty77 pro rok 1987 a pozdější předsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhanová. Vzpomíná na ni člen Českého helsinského výboru Petr Uhl.

Image

Komentář

Zápas o Václava Havla ještě neskončil

Petr Uhl patřil spolu s Václavem Havlem ke spoluzakladatelům Charty 77 i Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, spolu je i na léta uvěznili. Při výročí Havlových narozenin vzpomíná Uhl na Havla jako na levicového intelektuála.

Image

Komentář

Právo na ochranu soukromí je někdy silnější než právo na informace

Údaje, které jsou předmětem volného zpřístupňování veřejnosti, získala zločinná StB nezákonným způsobem. Dnes chybí právní cesty, jak její nezákonnost dodatečně zvrátit. Právo na soukromí musí mít přednost před právem na informace.

Image

Komentář

Jak zneužít jazykové chyby ke škodě demokracie

Petr Uhl chce nastavit zrcadlo politického zneužití záměny výrazu „působnost“ za slovo „pravomoc“ a jiných jazykových vyjádření.

Image

Komentář

Turecký výjimečný stav a my

Turecko musí být demokratickým právním státem. Požaduje to i skupina významných evropských a tureckých občanských spolků, jejichž společné prohlášení zde zveřejňujeme spolu s výpravným komentářem Petra Uhla.

Image

Štěstí z šesti

Šest mých knih

Začíná letní seriál Deníku Referendum. Každý srpnový den vám jeden z našich autorů představí svůj výběr knih z oblasti beletrie, které jej ovlivnily, zasáhly nebo okouzlily. Jako první uvádí seznam neobyčejných děl Petr Uhl.

Image

Komentář

V Turecku se zřejmě nikdo o vojenský puč nepokoušel

Petr Uhl komentuje výjimečný stav v Turecku. Podle jeho hypotézy si tam pokus o vojenský puč vymysleli a prezident Erdoğan tam nyní organizuje ústavní převrat.

Komentář

Britští toryové a ODS jsou dva trojské koně v Evropské unii

Evropská unie by se měla změnit. Podoba změn ale ještě bude předmětem diskuze, neboť představy se velice různí. Jeden ze zásadních sporů se pak povede o tom, zda Unii rozvolňovat, anebo jít naopak cestou federalizace.

Komentář

Od Čunka k Nagyové, přes odstranění Šlachty

Text, věnovaný zprošťujícímu rozsudku v jedné trestní věci proti Janě Nečasové Nagyové, je pokračováním autorova komentáře, který DR zveřejnil v pátek.

Komentář

Trestní řízení proti Janě Nagyové jsou čtyři

Soud dnes nepravomocně zprostil viny Janu Nečasovou a tři její spoluobžalované v trestní věci zneužití tajných služeb. Petr Uhl komentuje toto rozhodnutí v kontextu současných sporů o součinnost policie a státního zastupitelství.

Komentář

Ústavněprávní kutilství jako česká nemoc

Léčba dosud smrtelné amyotrofické laterální sklerózy má mnoho stránek - zdravotnickou, mediální, trestněprávní, morální, politickou a také ústavněprávní. Autor se pokouší o celkový pohled na současnou aféru propagátorky této léčby Evy Sykové.

Komentář

Igora Ševcova musí český stát chránit i před Ruskou federací

Během hlavního líčení v trestní věci proti anarchistovi Igoru Ševcovovi seděl na straně obžaloby ruský konzul. Soudkyně, která ho tam nechala usednout, nevědomky vyjádřila hlavní důvod, proč by měl Ševcov zůstat v České republice.

Komentář

Bublina zvlášť závažného zločinu splaskla

Igor Ševcov byl zproštěn obžaloby ve věci házení lahví na dům Martina Stropnického. Byl ale na dva roky vyhoštěn za sprejerství. Alternativní trest nedostal, protože ten se ukládá jen lidem, kteří vedou řádný život.

Image

Komentář

Proč Úsvit tvrdí, že český stát uplatňuje právo šaríja

Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková a Olga Havlová se domáhají zákonné úpravy ochrany před uplatňováním islámského práva šaríja. Činí tak v rámci boje proti rozšiřování působnosti veřejného ochránce práv.

Image

Komentář

Česká republika se ale zavázala uprchlíky trestně nestíhat

Nevděční uprchlíci by měli být potrestáni návratem do České republiky a následným vyhoštěním. Evropské hodnoty jsou totiž na rozdíl od evropských peněz českým představitelům spíš na překážku.

Zobrazeno 20 / 60