Aaaaaaaaaven

Johana Lomová

Profil

Autorka je spolupracovnicí Deníku Referendum v oblasti výtvarného umění.

Image

Komentář

Kdo povede Národní galerii? Výběrové řízení opět bez diskuse s veřejností

Končící ministr kultury Antonín Staněk vypsal na poslední chvíli výběrové řízení na post ředitele Národní galerie Praha. Načasování tohoto kroku je opět, podobně jako u kroků předchozích, nanejvýš nevhodné.

Komentář

Mánes a současné umění

Umělecký happening skupiny Bolt958 otevřel mimo jiné otázku, do jaké míry mohou galerie dávat prostor ziskovým aktivitám a jak by měla případná komerční spolupráce vypadat, aby zůstalo zachováno původní poslání instituce.

Image

Recenze

Košile, vinyl a geometrie

Jak pracují špičkoví kurátoři v Kalifornii? Do konce týdne se o tom lze poučit na výstavě Inner Sleeves v Praze.

Image

Recenze

Čítanka modernismu, aneb utopie nejsou ztracené

Je dnes utopie možná a co je její materiální základ? ptají se laureáti Chalupeckého ceny za rok 2011 Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. Přehlídka možných podob modernismu ve smíchovské galerii SVIT hledá odpověď.

Image

Esej

Komercionalizace veřejných galerií

Jak se chovají veřejné galerie v neoliberálním prostředí a co se v souvislosti s proměňujícími se podmínkami děje s provozem galerií, výstavami a výtvarnou scénou? Otázku si kladli účastníci debaty, která se v lednu konala na VŠUP v Praze.

Image

Recenze

Bohuslav Reynek - retrospektiva bez myšlenky

Galerie Hlavního města Prahy vystavuje početný soubor děl Bohuslava Reynka. Senzační ohlášení první velké výstavy autora po dvaceti letech a nového pohledu na jeho dílo se ukazuje jako nadnesené. Přesto stojí za to ji vidět.

Img_0149-1

Zpráva

Galerie Futura láká na dvě výstavy v jedné

Překližkové stěny, stůl, dvě židle, lampa a nápis – inscenované místo policejního výslechu nebo přijímacího pohovoru, tak vypadá první pokoj výstavy v pražské galerii Futura. Až divadelně komponovanou situaci následují příběhy vyprávěné dvěma umělci: Tomášem Svobodou a Ciprianem Muresanem.

A5_katalog_ff

Zpráva

Nekonečné čekání na osmdesátá léta

Posmutnělá, izolovaná a šedivá, tak bývají popisována osmdesátá léta minulého století. Druhá dekáda normalizace dala navzdory všemu vzniknout řadě zajímavých uměleckých projektů. Jejich nespravedlivé přehlížení na poli fotografie nyní napravuje Festival Fotograf.

Adam

Recenze

Jak vypadá škvíra ke štěstí?

Pražská galerie Futura představuje kurátorský projekt manželů Fowkesových. Společným tématem vystavujících je štěstí, jeho hledání na okraji a v mezerách společenského systému.

Rudolf

Zpráva

Kdo jsem já a kdo jsi ty

Galerie Rudolfinum vystavuje díla tematizující lidskou identitu. Přitažlivý koncept láká do galerie diváky na známá jména světového umění druhé poloviny 20. století i na tvorbu českých umělců.

Vonduckerhoff_1_

Recenze

Vrstvy odstraněné a znovu nanesené

Pražská galerie Hunt Kastner představuje práce Cyrila Blaža a Jürgena von Dückerhoffa. Umělci prostřihují, seškrabují a různými způsoby skládají nalezené fotografie či ilustrace.

Image

Zpráva

Ředitelem Národní galerie bude pro změnu ekonom

V pondělí 16. května odpoledne vydalo ministerstvo kultury dlouho očekávanou zprávu. Po dvanácti letech vystřídá Milana Knížáka v čele Národní galerie ekonom Vladimír Rösel (1966), v minulosti jednatel několika investičních firem a odborník na letecký průmysl.

Image

Zpráva

Co se děje v Národní galerii a v GASKu?

NG a GASK — zkratky dvou institucí, které delší dobu systematicky plní stránky kulturních rubrik. První by po dnešku měla mít nového ředitele, v druhé kvůli nové ředitelce podal výpověď celý odborný tým.

Image

Tip

Kustodka podle Petra Duba

Galerie hlavního města Prahy třetím rokem představuje mladé výtvarné umělce v cyklu Start-up; tentokrát uvádí instalaci Petra Duba s názvem Kustodka.

Image

Zpráva

Kam směřuje Turnerova cena

Minulý týden byla zveřejněna jména finalistů britské Turnerovy ceny, kterou každý rok uděluje Tate Britain. Dokonale vyvážená čtveřice dvou žen a dvou mužů pochází jak z Anglie, tak ze Skotska a jejich práce získávají formu sochy, malby, instalace i videa.

Image

Tip

Velocypedia

Galerie Národní technické knihovny v Praze uspořádala výstavu věnovanou cyklistické dopravě ve městě. Z různých koutů světa pochází více jak padesát zúčastněných autorů, pro které je kolo inspirací v tvorbě.

Komentář

Nový ředitel NG - dále ve stopách Milana Knížáka?

Včera proběhlo 2. kolo výběrového řízení na post generálního ředitele Národní galerie v Praze. Dnes by komise měla ministra kultury seznámit se svým závěrem a doporučit jednoho ze čtyř kandidátů – Jiřího Fajta, Marka Pokorného, Vladimíra Rösela nebo Michaila Odarčenka.

Image

Recenze

Umělci v hledáčku Andrey Stappert

Pražská Fotograf Gallery představuje rozměrné snímky Andrey Stappert. Průřez autorčinou tvorbou ukazuje jemné proměny její práce s fotografií, která se soustřeďuje především na tváře výtvarných umělců.

Image

Zpráva

V Tate Modern skončila výstava vězněného umělce Aj Wej-weje

Měsíc po pravděpodobném uvěznění čínského výtvarného umělce a architekta Aj Wej-weje skončila včera ve věhlasné londýnské galerii Tate Modern jeho výstava s názvem Slunečnicová semínka.

Image

Recenze

Kotíkovy útěky z plochy obrazu

Galerie Jiří Švestka vystavuje skvělé obrazo-objekty Jana Kotíka ze 70. let. Autor, který své jméno spojil s válečným civilismem i novou citlivostí 60. let, prolamuje limity malby a rozšiřuje možnosti práce s ní směrem k divákovi a do prostoru.

Zobrazeno 20 / 96