
Johana Lomová
Profil
Autorka je spolupracovnicí Deníku Referendum v oblasti výtvarného umění.
Komentář
Mánes a současné umění
Umělecký happening skupiny Bolt958 otevřel mimo jiné otázku, do jaké míry mohou galerie dávat prostor ziskovým aktivitám a jak by měla případná komerční spolupráce vypadat, aby zůstalo zachováno původní poslání instituce.
Recenze
Košile, vinyl a geometrie
Jak pracují špičkoví kurátoři v Kalifornii? Do konce týdne se o tom lze poučit na výstavě Inner Sleeves v Praze.
Recenze
Čítanka modernismu, aneb utopie nejsou ztracené
Je dnes utopie možná a co je její materiální základ? ptají se laureáti Chalupeckého ceny za rok 2011 Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. Přehlídka možných podob modernismu ve smíchovské galerii SVIT hledá odpověď.
Esej
Komercionalizace veřejných galerií
Jak se chovají veřejné galerie v neoliberálním prostředí a co se v souvislosti s proměňujícími se podmínkami děje s provozem galerií, výstavami a výtvarnou scénou? Otázku si kladli účastníci debaty, která se v lednu konala na VŠUP v Praze.
Recenze
Bohuslav Reynek - retrospektiva bez myšlenky
Galerie Hlavního města Prahy vystavuje početný soubor děl Bohuslava Reynka. Senzační ohlášení první velké výstavy autora po dvaceti letech a nového pohledu na jeho dílo se ukazuje jako nadnesené. Přesto stojí za to ji vidět.
Zpráva
Galerie Futura láká na dvě výstavy v jedné
Překližkové stěny, stůl, dvě židle, lampa a nápis – inscenované místo policejního výslechu nebo přijímacího pohovoru, tak vypadá první pokoj výstavy v pražské galerii Futura. Až divadelně komponovanou situaci následují příběhy vyprávěné dvěma umělci: Tomášem Svobodou a Ciprianem Muresanem.
Zpráva
Nekonečné čekání na osmdesátá léta
Posmutnělá, izolovaná a šedivá, tak bývají popisována osmdesátá léta minulého století. Druhá dekáda normalizace dala navzdory všemu vzniknout řadě zajímavých uměleckých projektů. Jejich nespravedlivé přehlížení na poli fotografie nyní napravuje Festival Fotograf.
Recenze
Jak vypadá škvíra ke štěstí?
Pražská galerie Futura představuje kurátorský projekt manželů Fowkesových. Společným tématem vystavujících je štěstí, jeho hledání na okraji a v mezerách společenského systému.
Zpráva
Kdo jsem já a kdo jsi ty
Galerie Rudolfinum vystavuje díla tematizující lidskou identitu. Přitažlivý koncept láká do galerie diváky na známá jména světového umění druhé poloviny 20. století i na tvorbu českých umělců.
Recenze
Vrstvy odstraněné a znovu nanesené
Pražská galerie Hunt Kastner představuje práce Cyrila Blaža a Jürgena von Dückerhoffa. Umělci prostřihují, seškrabují a různými způsoby skládají nalezené fotografie či ilustrace.
Zpráva
Ředitelem Národní galerie bude pro změnu ekonom
V pondělí 16. května odpoledne vydalo ministerstvo kultury dlouho očekávanou zprávu. Po dvanácti letech vystřídá Milana Knížáka v čele Národní galerie ekonom Vladimír Rösel (1966), v minulosti jednatel několika investičních firem a odborník na letecký průmysl.
Zpráva
Co se děje v Národní galerii a v GASKu?
NG a GASK — zkratky dvou institucí, které delší dobu systematicky plní stránky kulturních rubrik. První by po dnešku měla mít nového ředitele, v druhé kvůli nové ředitelce podal výpověď celý odborný tým.
Tip
Kustodka podle Petra Duba
Galerie hlavního města Prahy třetím rokem představuje mladé výtvarné umělce v cyklu Start-up; tentokrát uvádí instalaci Petra Duba s názvem Kustodka.
Zpráva
Kam směřuje Turnerova cena
Minulý týden byla zveřejněna jména finalistů britské Turnerovy ceny, kterou každý rok uděluje Tate Britain. Dokonale vyvážená čtveřice dvou žen a dvou mužů pochází jak z Anglie, tak ze Skotska a jejich práce získávají formu sochy, malby, instalace i videa.
Tip
Velocypedia
Galerie Národní technické knihovny v Praze uspořádala výstavu věnovanou cyklistické dopravě ve městě. Z různých koutů světa pochází více jak padesát zúčastněných autorů, pro které je kolo inspirací v tvorbě.
Komentář
Nový ředitel NG - dále ve stopách Milana Knížáka?
Včera proběhlo 2. kolo výběrového řízení na post generálního ředitele Národní galerie v Praze. Dnes by komise měla ministra kultury seznámit se svým závěrem a doporučit jednoho ze čtyř kandidátů – Jiřího Fajta, Marka Pokorného, Vladimíra Rösela nebo Michaila Odarčenka.
Recenze
Umělci v hledáčku Andrey Stappert
Pražská Fotograf Gallery představuje rozměrné snímky Andrey Stappert. Průřez autorčinou tvorbou ukazuje jemné proměny její práce s fotografií, která se soustřeďuje především na tváře výtvarných umělců.
Zpráva
V Tate Modern skončila výstava vězněného umělce Aj Wej-weje
Měsíc po pravděpodobném uvěznění čínského výtvarného umělce a architekta Aj Wej-weje skončila včera ve věhlasné londýnské galerii Tate Modern jeho výstava s názvem Slunečnicová semínka.
Recenze
Kotíkovy útěky z plochy obrazu
Galerie Jiří Švestka vystavuje skvělé obrazo-objekty Jana Kotíka ze 70. let. Autor, který své jméno spojil s válečným civilismem i novou citlivostí 60. let, prolamuje limity malby a rozšiřuje možnosti práce s ní směrem k divákovi a do prostoru.
Zpráva
Luis Camnitzer promlouvá v tranzitdisplay
První česká výstava světově uznávaného konceptuálního umělce Luise Camnitzera v tranzitdisplay je průřezem autorovou působivou tvorbou a dává návštěvníkům nahlédnout různé podoby toho, co znamená často nadužívané označení konceptuální umění.